Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rząd będzie ściślej chronił porty morskie. Szykuje nowe możliwości

Rząd będzie ściślej chronił porty morskie. Szykuje nowe możliwości

Gdański terminal DCT działa na podstawie 40-letniej koncesji i po 2034 r. wróci w ręce państwa Fot. Kacper Kowalski / www.portgdansk.pl
Gdański terminal DCT działa na podstawie 40-letniej koncesji i po 2034 r. wróci w ręce państwa
Plan sprzedaży gdańskiego terminala kontenerowego DCT przez australijski fundusz ustawił na baczność urzędników Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi. Ministerstwo bacznie przygląda się sytuacji i rozważa możliwości kontroli inwestycji.

Zarówno władze portu, jak i przedstawiciele rządu od tygodni wiedzą o planach funduszu Macquarie dotyczących sprzedaży gdańskiego portu – pisze "Puls Biznesu". Z ustaleń gazety wynika, że zainteresowanie jest spore, a oferty zakupu złożyło kilkunastu inwestorów.

Terminalem kontenerowym DCT, według źródeł "PB", zainteresowane mają być globalne fundusze infrastrukturalne, inwestorzy branżowi z Europy, Azji, Australii i Bliskiego Wschodu.

Zobacz również: Polskie porty morskie biją rekordy. Rząd ma kolejny plan

Pojawiają się jednak również sugestie, że zainteresowani mogą być również Rosjanie i choć nie widać ruchów ze strony rosyjskich inwestorów, rząd zamierza baczniej przyjrzeć się transakcji i zapobiec ewentualnemu wrogiemu przejęciu.

 

 

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi chce wzmocnić ochotę portowych terminali, jako strategicznych aktywów skarbu państwa (gdański terminal działa na podstawie 40-letniej koncesji i po 2034 r. wróci w ręce państwa) – informuje dziennik.

Czytaj więcej: Porty morskie w Polsce wymagają inwestycji w infrastrukturę

DCT może zostać np. objęty ochroną przewidzianą w ustawie o kontroli inwestycji. Możliwe są również zmiany w ustawie o portach. Z informacji PB wynika, że projekt został opracowany, ale o tym, czy będzie on procedowany i w jakiej formie, zdecyduje w przyszłym tygodniu KPRM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Czytaj także
Polecane galerie
piada
2018-10-14 16:15
sprzedanie takiego terminalu ( prawa do użytkowania do 2034 ) musi potrwać ( niestabilne prawo , fiskalizm ) a cena jest ściśle powiązana z ryzykiem prowadzenia biznesu w Polsce , kapitał będzie na pewno spekulacyjny i ustawiony na maksymalizację zysku bez żadnych inwestycji
zcx
2018-10-14 12:18
pis sprzedał za grosze, pis odkupił za miliony i ogłosił swój wielki sukces.
pam
2018-10-14 11:01
Nie wiedziałam, że jesteśmy w stanie wojny z Rosją.
Pokaż wszystkie komentarze (81)