Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Drastycznie niskie emerytury. Te grupy będą musiały przeżyć za 30 proc. pensji

372
Podziel się:

Polacy mają wysokie oczekiwania co do swojej emerytury, a będą musieli przeżyć za zaledwie 25-30 proc. wcześniejszej pensji. Najgorsza będzie sytuacja osób, które płacą niskie składki i tych, którzy nie spełnią warunków do otrzymania najniższej emerytury.

W ciągu 9 lat liczba osób bez prawa do minimalnej emerytury (1200 zł brutto) zwiększyła się blisko 14-krotnie.
W ciągu 9 lat liczba osób bez prawa do minimalnej emerytury (1200 zł brutto) zwiększyła się blisko 14-krotnie. (money.pl)

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Aegon, które cytuje portal Interia.pl, 36 proc. ankietowanych uważa, że do komfortowego życia potrzebny im będzie dochód w wysokości 60-79 proc. ich obecnych zarobków, 33 proc. zaś chciałoby otrzymywać świadczenie wysokości 80-100 proc. dochodów.

Tymczasem jak czytamy w portalu dla osób, które weszły na rynek pracy po 1999 r., będzie to zaledwie 30 proc. a w przypadku działalności gospodarczej jeszcze mniej. Relacja emerytury do zarobków nieustannie spada.

Obecnie wynosi 50 proc., ale w przypadku młodych, którzy zaczęli pracować po 1999 r. i nie mają tzw. kapitału początkowego, będzie to zaledwie 30 proc. i to pod warunkiem, że pracowały na umowę o pracę i składki miały odprowadzane od całości zarobków.

Zobacz także: Przyszła emerytura. Jak czytać list z ZUS?

- Najgorsza będzie sytuacja osób, które płacą niskie składki i tych, którzy nie spełnią warunków do otrzymania najniższej emerytury czyli np. nie wypracują stażu ubezpieczeniowego, który wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn - mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, z którym rozmawiała dziennikarka Interii.

Jak wynika z danych FPP, w ciągu 9 lat liczba osób bez prawa do minimalnej emerytury (1200 zł brutto) zwiększyła się blisko 14-krotnie. Obecnie już 5,6 proc. emerytów w ZUS otrzymuje świadczenie poniżej minimum.

W tym roku emeryturę niższą niż minimalna pobierało ponad 333 tys. osób - o ponad 53 tys. więcej niż w marcu ubiegłego roku. Jest to nawet szybszy wzrost, niż wynikało to z prognozy FPP przedstawionej w raporcie z początku 2019 roku.

Także prowadzący własną działalność gospodarczą będą mieli drastycznie niskie emerytury oraz kobiety w przypadku, których duże znaczenie ma wiek emerytalny. Jak szacują eksperci w przypadku kobiet urodzonych w latach 80-tych świadczenie wyniesie 20 proc. ich ostatniego wynagrodzenia.

Już teraz widać ogromną różnicę między wysokością emerytur kobiet i mężczyzn, gdyż w obecnym systemie każdy dodatkowy rok pracy mocno przekłada się na wysokość świadczenia. Niestety świadomość w tej kwestii jest niska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(372)
ikarion
4 lata temu
Mnie to bardzo drażni, nie wiem kiedy pójdę na emeryturę, chyba będą pracować do śmierci bo z tak niską emeryturą nie wystarczy mi nawet na opłaty, trochę liczę na ppk, mam nadzieję że to będzie zastrzyk gotówki na emeryturze
tylKKO nIIe t...
4 lata temu
za tuSSka nierządu po_ko_munistów dostaliśmy 2,50 - 3,56 zł. po_dwyżki emerytury , balowaliśmy dwa tygodnie -- i jesze został 55 groszy na cały miesiąc życia -- to były czasy !?nie to co teraz 70 zł.w sumie 840 zł. rocznie ! - żyć nie umierać ! głosować na pis !
ok0
4 lata temu
Dość o niskich emeryturach, osiem lat wspaniałych nierządów po i psl wspaniałych płac [ a 150 miliardów z OFE] o ile by wzrosła emerytura ??? -- Nie ma problemu, następcy PZPR i zwolennicy stalina, zwani obecnie PO-KOmuną - lewicą, mogą złożyć projekt i może uchwalą minimalną emeryturę dla cwaniaków, którym się nie chciało pracować.
gio
4 lata temu
ktos zapomnial ? ze polacy latami pracowali na lewo - umowy smieciowe - zbierali szparagi niemcom !!!! ze kazali płocic na ofe - które rozkradali prezesi a wykończyła tusko-mafia . po-wiązanych interwsów !? To ja się pytam z czego ludzie mają mieć kapitał ? jak władza nierządów od 2015 r. ich łupiła ile dało ?
pol
4 lata temu
Bezrobocie nas załatwiło, niskie płace, śmieciówki, brak odprowadzania składek na zlecenia, Tusk nieźle zakombinował, a Kwaśniewski klaskał w dłonie, no cóż niech MOPS zaczyna składać bo będzie musiał nas wspierać a to nie nasza wina ze lądowaliśmy na bezrobociu, i niskie płace były nie składowe umowy na zlecenie, po trzy umowy, co trzy miesiące podpisywane sprzątnie, ochrona, handel, szok teraz tez tak się robi dużo młodych na czarno pracuje
...
Następna strona