Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Duże zmiany dla kupujących mieszkania. Nowe przepisy już za chwilę

81
Podziel się:

Deweloper będzie zobowiązany do zwrotu opłaty w podwójnej wysokości, kiedy nie wywiąże się z postanowień umowy rezerwacyjnej - pisze "Rzeczpospolita".

Duże zmiany dla kupujących mieszkania. Nowe przepisy już za chwilę
Kupujący mieszkania będą lepiej chronieni - pisze "Rz" (Adobe Stock, Heroc)

Nowe przepisy z tzw. ustawy deweloperskiej zaczną obowiązywać od 1 lipca i obejmą wszystkie umowy, których przedmiotem jest lokal mieszkalny - od rozpoczęcia inwestycji aż do przeniesienia własności.

Co się zmieni? Jak wyjaśnia adwokat Łukasz Dubicki, dotychczasowe przepisy chroniły wpłaty klientów w pełnym zakresie przewidzianym ustawą jedynie na etapie zawierania z deweloperem umów deweloperskich. - Po zakończeniu budowy klienci zawierali umowy często w zwykłej formie pisemnej, bez ochrony wpłat generowanej przez rachunki powiernicze czy też bez wpisu roszczenia do księgi wieczystej. W razie problemów dewelopera ryzykowali pieniędzmi wypłaconymi do dewelopera na poczet całej ceny lub tytułem zadatku bądź zaliczki – tłumaczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wpływ producentów żywności na otoczenie i gospodarkę

Umowa rezerwacyjna. Zmiany w prawie

To jednak nie koniec zmian. Jak podaje "Rz", w końcu ustawowej regulacji doczekała się umowa rezerwacyjna.

W sensie prawnym umowy takie miały różne mniej lub bardziej fortunne konstrukcje, co często prowadziło do praktycznych komplikacji na tle rozliczeń z klientami. Teraz kluczowe kwestie dotyczące tych umów, tj. treść zobowiązania dewelopera w stosunku do klienta, możliwość wprowadzenia opłaty rezerwacyjnej, jej wysokość, zasady zwrotu klientowi czy okres, na jaki umowa może być zawarta taka umowa, wynikają wprost z przepisów prawa - czytamy.

Dziennik dodaje, że deweloper będzie też zobowiązany do zwrotu opłaty rezerwacyjnej w podwójnej wysokości, jeżeli nie wywiąże się z postanowień takiej umowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(81)
majk
4 miesiące temu
słaby, bardzo słaby artykuł bez konkretów
Wixx
rok temu
Jako deweloper będę budował tylko na wynajem i za swoje. Bez żadnych umów deweloperskich, a tym bardziej rezerwacyjnych...chcesz kupić to płacisz 100 procent.
Paweł
rok temu
Nie obchodzą mnie cudze uczucia a co do bzdur o wzroście cen mieszkań to się zdziwicie nie dlugo
wuj dobra rad...
rok temu
ZLIKWIDOWAĆ 500+ !!!!!! ------- DOŚĆ OKRADANIA I ZADŁUŻANIA POLAKÓW !!!!!! ZLIKWIDOWAĆ 500+ !!!!!! ------- DOŚĆ OKRADANIA I ZADŁUŻANIA POLAKÓW !!!!!! ZLIKWIDOWAĆ 500+ !!!!!! ------- DOŚĆ OKRADANIA I ZADŁUŻANIA POLAKÓW !!!!!! ZLIKWIDOWAĆ 500+ !!!!!! ------- DOŚĆ OKRADANIA I ZADŁUŻANIA POLAKÓW !!!!!! ZLIKWIDOWAĆ 500+ !!!!!! ------- DOŚĆ OKRADANIA I ZADŁUŻANIA POLAKÓW !!!!!!
bla bla
rok temu
no i czego mozna sie spodziewac od rezimu ???? walic Polakow wszedzie ile sie da a jakie restrykcje na banki ??? na stopy procetowe na pozyczki ?? jakie restrykcje na ceny energi na panstwo co nie daje ludnosci taniej energi i firmom chociaz mamy tego duzo . Przez skarbowki widza gdzie Polacy maja dochody wiec niszczyc wszystko co Polskie .Kto tak robi rzad Polski ???? Chyba NIe
...
Następna strona