Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Awantura o budżet w Sejmie. "Rząd dopuścił się gwałtu na finansach publicznych"

207
Podziel się

PiS zapowiedział, że zagłosuje za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu państwa za rok 2020 i udzieleniem rządowi absolutorium. Koalicja Obywatelska chce odrzucenia sprawozdania, wobec którego cała opozycja jest bardzo krytyczna.

Awantura o budżet w Sejmie. "Rząd dopuścił się gwałtu na finansach publicznych"
Marian Banaś i Adam Glapiński w trakcie posiedzenia Sejmu dotyczącego budżetu (PAP, Tomasz Gzell)
bEqOXqkB

Poseł Henryk Kowalczyk (PiS) poinformował, że większość parlamentarna poprze uchwałę o przyjęciu sprawozdania z wykonania budżetu państwa za 2020 r. i udzieleniu absolutorium Radzie Ministrów.

- Realizowane były wszystkie programy społeczne, 500+, do tego 13. emerytura. To pozwoliło na zwiększenie konsumpcji – mówił w Sejmie Kowalczyk. Poseł dodał, że zwiększono wydatki na zdrowie do 116 mld zł, co stanowiło już 5,5 proc. PKB.

W Sejmie trwa debata dotycząca sprawozdań z: wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. wraz z przedstawioną przez Najwyższą Izbę Kontroli analizą wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2020 r. oraz komisyjnym projektem uchwały w przedmiocie absolutorium; przedstawionej przez Prezesa Rady Ministrów "Informacji o poręczeniach i gwarancjach udzielonych w 2020 roku przez Skarb Państwa, niektóre osoby prawne oraz Bank Gospodarstwa Krajowego"; działalności Narodowego Banku Polskiego w 2020 roku.

bEqOXqkD
Zobacz także: Jaką rybę wybrać w smażalni? Ekspertka zdradza sekret

Opozycja nie szczędzi rządowi krytyki. Izabela Leszczyna z KO uważa, że debata "w ogóle nie powinna się odbyć”.

- Dlaczego? Bo budżet roku 2020 jest wciąż realizowany. Przecież pod koniec ubiegłego roku minister finansów przerzucił 11 mld 600 mln zł na wydatki w roku 2021. Te wydatki mogą być realizowane do końca listopada. To jak Sejm może przyjąć sprawozdanie z wykonania tych wydatków? Mamy lipiec, a wy do listopada będziecie je wykonywać – komentowała w Sejmie posłanka KO.

bEqOXqkJ

Posłowie Polski 2050 na czwartkowym briefingu w Sejmie odnieśli się do sejmowej debaty nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa w 2020 r. i sprawozdaniem z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2020 r.

Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 powiedziała, że rząd "dopuścił się gwałtu na finansach publicznych". Posłanka wyraziła także ubolewanie, że w trakcie głosowania i dyskusji nie będzie na sali sejmowej premiera Mateusza Morawieckiego.

Mirosław Suchoń z PL2050 mówił o inflacji i wzroście cen nawet za podstawowe produkty w kontekście polityki monetarnej NBP. Według posła działalność Glapińskiego sprzyja rządowi.

Zastrzeżenia wobec budżetu słychać od prawej do lewej strony opozycji. Swoje obiekcje w równym stopniu formułują posłowie Nowej Lewicy i Konfederacji.

bEqOXqkK

Zastrzeżenia do budżetu ma także Najwyższa Izba Kontroli, na której czele stoi były minister finansów w rządzie Zjednoczonej Prawicy Marian Banaś.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqOXqle
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(207)
Zbys
5 dni temu
Eee 12 sławnych ekonomistów peło znanych z tego że znane Piniądzy nima i ta Leszczyna wybitna finansistka ledwo co magister polonistyki powoli się uczyła każdy rok po dwa lata i zruinowany Łeb od piniądzy
Zbys
5 dni temu
Jest covite miljardy złotych na wsparcie dla Firm 250 ,wydatki związane z zakupem szczepionek materiałów ochronnych respiratorów koszt szczepienie 63 zl za jedno kucie A i tak budżet w Ryzach Komisja Europejska uznała Polski budżet najlepszy w Europie najszybciej wychodzimy z kryzysu najmniejsze bezrobocie To dane Unijne Dane OECD 36 krajów eksperci Uznali Polskę Liderem A Leszczyna omało co magister polonista najlepszy ekonom peło Zruinowany budżet Ta Leszczyna polonistykę studjowała długo bo jej nieszło
Mistrz Polika...
6 dni temu
Miałem straszny sen - wybory wygrał Donald Kaczyński...
bEqOXqlf
Cała prawda.....
6 dni temu
CIEMNY .... i tak nie rozumie o co chodzi . Dla ciemnego... liczy sie ile dostanie WIĘCEJ do wynagrodzenia... bo przecież wszystko jest droższe... , on nie rozumie , że droższe jest dlatego , bo on dostaje więcej ....Już zapomniał ciemny... , że nim podrozało wszystko , to on otrzymał ,, JARKOWE " i to nie raz... - by dobrze głosował...
Ziomal
6 dni temu
Kolejny raz Pruska Obcja pokazuje że nie po drodze jej z interesami Polski
...
Następna strona