Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Decyzja Fed. Stopy procentowe w USA bez zmian

18
Podziel się:

Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. Fed podejmie działania wspierające wzrost.

Fed utrzymał stopy procentowe w USA
Fed utrzymał stopy procentowe w USA (East News, AP/EAST NEWS)

Decyzja Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC) była zgodna z oczekiwaniami, stopy procentowe w USA pozostają bez zmian. Jednak członkowie Fed będą podejmować działania pro-wzrostowe oraz bacznie przyglądać się napływającym danym w obliczu rosnącej niepewności dla gospodarki - podano w komunikacie Amerykańskiej Rezerwy Federalnej, na który powołuje się PAP.

"FOMC nadal ocenia, że trwała ekspansja gospodarcza, silny rynek pracy oraz inflacja w pobliżu symetrycznego 2-proc. celu będzie najbardziej prawdopodobną wypadkową. Niepewność wokół perspektyw wzrosła. W obliczu tych niepewności oraz niskiej presji inflacyjnej FOMC będzie uważnie monitorować implikacje napływających informacji dla perspektyw gospodarczych oraz podejmie odpowiednie działania w celu podtrzymania wzrostu gospodarczego" - napisano w komunikacie.

Przeciw decyzji o utrzymaniu stóp był James Bullard, prezes Banku Rezerw Federalnych w St. Louis, który złożył wniosek o obniżkę stóp o 25 pb. Z kolei Jerome Powell, prezes Rezerwy Federalnej, zwanej Fed, czyli banku centralnego Stanów Zjednoczonych już na początku czerwca złagodził retorykę Rezerwy i, w ocenie rynków, otworzył furtkę do ewentualnych obniżek stóp procentowych. Zapowidział wtedy, że Fed podejmie odpowiednie działania w tej sprawie.

Zobacz także: Obejrzyj: Dług publiczny przekroczył bilion złotych. Ekonomiści jednak spokojni

Fed przedstawił też nowe kwartalne projekcje makroekonomiczne i wykres kropkowy (dot-plot), pokazujący prognozę ścieżki stóp procentowych członków Rezerwy. Członkowie Fed przewidują stabilizację stóp procentowych w 2019 r.

Ośmiu członków Fed opowiedziało się w dot-plot za niższymi niż obecnie stopami procentowymi w 2019 r., ośmiu oczekuje braku zmian, a jeden oczekiwał podwyżki. Jak podaje PAP, mediana prognoz dotyczących oczekiwań odnośnie stóp procentowych w długim terminie, czyli tzw. neutralnej stopy procentowej, wyniosła w czerwcu 2,50 proc. wobec 2,75 proc. w marcu.

Po posiedzeniu rynek w 100 proc. wycenia prawdopodobieństwo na obniżkę stopy fed funds o 25 pb. w lipcu, w sumie 2-3 obniżki do końca 2019 r. i 4 pełne obniżki do końca 2020 r.

Inflacja w USA, w ocenie Fed, w ujęciu rocznym utrzymuje się poniżej 2 proc. Dodano, że rynkowe oczekiwania inflacyjne spadły, a oczekiwania długoterminowe pozostały bez większych zmian. Zdaniem Fed, rynek pracy USA "pozostaje silny", a aktywność w gospodarce rośnie w umiarkowanym tempie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
maciej
5 lata temu
Zaspakajanie nienormalnej zachłanności prywatnych właścicieli tych "miedzynarodowych instytucji finansowych" zależy tylko od tego, aby rządy pożyczały jak najwięcej, wiec drukuja i drukują dolary bez pokrycia, z zwracać trzeba odsetki wypracowane prawdziwym dobrem, wytworzonym pracą. Czy jestem antysemitą?
Sceptyk
5 lata temu
No to już wiecie kto rządzi gospodarką świata. Nie jakieś tam parlamenty, Sejmy itp. Rzadzi miedzynarodowy kapitał. Pod jego potrzeby rzady prowadza polityke, wojny, pakty, umowy. A wy nasi polscy , malutcy politycy mozecie się puszyć i nadymać. Nikt na was nie zwraca uwagi.
Gracja
5 lata temu
U nas po staremu . Inflacja zjada nasze oszczędności , a banki i rząd , podatkiem rzucają nas na twarz .
INWESTOR
5 lata temu
Każdy FED to okazja. Wystarczy grać na kontraktach ING Turbo i zarabiać. Obniżają stopy lub pozostawiają bez zmian to sprzedaj dolara (Long EUR/USD, Short USD/PLN), a podwyższają to kupuj (Short EUR/USD, Long USD/PLN). Zarabiajcie zamiast tylko się przyglądać.
Twój nick
5 lata temu
Sypie się od środka ta bawełniana pseudo demokracja