Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

List z ZUS zawiera cenne informacje, więc go nie wyrzucaj

40
Podziel się:

ZUS w sierpniu zakończył masową wysyłkę informacji o stanie konta emerytalnego. List należy zachować, bo zawiera wiele cennych informacji.

List z ZUS trafił do ok. 18 mln Polaków
List z ZUS trafił do ok. 18 mln Polaków (East News)

List z ZUS-u należy zachować, bo zawiera istotne dane ubezpieczającego: jego numer PESEL, miejsce zamieszkania i opłacone składki (z których można wyliczyć otrzymywaną pensję), imię i nazwisko.

Jeśli więc pismo trafi w niepowołane ręce (bo na przykład ktoś wyjmie je z kosza na śmieci), każdy przypadkowy człowiek będzie się mógł dowiedzieć, jaką dostaniemy emeryturę i ile dotychczas oszczędziliśmy na starość.

Kto dostał pismo?

Pisemne rozliczenie od krajowego ubezpieczyciela dostali nawet ci, którzy pracowali zaledwie przez kilka dni. Co ważne, list będzie przedstawiał stan konta emerytalnego na dzień 31 grudnia 2018 roku.

Zobacz także: Obejrzyj: Przedsiębiorco, już się szykuj. Zniesienie limitu 30-krotności ZUS coraz bliżej

Nie każdy dostał korespondencję. Nieco ponad 2 mln osób odebrało informację od ZUS drogą elektroniczną (za pośrednictwem własnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS).

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS (bo tak nazywa się oficjalnie list) odwzorowuje w całości stan naszych finansów na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

A może ZUS nie powinien tak wrażliwych informacji przekazywać w zwykłym liście? Ma do tego prawo: żaden z przepisów prawa nie nakłada na ZUS obowiązku dochowania szczególnej formy doręczania takiej korespondencji.

Mało tego - w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych można znaleźć wprost zapis, że "informację o stanie konta Zakład przesyła listem zwykłym". Zatem osoby, którym zależy na podniesieniu bezpieczeństwa danych, powinny założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Do użytkowników PUE w kolejnych latach Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie niczego wysyłał pocztą.

Do czego służy Platforma Usług Elektronicznych i jak działa?

Platforma Usług Elektronicznych stwarza możliwość przeglądania danych z poziomu domowego komputera. Przez PUE można przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe, składać wnioski i przeglądać odpowiedzi, umawiać się na wizyty w Zakładzie. I po zalogowaniu odpowiednik listu po prostu wyświetla się na ekranie. Dane są aktualne. List z kolei dotyczy sytuacji na koncie z ostatniego dnia ubiegłego roku, czyli z 31 grudnia 2018 roku. Na takiej drobnej zmianie zyskujesz nie tylko aktualność danych, ale również ich bezpieczeństwo.

Podczas rejestracji w systemie PUE ZUS otrzymujemy login i ustalamy swoje hasło. Tożsamość można potwierdzić albo profilem zaufanym ePUAP albo certyfikatem kwalifikowanym. Jeżeli nie mamy żadnego z nich, to musimy dokonać potwierdzenia tożsamości w jednej z placówek ZUS. Jeśli mamy podpis elektroniczny, możemy załatwić sporo spraw dzięki PUE. O tym, jak korzystać z platformy, piszemy tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(40)
OB
5 lata temu
DLACZEGO EMERYCI NIE DOSTAJĄ przecież składki cały czas % GDZIE SĄ TE PIENIĄDZE
Ewa
5 lata temu
Pocałujcie nas wszystkich w ZUSę
lipa
5 lata temu
nigdy nic nie wysyłam listem zwykłym, a jak listonosz pomyli się i wrzuci nie do tej skrzynki co trzeba? wtedy się robi problem.
Ramzes II
5 lata temu
ZUS....to największa piramida finansowa jaką znam he..he..
czarna dziura...
5 lata temu
statystyczny polak żyje 72 lata...., pracuje 45 lat .....pobiera emeryturę przez 7 lat po 2500 pln a gdzie jest reszta składek ????
...
Następna strona