Notowania

Donald Tusk z przesłaniem do Brytyjczyków: nie bójcie się powstrzymać brexitu

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, nie wprost, ale opowiedział się za przeciwnikami Borisa Johnsona. Zaapelował do Brytyjczyków, by w nadchodzących wyborach "nie wahali się powstrzymać brexitu".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Tusk zwrócił się z apelem do Brytyjczyków. Opowiada się za powstrzymaniem brexitu

Donald Tusk zwraca się z przesłaniem do brytyjskich wyborców. - Nie poddawajcie się w powstrzymaniu brexitu - stwierdził szef Rady Europejskiej cytowany przez brytyjski dziennik "The Guardian". Czym, choć nie wprost, to jednak opowiedział się za przeciwnikami obecnego premiera Borisa Johnsona, który obiecał doprowadzić brexit do końca.

- Chcę powiedzieć coś, czego nie odważyłbym się powiedzieć jeszcze kilka miesięcy temu, bo mógłbym zostać zwolniony za zbytnią szczerość. Wybory w Wielkiej Brytanii odbywają się za miesiąc, czy można jeszcze wszystko odwrócić? Hannah Arendt twierdziła, że rzeczy stają się nieodwracalne tylko wtedy, gdy ludzie zaczynają tak myśleć. Więc jedyne słowa, które przychodzą mi teraz na myśl, to po prostu: nie poddawajcie się - powiedział Tusk, przemawiając w College of Europe.

- Wielokrotnie słyszałem od brexitowców, że chcą opuścić Unię Europejską, by przywrócić wielkość Wielkiej Brytanii. W tych głosach można było usłyszeć tęsknotę za imperium. Podkreślali, że tę wielkość mogą przywrócić tylko idąc w pojedynkę, jednak rzeczywistość jest dokładnie odwrotna - dodał szef RE.

12 grudnia w Wielkiej Brytanii odbędą się przyspieszone wybory do parlamentu. Słowa Donalda Tuska to niespotykana dotąd ingerencja w przedwyborczą debatę państwa członkowskiego UE. Były premier Polski pośrednio wyraził solidarność z głosującymi na oponentów Partii Konserwatywnej. Tusk ustępuje z funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej po 5 latach na tym stanowisku. Na odchodne stwierdził, że czuje się upoważniony do tego, by wyrazić swoje uczucia.

Obejrzyj: PiS ubolewa z powodu decyzji Tuska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ue, wybory w wielkiej brytanii, donald tusk, boris johnson, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2019

alBrytyjczycy są zmanipulowani propagandą BBC i brukowców, to przesłanie do nich nigdy nie dotrze. Farmerzy nie czytają w internecie, a glosują od … Czytaj całość

15-11-2019

RONTusk to ma jednak i klase i jaja. jestem dumny ze jest z tego samego miasta co ja

14-11-2019

Lubię TuskaOpowiedział się za tym, że chce aby Anglia została w Unii. To bardzo dobrze 👍. Brawo Panie Przewodniczący.

Rozwiń komentarze (22)