Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Dom do 70 m bez formalności. Ustawa ma ułatwić budowę. Sejm zdecydował

62
Podziel się:

Sejm w czwartek zajął się zmianami w prawie budowlanym. Dzięki nowym przepisom nie byłoby konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, a także ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Posłowie odrzucili senacki sprzeciw. Senatorowie odrzucili wcześniej ustawę w całości.

Dom do 70 m bez formalności. Ustawa ma ułatwić budowę. Sejm zdecydował
Rząd zamierza wprowadzić nowe rozwiązania umożliwiające rozpoczęcie budowy domy do 70 m2 bez szeregu formalności (Bartosz Ciesielski, www.bartoszciesielski.pl)

Sejm głosował nad zmianami w prawie budowlanym oraz ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zwaną domem bez formalności. W sumie głosowało 446 posłów. Poparło ją 267 posłów, przeciwnych było 178, a jeden się wstrzymał. Sejm przyjął ustawę, odrzucając decyzję Senatu. Wcześniej Senat odrzucił ustawę w całości.

Dom bez formalności to rozwiązanie, które chodzi w skład "Polskiego Ładu". Za sprawą zmian przepisów wystarczy zgłoszenie, aby rozpocząć budowę domu do 70 m kw.

To spore ułatwienie, bowiem oznacza brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, a także ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Domy tylko na własne potrzeby

Ustawa zakłada, że będą to jednak małe budynki o prostej konstrukcji. Według założeń, miałyby być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne.

Ich tzw. obszar oddziaływania mieścić się powinien w całości na działce, na której zostały zaprojektowane.

Liczba projektowanych budynków nie mogłaby być większa niż jeden na każde 500 m kw. powierzchni działki, co ma gwarantować, że projektowana konstrukcja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.

Nie mogą być to również komercyjne budowy, a jednie domy dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Zobacz także: Dom bez pozwolenia do 70 mkw. Minister: Nowe prawo jeszcze w tym roku

Uproszczenie procederu pozwoli przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Prostsza budowa

Rozszerzona miałaby być także możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia z dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 m kw. do 70 m kw., przy czym wprowadza się ograniczenia w parametrach: rozpiętość elementów konstrukcyjnych tych budynków nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw. wydawana miała być w ciągu 21 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
KROL
2 lata temu
Jeden na 500m2 działki to przecież raj dla deweloperów, powinno być jeden na 2000m2 to wtedy im się już nie opłaci .
Marian
2 lata temu
Ciekawe ile będą upychać takich domów na działce przedsiębiorczy deweloperzy na potrzeby taniej siły roboczej.
Repas
2 lata temu
Naród pójdzie weźmie kredyt kupi działkę wybuduje dom na kredyt .ydziy wywołają kryzys podniosą stopy procentowe naród nie da rady spłacić przyjdzie isek i przejmie dom działkę i tak z latami przejmuje się narodową ziemię w polinie zabierają ziemię legalnie i jeszcze na tym zarabiają niby wam dają żeby sie łatwiej budować a oni za parę lat i tak ci to zabierze 😁😁 Ale jest dobrze czy Tusk czy Kaczyński jeden i drugi to przestępcy jak i reszta oni nigdy dla ludzi dobrze nie chcą narodem trzeba sterować a lepiej biednym i skłóconym jest rządzić. Komentować nie trzeba każdy logiczne myślący wie o czym piszę 😉
mark casi
2 lata temu
SENAT TO DNO,POKO-----jak pokonani
Michalp
2 lata temu
Jak zwykle władza robi co chce a nie popatrzy co można poprawić w istniejącym prawie tylko wszystko wywraca do góry nogami. Nie idzie do w dobrym kierunku
...
Następna strona