Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AS
|
aktualizacja

Dostajemy mniej niż minimalna krajowa. Ministerstwo zabrało głos

183
Podziel się:

Czy dodatki mogą być wliczane do minimalnego wynagrodzenia? Polacy donoszą, że ich pracodawcy korzystają z takich praktyk i zastanawiają się, czy jest to legalne. Wątpliwości postanowiło wyjaśnić Ministerstwo Pracy.

Dostajemy mniej niż minimalna krajowa. Ministerstwo zabrało głos
Polacy: dostajemy mniej niż minimalna krajowa. Ministerstwo zabrało głos (Adobe Stock, ANNA Stankiewicz)

Pod koniec ubiegłego roku Anna Dąbrowska-Banaszek wystosowała interpelację do resortu pracy, pytając, jak prawidłowo wyliczyć minimalne wynagrodzenie za pracę. Posłanka informowała, że zgłaszają się do niej pracownicy, którzy uważają, że ich płaca jest nienależycie wyliczona.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy podatek na armię. Czy to dobry pomysł? - Marcin Piątkowski - Biznes Klasa #16

Wątpliwości zatrudnionych budziło kilka kwestii. Anna Dąbrowska-Banaszek pytała, czy krajowe minimum może być wypłacane w formie rozbitej, np. na wynagrodzenie w kwocie 3 tys. zł i dodatku wyrównawcznego w wysokości 600 zł. W interpelacji pojawiło się również pytanie, czy kwota przysługująca z tytułu wysługi lat może być wliczana do minimalnego wynagrodzenia.

Posłanka chciała jednak przede wszystkim otrzymać jasne stanowisko określające, czy wynagrodzenie zasadnicze może być niższe niż minimalne wynagrodzenie. Jaka była odpowiedź ministerstwa pracy?

Rząd zabiera głos ws. płacy minimalnej

Resort wyjaśnił, że płaca minimalna to w istocie łączne wynagrodzenie za nominalny czas pracy w danym miesiącu. Oznacza to, że wliczają się do niego m.in. dodatki, premie i nagrody uznaniowe. Przepisy przewidują tylko kilka wyjątków, które dotyczą nadgodzin, dodatków za pracę w nocy, dodatków za staż pracy i warunki pracy, nagrody jubileuszowej, oraz odprawy przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

- Wynagrodzenie pracownika (łączne), po wyłączeniach wskazanych w ustawie, powinno wynosić co najmniej wynagrodzenie minimalne. Nie ma znaczenia "rozbicie" wynagrodzenia na części. W wyłączeniach wymieniony jest dodatek za staż pracy, czyli z tytułu tzw. wysługi lat. Tak więc dodatek ten nie może być wliczany do minimalnego wynagrodzenia - precyzuje w interpelacji minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Od 1 stycznia 2024 r. krajowe minimum wzrosło z 3600 zł brutto do 4242 zł brutto miesięcznie. Minimalna stawka godzinowa wynosi natomiast 27,70 zł brutto. W tym roku, tak jak rok temu, wynagrodzenie minimalne będzie podnoszone dwukrotnie. Od 1 lipca będzie wynosić 4300 zł brutto miesięcznie.

-Jednocześnie uprzejmie informuję, że w związku z pracami nad wdrożeniem dyrektywy 2022/2041/UE w sprawie adekwatnych minimalnych wynagrodzeń w UE, prowadzone są analizy przepisów ww. ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, w tym przepisów w zakresie składników wliczanych do minimalnego wynagrodzenia za pracę - napisała minister pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(183)
Martyna
3 dni temu
Jestem bardzo zadowolona ze swojej decyzji o uczęszczaniu do Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Dzięki temu ukończyłem się jako Technik masażysta, co przynosi mi nie tylko osobistą satysfakcję, ale także stabilność finansową. Polecam tę ścieżkę kariery wszystkim, którzy szukają zawodu z głębszym sensem i pasją.
Polak
1 tyg. temu
Powtarzam do lat, jak kogoś nie stać na pracownika to sam pracuje w swojej firmie. Niegodziwością jest zatrudnianie kogoś za wynagrodzenie niepozwalajace godnie żyć. Minimalna bym liczył na podstawie rachunków życia w Warszawie, zaczynając od wynajmu mieszkania, kosztów dojazdu, zdrowej żywności, dodał jeszcze wydatki na kulturę i utrzymanie dziecka. Na dzisiaj minimum byłoby 6000 zł netto, a biorąc pod uwagę, że żywność i rachunki podrożały o 100% to te 6000 zł bym waloryzował co pół roku o % inflacji w cenie żywności i mediów bo tam wszystko drożeje najszybciej. Nie stać na pracownika to sam zasuwaj.
Ewa
1 tyg. temu
Jak to możliwe że pracujący emeryt pracuje za placę min.brutto obowiazujace 4200zł. Na umowie.Jednak netto nie otrzymuje od tego należne 3200zł tylko kilkaset zł mniej?to jawne okradanie i dzielenie ludzi.
Dtx
1 tyg. temu
Sąsiadka ma najniższą krajową razem z 200zł premią jak premię zabiorą to ma niżej niż najniższa krajowa czy to legalne ? A pracuje w DPS
Klapa
1 tyg. temu
Tusk już we Francji, następne są Niemcy. Instrukcje będą takie żeby im nie szkodzić. Pojechał się sprzedawać.
...
Następna strona