Notowania

Rząd będzie ściślej chronił porty morskie. Szykuje nowe możliwości

Plan sprzedaży gdańskiego terminala kontenerowego DCT przez australijski fundusz ustawił na baczność urzędników Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi. Ministerstwo bacznie przygląda się sytuacji i rozważa możliwości kontroli inwestycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kacper Kowalski / www.portgdansk.pl)
Gdański terminal DCT działa na podstawie 40-letniej koncesji i po 2034 r. wróci w ręce państwa

Zarówno władze portu, jak i przedstawiciele rządu od tygodni wiedzą o planach funduszu Macquarie dotyczących sprzedaży gdańskiego portu – pisze "Puls Biznesu". Z ustaleń gazety wynika, że zainteresowanie jest spore, a oferty zakupu złożyło kilkunastu inwestorów.

Terminalem kontenerowym DCT, według źródeł "PB", zainteresowane mają być globalne fundusze infrastrukturalne, inwestorzy branżowi z Europy, Azji, Australii i Bliskiego Wschodu.

Pojawiają się jednak również sugestie, że zainteresowani mogą być również Rosjanie i choć nie widać ruchów ze strony rosyjskich inwestorów, rząd zamierza baczniej przyjrzeć się transakcji i zapobiec ewentualnemu wrogiemu przejęciu.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi chce wzmocnić ochotę portowych terminali, jako strategicznych aktywów skarbu państwa (gdański terminal działa na podstawie 40-letniej koncesji i po 2034 r. wróci w ręce państwa) – informuje dziennik.

DCT może zostać np. objęty ochroną przewidzianą w ustawie o kontroli inwestycji. Możliwe są również zmiany w ustawie o portach. Z informacji PB wynika, że projekt został opracowany, ale o tym, czy będzie on procedowany i w jakiej formie, zdecyduje w przyszłym tygodniu KPRM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka morska, polskie porty morskie, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-10-2018

zcxW 2006 roku pisowcy sprzedali za grosze teraz odkupią za miliony. A i tak powiedzą, że My odkupujemy a PO/PSL sprzedawało.

12-10-2018

NomPISowski rząd najlepiej chroni Rydzyka, inne rzeczy to ściema i populizm. PIS to dno

12-10-2018

Artur J SKto połowa portu gdańskiego była sprzedana? A kto to sprzedał? niech zgadnę POkemony?

Rozwiń komentarze (81)