Notowania

DCT Gdańsk przejęty przez PFR. Gdański port kontenerowy to brama na polski i środkowoeuropejski rynek

DCT Gdańsk jest największym terminalem kontenerowym w Polsce. Polski Fundusz Rozwoju wraz PSA oraz IFM INVESTORS wspólnie kupili 100 proc. udziałów w porcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
DCT Gdańsk znajduje się na przecięciu bałtyckich szlaków handlowych i ma strategiczną pozycję (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

- Cieszymy się, że udało nam się z sukcesem sfinalizować przejęcie tego wyjątkowego aktywa - jedynego głębokowodnego terminalu kontenerowego w Polsce i regionie basenu Morza Bałtyckiego – powiedział Paweł Borys, prezes PFR. - Wierzę, że unikalne połączenie lokalnych i międzynarodowych kompetencji, a także operacyjna wiedza PSA pomogą w dalszym rozwoju DCT Gdańsk.

Jak dodał, nowi właściciele będą wspierać w najbliższych latach ambitne plany ekspansji, w tym budowę nowego terminala, co umożliwi DCT skorzystanie na wzroście gospodarczym Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

Deepwater Container Terminal Gdańsk (DCT Gdańsk) to jeden z najszybciej rozwijającym się portów kontenerowych w Europie. Należy do 15 największych europejskich portów tego typu. Dzięki nabrzeżu o długości 1306 metrów oraz maksymalnej głębokości 17 metrów, terminal jest dobrze przygotowany do obsługi największych kontenerowców, zawijających już dziś do portu.

Kolos w Gdańsku:

Budowa zaczęła się 2005 roku i przez ostatnie 13 lat sprzedający akcjonariusze pomagali w rozwoju portu oraz wspierali jego wzrost. Dzięki znaczącemu programowi inwestycyjnemu oraz oddaniu do użytku drugiego nabrzeża, w 2016 roku zdolność portu do obsługi kontenerów podwoiła się. Liczba obsłużonych przez DCT Gdańsk kontenerów rosła przez lata, osiągając 1,9 mln TEU (twenty-foot equivalent unit) w 2018 roku.

Polski Fundusz Rozwoju wraz PSA oraz IFM INVESTORS przejęli całość udziałów w porcie od funduszu Global Infrastructure Fund II zarządzanego przez Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), a także MTAA Super, AustralianSuper i Statewide Super.
Przejęcie musi zostać jeszcze formalnie zatwierdzone przez organy ochrony konkurencji i konsumentów.

To ważna inwestycja dla Polski, bowiem DCT Gdańsk znajduje się na przecięciu bałtyckich szlaków handlowych i ma strategiczną pozycję, jako główna brama na rynki Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

- DCT Gdańsk jest pierwszą inwestycją PSA w Europie Środkowo-Wschodniej – zaznaczył Tan Chong Meng, Group CEO PSA International. - Wykorzystując naszą globalną sieć i wiedzę w tworzeniu wartości dla społeczności portowych i spedycyjnych, PSA będzie współpracować z liniami żeglugowymi, operatorami logistycznymi i właścicielami ładunków, aby dostarczyć bardziej wydajne, elastyczne i solidne rozwiązania dotyczące łańcucha dostaw dla regionu - dodał.

- Ta transakcja to dla IFM kolejna inwestycja w kluczową infrastrukturę w Polsce, rozszerzająca naszą wieloletnią obecność w kraju dodał Kyle Mangini IFM Global Head of Infrastructure.

Nowi właściciele zakładają dalszy rozwój portu i możliwości ekspansji i dalszego wzrostu mocy obsługowych DCT. Port ma atrakcyjną finansowo alternatywą dla portów Europy Północnej, które obsługują bezpośrednie połączenia z Azją przez cały rok. Zwłaszcza, że jest jedynym terminalem na Morzu Bałtyckim, który obsługuje największe na świecie statki kontenerowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2019

gderaI teraz PiS szuka swoich do obsadzenie stanowisk w społce kupionaj zaa pieniądze Polaków.

19-03-2019

WarszawiakProszę podać pełne nazwy firmy która przejęła port

19-03-2019

m-53Ważnej informacji brak - kto ile udziałów.

Rozwiń komentarze (99)