Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników. Jak wypełnić wniosek?

1
Podziel się

Po wprowadzeniu tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie pensji swoich pracowników w związku przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy. Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne do skorzystania ze wsparcia.

Wsparcie jest możliwe zarówno w przypadku przestoju w działalności, jak i obniżeniu wymiaru czasu pracy.
Wsparcie jest możliwe zarówno w przypadku przestoju w działalności, jak i obniżeniu wymiaru czasu pracy. (Pixabay)
bErQahIR

Aby ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń dla pracowników należy wykazać konkretne spadki w obrotach gospodarczych, wynikające z pandemii COVID-19:

  • nie mniejsze niż o 15 proc., obliczonych jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dwóch kolejnych miesięcy po 1 stycznia 2020 roku w porównaniu z łącznymi obrotami w analogicznych dwóch miesiącach poprzedniego roku,
  • nie mniejsze niż o 25 proc., obliczonych jako stosunek łącznych obrotów we wskazanym miesiącu po 1 stycznia 2020 roku w porównaniu z łącznymi obrotami w miesiącu poprzednim.

Wsparcie jest możliwe zarówno w przypadku przestoju w działalności, jak i obniżeniu wymiaru czasu pracy. W tym pierwszym przypadku można uzyskać maksymalnie 1533,09 zł miesięcznie na pracownika. Na tę kwotę składa się 50 proc. wynagrodzenia minimalnego i składki ZUS po stronie pracodawcy. Z kolei w przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy, maksymalna kwota dofinansowania wynosi 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia plus składki ZUS po stronie pracodawcy, czyli maksymalnie 2452 zł

bErQahIT
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Potrzebne dokumenty:

  • kopia porozumienia z pracownikami,
  • wykaz pracowników uprawnionych do świadczeń,
  • ew. kopia pełnomocnictwa.
bErQahIZ

Wniosek wraz z powyższymi dokumentami i umową o wypłatę świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, w następstwie wystąpienia COVID-19, należy złożyć we właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy Wojewódzkim Urzędzie Pracy.

Wniosek można składać również przez internet, na platformie praca.gov.pl. Na stronie należy wybrać odpowiedni Wojewódzki Urząd Pracy, a następnie uzupełnić dane firmy. W kolejnym kroku przedsiębiorca podaje datę, od kiedy wnioskuje o wsparcie, a także powód – przestój ekonomiczny czy obniżony wymiar czasu pracy.

We właściwej treści wniosku należy podać również liczbę pracowników, dla których wnioskuje się o dofinansowanie, za ile miesięcy, z jakim przeznaczeniem i w jakiej kwocie. Następnie w internetowym wniosku składa się oświadczenia, załączniki i podpis w formie elektronicznej bądź potwierdzonej profilem zaufanym ePUAP.

Comiesięczne transze na wypłatę świadczeń będą przekazywane na uwzględniony we wniosku numer rachunku bankowego.

bErQahJa

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErQahJu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Zbyszek
rok temu
A jak to ma się do pracowników zatrudnionych na pół etatu? Czy na nich też można ubiegać się o wypłatę świadczeń?