Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Do placówek POZ wysyłany jest lek pomagający w leczeniu COVID-19

7
Podziel się:

Lek Molnupiravir trafi do wszystkich placówek POZ, które zgłoszą zapotrzebowanie. Lek ten powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Stosowany jest w Polsce od początku stycznia. Do placówek medycznych pierwszego kontaktu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (dawna Agencja Rezerw Materiałowych).

Do placówek POZ wysyłany jest lek pomagający w leczeniu COVID-19
Adam Niedzielski zapowiedział, że lek trafi POZ z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (Paweł Jaskółka)

Rząd przygotowuje się do wzrostu hospitalizacji w związku ze wzbierająca piątą falą zakażeń koronawirusem. Zdaniem ekspertów wariant Omikron spowoduje lawinowy wzrost nowych infekcji. Liczba nowych przypadków może osiągnąć niespotykany dotąd poziomu nawet około 100 tys. Część z chorych będzie wymagać hospitalizacji, a część pomocy lekarzy pierwszego kontaktu.

Molnupiravir trafi do placówek POZ

Dlatego też, jak zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia, Molnupiravir, czyli lek antywirusowy stosowany we wczesnej fazie leczenia COVID-19 dostarczany jest z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych bezpośrednio do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)

- Już nie tylko w szpitalach hematoonkologicznych, już nie tylko w stacjach dializ, ale również przez lekarzy rodzinnych będziemy dystrybuowali ten lek wczesnego leczenia, wczesnego reagowania – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

W ubiegłym tygodniu rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz poinformował, że Polska dysponuje kilkunastoma tysiącami sztuk tego leku, z czego 3 tys. zostało rozdysponowane pomiędzy stacje dializ oraz szpitale hematoonkologiczne. Andrusiewicz dodał, że w ministerstwie przygotowywane są rozwiązania, aby mogli go podawać pacjentom także lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Zobacz także: Omikron zmiecie Polaków z rynku pracy? "Ja tutaj jestem optymistą"

Lek trafi do POZ z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych

Ministerstwo doprecyzowało, że "placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub inne podmioty leczące pacjentów z grup ciężkiego przebiegu (pacjenci hemato- i onkologiczni, po przeszczepach) mogą zgłaszać zapotrzebowania na lek do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych poprzez System Dystrybucji Szczepionek (SDS)".

Molnupiravir, czyli lek powstrzymujący namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie stosowany jest w Polsce od początku stycznia. To lek doustny, w formie tabletek. Obecnie podawany jest chorym z upośledzoną odpornością.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
innerFree
2 lata temu
Proszę sprawdzać na fb przychodni Optima, tam jest tłumaczona amantadyna
Anonymous
2 lata temu
Następna trutka co porządnych badań klinicznych nie przeszła?!!!
Joj
2 lata temu
To po trzy na przychodnie styknie
Jaga
2 lata temu
Ja sobie życzę Vigeryt K 30 kapsułek (52zl) i naproksen. Na zapas bo na teraz mam zabezpieczenie. Nie obciążyłam NFZ. Nie pozwalam na finansowanie pfeizera. Nie wiadomo jeszcze jaki ma plan ta firma.
Epidemia
2 lata temu
trwa dwa lata. Od dwóch lat z powodzeniem stosują lek Indie. A ci obudzili podczas piątej fali, zamiast zapewnić go wszystkim zakażonym. Powinni też uwolnić Amantadynę, i to natychmiast. Era szczepionek się kończy (do końca stycznia Pfizer ma podać dokładny skład szczepionki Kongresowi Amerykańskiemu, ale pewnie nie poda), więc po wywiązaniu się z poleceń BigFarmy łaskawie pozwalają stosować leki...