Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
JCK
|

Dramat emerytów. Ścigają ich komornicy, są zadłużeni na kilka miliardów

21
Podziel się:

Łączne zadłużenie polskich emerytów to 6,37 mld zł. Takie długi w sumie mają setki tysięcy starszych osób – pisze "Gazeta Wyborcza". Za długi wielu z nich ścigają komornicy. Ile mogą ściągnąć z emerytury?

Dramat emerytów. Ścigają ich komornicy, są zadłużeni na kilka miliardów
Z emerytury komornik ma prawo jednorazowo zająć maksymalnie 25 proc. świadczenia (Pixabay)
bELrFhnV

Według danych KRD – na które powołuje się „Wyborcza”, na koniec stycznia w rejestrze wciąż było 354 836 zadłużonych emerytów, a ich łączne zadłużenie wynosiło aż 6,37 mld zł. Średnie zadłużenie jednego emeryta to 17 954,79 zł.

Wszystko przez niskie emerytury. Niestety wydatki emerytów wciąż są wysokie. Opłacają leki, mieszkanie, rosną także ceny w sklepach, a dodatkowo wielu pomaga swoim dzieciom czy wnukom.

Komornik może ściągnąć zadłużenie

bELrFhnX

Jeśli problem z długami jest już poważny w sprawę – na wniosek wierzyciela – zajmuje się sąd i wydaje tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności. Wtedy zaczyna działać komornik.

Zobacz także: Ceny gazu pójdą w górę? "Jest przestrzeń do podwyżek"

Jednak z emerytury komornik ma prawo jednorazowo zająć maksymalnie 25 proc. świadczenia i spod egzekucji wyłączona jest trzynasta emerytura.

bELrFhod

W przypadku zaległości alimentacyjnych maksymalne zajęcie wynosi 60 proc. świadczenia emerytalnego, a w przypadku zaległych płatności za pobyt w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych czy zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych to 50 proc. emerytury.

Emeryci mają się lepiej

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, porównując styczeń 2021 do początku ubiegłego roku, to suma zaległości emerytów w bazie Krajowego Rejestru Długów spadła o ponad 100 mln zł.

To jedyna grupa, która w minionym roku spłaciła część swojego zadłużenia, a emerytów z długami jest o blisko 21 tys. mniej niż przed rokiem.

bELrFhoe
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELrFhoy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Andrzej
7 miesięcy temu
Sam mam długi, ale w spłaceniu pomaga mi Kruk. I jest tego coraz mniej.
Duda jr.
8 miesięcy temu
Dalej głosować na PIS.
wp.pl
8 miesięcy temu
Ci co głosowali na pis z myślą 13 emerytury i 14 emerytury przeliczyć sobie emerycie ile rocznie potrącany jest podatek a ile otrzymasz 13 emerytury więcej zabierają jak dają jeszcze z tego jest ponownie potrącany podatek tylko ,że wyborcy pisu mają inny tok myślenia Pis daje a Po nie dawało tylko trzeba było pomyśleć skąd pis miał na swoje obietnice wyborcze 500 + jak byście wyborcy pisu posłuchali ekonomistów to byście dowiedzieli się prawdy jak by Po nie zostawiło pieniędzy w budżecie nigdy pis by nie wygrał wyborów .Wyborcy pisu mają krótką pamięć jak pis był przy władzy 2 lata zadłużył Polskę i zostawił Polskę z długami i w ruinie dla przypomnienia Po spłaciło dług Gierka i pisu więcej inwestycji wybudował a pis nic nie wybudował tylko niszczy co mu nie po drodze
bELrFhoz
lolek
8 miesięcy temu
ale zygowiny mamy po 75 lat z dwóch emerytur1300 i2400 mamy 80 tysiecy nadwyzki niczego niebrakuje jak poszłem na rente to dostałem 350 zł ale nic nieprzepiłem i nie przechulałem dzieciakom tez sie dostało
Synowa
8 miesięcy temu
Nie zawsze biorą pożyczki że względu na małe emerytury często biorą bo stają się chciwi i muszą mieć to co pracujący sąsiad. Kupują nowe telewizory , pralki, kuchenki, dywany tak jak moja teściowa która pracowała, za krótko aby dostać emeryturę za którą można przeżyć. W momencie kiedy zwróciliśmy uwagę że to trzeba będzie spłacać odpowiedziała że po to ma dzieci.
...
Następna strona