Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera maseczkowa
15.05.2020 09:27

Dotacje dla firmy brata ministra Szumowskiego. Przekazano 74 mln zł

Państwowe dotacje i granty dla OncoArendi Therapeutics, firmy Marcina Szumowskiego, płynęły w ostatnich latach szerokim strumieniem. Pieniądze przyznawało m.in Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Afera maseczkowa rzuciła cień na firmę starszego brata obecnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Z ustaleń dziennika "Fakt" wynika, że OncoArendi Therapeutics, spółka zarządzana przez Marcina Szumowskiego, brata obecnego ministra zdrowia, w ostatnich trzech latach (2017–2020) pozyskała od państwa co najmniej 74 mln zł.

Były to różnego rodzaju dotacje i granty, jak choćby ten otrzymany na początku marca na "poszukiwanie i rozwój inhibitorów deubikwitynaz do zastosowania w immunoterapii przeciwnowotworowej". Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przekazało wówczas firmie kwotę 22 mln zł, o czym informuje spółka na swoich stronach.

– Nie czuję żadnego dyskomfortu, dlatego, że nie mam nic wspólnego z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju – podkreśla w rozmowie z "Faktem" minister Łukasz Szumowski, pytany o te sprawy.

Obejrzyj: Afera maseczkowa. Wiceminister mówi o szczegółach transakcji

Gazeta przekonuje jednak, że nie jest to do końca prawda. Jak wyjaśnia, NCBiR jest instytucją, która podlega nadzorowi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jaki to ma związek z obecnym ministrem zdrowia? Otóż od 24 listopada 2016 r. Szumowski był sekretarzem stanu w resorcie nauki. Dodatkowo z ustaleń "Faktu" wynika, że w 2017 roku formalnie pełnił on nad nią nadzór warunkowy czy de facto odpowiadał za nią pod nieobecność innego wiceministra, Piotra Dardzińskiego.

W rozmowie z money.pl Szumowski dodał, że jest gotowy na przesłuchanie. - Chcę, żeby śledczy szybko zaczęli pracę i przesłuchali mnie oraz mojego brata - mówił. - Brat traci pieniądze od kiedy zostałem ministrem zdrowia (...). Za poprzedniego rządu dostawał znacznie więcej i był nawet bardziej skuteczny. Nigdy w sferze publicznej nie podejmowałem żadnych kroków na rzecz firmy mojego brata i powszechnie o tym mówiłem - tłumaczył się.

Dziennik starał się ustalić, kto odpowiedzialny był za przyznawanie grantów i czy w tej zbieżności nie ma konfliktu interesów? Zapytał m.in o to, kto zasiada komisji oceniającej wniosek firmy. Nie udało się tego ustalić, bo zarówno Ministerstwa Nauki i Rozwoju, jak i Marcin Szumowski, prezes OncoArendi, przekonują, że są to informacje niejawne.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-05-2020

Przykład wskazała sołtysowaz Brzeszcz: 2015 - wystarczy nie kraść, 2016 - my nie kradniemy, nam się to po prostu należy, 2017 - inni też kradli, 2018 - inni kradli więcej, 2019 … Czytaj całość

15-05-2020

Zrujnowany przedsiębiorcaTeraz to każdy mądry i krzyczy że złodzieje, oszuści a kto ich wybrał co? Skoro każdy twierdzi że NIE GŁOSOWAŁ NA PIS to kto ich od lat wybiera? KTO … Czytaj całość

16-05-2020

typowe1. Szydlo pomogla szkole swojego meza - przyznala jej dotacje 2.4 mln zl, 2. Barman z restauracji zony Patryka Jakiego zostal dzieki Jakiemu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1400)