Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

"Ustawa bezkarność plus" obiektem burzliwej debaty w Sejmie

6
Podziel się:

"Ustawa bezkarność plus", czyli projekt zakładający pisanie prawa "pod siebie" przez polityków partii rządzącej, zakłada utworzenie norm, które pozwolą władzy na unikanie konsekwencji swoich decyzji pod pretekstem działania w służbie publicznej. W sejmie trwa debata dot. rozszerzenia definicji "przeciwdziałania" pandemii.

"Ustawa bezkarność plus" obiektem burzliwej debaty w Sejmie
"Ustawa bezkarność plus" obiektem burzliwej debaty w Sejmie (PAP)

"Ustawa bezkarność plus". Ustawa "w interesie społecznym"

To już drugie podejście do uchwalenia przepisów zapewniających bezkarność urzędnikom za decyzje podejmowane w czasie pandemii koronawirusa. Prawo i Sprawiedliwość zapisy w ekspresowym tempie próbowało przeforsować już przed wakacjami, ale to nie udało się z powodu niewystarczającej frekwencji.

Poselski projekt ustawy (nazywanej ustawą "Bezkarność plus"), która pozwala zwalniać urzędników państwowych z odpowiedzialności za łamanie prawa, jeżeli w "interesie społecznym" walczyli z pandemią, umożliwia cyniczne nadużywanie bezkarności przez polityków oraz dublowanie już istniejącego prawa.

Zobacz także: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/zbigniew-ziobro-6030156741510273c">Ziobro</a> kontra <a href="https://wiadomosci.wp.pl/mateusz-morawiecki-6030156813369985c">Morawiecki</a>. Bogdan Zdrojewski o konflikcie w obozie PiS

Wnioskodawcy projektu dążą do skrajnego rozszerzenia obowiązujących przepisów, dzięki czemu rządowe decyzje przestaną podlegać jakimkolwiek sankcjom. Zgodnie z obowiązującym kodeksem karnym sąd stosuje ustawę obowiązującą w momencie orzekania (chyba że poprzednia ustawa jest względniejsza (czyli nadrzędna) dla sprawcy)

Sama COVID-owa poprawka pozwala natomiast unikać kary również za nieprawidłowości popełnione przed jej przyjęciem. Jak ponadto czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy "Bezkarność plus", ma ona opierać się na istniejącej już zasadzie kontratypu, która zakłada zwolnienie z ewentualnej odpowiedzialności prawnej za działania podjęte w stanie wyższej konieczności.

"Ustawa bezkarność plus" - podejście drugie

Przypomnijmy, że to już drugie podejście do uchwalenia przepisów, które gwarantują bezkarność urzędnikom, za decyzje podejmowane w czasie pandemii koronawirusa. Zgodnie z projektem, "nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione".

Choć ostatecznie o tym, czy urzędnik i polityk może skorzystać z nowego prawa zadecyduje prokuratura i sąd, w jego treści pozostawiono również inne, szerokie i niebezpieczne furtki interpretacyjne, pozwalające rozszerzyć definicję "przeciwdziałania" pandemii.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
wyborca PIS
4 lata temu
w przyszłych wyborach głosuję na KONFERERACJĘ
wyborca PIS
4 lata temu
Panie Jarosławie opamiętajcie się , jeżeli tą USTAWĘ przepchniecie to już będzie po was !!!
Tfojnik
4 lata temu
Istne przegiecie. Prezes i spolka powinni isc na zielona trawke. I kazdy jeden powinien zostac rozliczony.
jfk
4 lata temu
Epidemia zakończy się najpóźniej w 2023 roku - większością sejmową Konfederacji i rozliczeniem poprzedników.
Avalon
4 lata temu
Ta ustawa będzie początkiem końca rządu PiS-u. To już jest jawny zamordyzm podobny do tego, co aktualnie dzieje się w Australii i Nowej Zelandii.