Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Dodatek mieszkaniowy. Niedługo wchodzą ważne zmiany

37
Podziel się

Od 1 lipca 2021 roku wchodzą zmiany dotyczące dodatku mieszkaniowego. Komu przysługuje ten benefit i co trzeba zrobić, by go uzyskać?

Dodatek mieszkaniowy. Niedługo wchodzą ważne zmiany
Od 1 lipca 2021 roku wchodzą zmiany dotyczące dodatku mieszkaniowego.
bErqdRCd

Dodatek mieszkaniowy przysługuje najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych – od 1 lipca tylko zamieszkującym w tych lokalach. Przysługuje on także:

  • osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;
  • osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych;
  • innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem;
  • osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu.

Zobacz też: Długo nam to obiecywali. Teraz staje się faktem. Zawód sprzedawcy może zniknąć

Od 1 lipca 2021 roku dodatek mieszkaniowy może przysługiwać na podstawie więcej niż jednego tytułu prawnego z wymienionych wyżej. Będzie także przysługiwał w związku z zamieszkiwaniem w jednym lokalu mieszkalnym albo zajmowaniem jednego lokalu mieszkalnego.

Zobacz także: Oskładkowanie umów zleceń. Ekspert: Elastyczne umowy też są potrzebne
bErqdRCf

Od 1 lipca dodatek mieszkaniowy dostaną wskazane wyżej osoby jeżeli w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o jego przyznanie, średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie przekroczył w gospodarstwie: jednoosobowym – 40 proc., wieloosobowym – 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest wyższy od określonego, a kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek mieszkaniowy obniża się o tę kwotę.

bErqdRCl

Dodatku mieszkaniowego nie przyznaje się, jeżeli jego kwota byłaby niższa niż 0,5 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Jak uzyskać dodatek mieszkaniowy?

Dodatek mieszkaniowy przyznaje, na wniosek osoby uprawnionej do dodatku mieszkaniowego, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji administracyjnej.

Do wniosku dołącza się deklarację o dochodach gospodarstwa domowego za okres 3 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku oraz dokumenty potwierdzające wysokość ponoszonych w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku wydatków związanych z zajmowaniem lokalu mieszkalnego.

bErqdRCm

Od 5 stycznia 2021 roku w związku z pandemią COVID-19 do dodatku mieszkaniowego w 2021 roku można otrzymać także dopłatę do czynszu.

Kiedy wypłacany jest dodatek mieszkaniowy?

Dodatek mieszkaniowy wypłaca się zarządcy budynku albo innej osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny, z góry, w terminie do 10. dnia każdego miesiąca.

Zarządca budynku albo inna osoba uprawniona do pobierania należności za lokal mieszkalny zalicza dodatek mieszkaniowy na poczet przysługujących lub rozliczanych za jej pośrednictwem należności za zajmowany lokal mieszkalny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErqdRCG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
Duda
miesiąc temu
I jeszcze jedna poprawke pradu tez nie placa ...poniewaz kazdy placi za siebie kto ile zuzyl...
Duda...
miesiąc temu
To co pisze moj poprzednik jest bzdura widac ze nie do konca ma pojecie jak jest w Niemczech...Osoby przebywajace w Niemczech na socialu fakt maja oplacone mieszkanie ,telewizje dostaja geld na bildet i jakas kwote ma zycie ale niestety nie moga posiadac samochodu ...najpierw niech sie ta osoba dokladnie dowie jak jest nim zacznie wypisac bzdury...bo social nie placi za tankowanie auta ani ubezpieczenie social jest dla najbiedniejszych a auto to luksus niestety poza tym osoby bedace na socialu nie moga posiadac zadnego majatku...
Buz
miesiąc temu
W Niemczech dostają też pieniądze do czynszu ci co pracują ale mają duże rodziny. A ci co korzystają z socjalu - mają opłacony pełny czynsz w tym ogrzewanie, prąd, gaz. I jeszcze otrzymują pieniądze na życie i nawet na bilet i ubranie. I auto też można posiadać. Ładna pomoc. A tu w Polscel wyzebrane 100-200 zł i jeszcze cały życiorys w skrócie musisz opisać ile na co wydajesz.....jak masz samochód stary to luksus i dodatek ci się nie należy!!!! Tak prawda i widać życie w Niemczech a w Polsce!!!!!
bErqdRCH
Ewelina
miesiąc temu
320 euro w Holandii. W Polsce 74 zł czy 76 zł miesięcznie. Żenada i żenada jeszcze raz.
Erassmus
miesiąc temu
BEŁKOT URZĘDNICZY CELOWO SPREPAROWANY
...
Następna strona