Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Donald Trump w szpitalu. Co z wyborami?

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zaledwie kilkanaście godzin po podaniu do publicznej wiadomości, że jest zakażony koronawirusem, trafił do szpitala. To rodzi pytania, co z wyborami przezydenckimi, które mają odbyć się za miesiąc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Donald Trump trafił do szpitala w piątek. Biały Dom zapewnia, że objawy prezydenta są łagodne. (Fot: PAP/EPA/Sarah Silbiger / POOL, Sarah Silbiger / POOL)

Donald Trump trafił do szpitala w piątek wieczorem. Zostanie umieszczony w Narodowym Wojskowym Centrum Medycznym im. Waltera Reeda w miejscowości Bethesda w stanie Maryland. Ma tam przebywać przez kilka dni. Zamieszka w specjalnym apartamencie, gdzie ma nadal wykonywać swoje obowiązki. Poleciał na pokładzie helikoptera Marine One. Biały Dom zapewnia, że objawy prezydenta są łagodne, a on sam czuje się dobrze.

Niedyspozycja prezydenta rodzi pytania, co ze zbliżającymi się wyborami za Oceanem. Ubiegający się o reelekcję Trump ma się w nich zmierzyć z kandydatem Demokratów Joe Bidenem. Wybory mają się odbyć za miesiąc, 3 listopada.

Koronawirus w Białym Domu. Donald Trump zakażony. "To zwiększa niepewność"

Czy wybory w Stanach mogą zostać przełożone? Jak wyjaśnia Reuters to możliwe, jednak mało prawdopodobne. Zgodnie z amerykańskim prawem wybory odbywają się co cztery lata w pierwszy wtorek listopada. Nawet jeśli zdominowany przez Republikanów zagłosowałby za przełożeniem wyborów, to najpewniej sprzeciwiliby się Demokraci w Izbie Reprezentantów. Jak przypomina agencja, wybory prezydenckie w Stanach jeszcze nigdy nie zostały przełożone.

Reuters zastanawia się także, co się stanie, jeśli prezydent umrze przedwyborami. I tu sprawa jest dość skomplikowana. Niby istnieją procedury pozwalające na zmianę kandydata, jednak w tym przypadku może być już za późno - minął już termin wymiany kart do głosowania, w wielu Stanach karty rozesłano już do wyborców. Mało tego, trwa już tzw. wczesne głosowanie, w którym głos mogło już oddać około 2 mln Amerykanów.

Prezydenta w Stanach wybiera się głosami elektorskimi, które trafiają do tego kandydata, który wygrał w danym stanie. W większości stanów prawo w ogóle nie bierze pod uwagę śmierci kandydata w trakcie głosowania. Wygrał głosowanie w danym stanie? Dostaje głosy elektorskie.

Druga fala koronawirusa już jest. I to nie tylko w Polsce
Koronawirus w Polsce i na świecie. Kilka rekordów w ciągu jednej doby

Po głosowaniu elektorskim wybór prezydenta zatwierdza Kongres. Tu też nie jest jasne co ma zrobić ta instytucja, jeśli np. elekt umrze po wyborze przez elektorów, ale przed zatwierdzeniem. Reuters przypomina dwudziestą poprawkę do Konstytucji, która mówi, że wiceprezydent elekt zostaje prezydentem, jeśli prezydent elekt umrze przed dniem inauguracji. Ale to otwarte pytanie prawne, czy kandydat formalnie zostaje "prezydentem elektem” po wygraniu głosowania, czy po zatwierdzeniu przez Kongres.

Prezydent Donald Trump ma 74 lata. Koronawirusem jest zakażona także Pierwsza Dama, Melania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-10-2020

darekPan Duda pewnie zmartwiony, Bo ja się martwię o los tych POLAKÓW, którzy nie mają dostępu do lekarza.

03-10-2020

BinenTeraz Trump uwierzy w koronowirusa....

03-10-2020

TakA mówił, że wystarczy pić lizol czy coś takiego (byle dezynfekujące) Po tych poradach zmarło trochę ponad 200 tys. Amerykanów. Bo przecież zarazy nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)