Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KKG
|
aktualizacja

Duże zmiany na zakupach. Prezydent Andrzej Duda podpisał ważną ustawę

166
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o prawach konsumenta i innych ustaw. Zmiany mają w większym stopniu chronić konsumentów. Na czym polegają? Doprecyzowano sposób uwidaczniania cen i zapewniono przejrzystość umów zawieranych online. W noweli znalazł się także nowy rodzaj wprowadzania w błąd i rozszerzenie definicji umowy zawieranej na pokazach firm. Chodzi o owiane złą sławą prezentacje garnków, na które zaprasza się ludzi pod przykrywką np. darmowych badań profilaktycznych.

Duże zmiany na zakupach. Prezydent Andrzej Duda podpisał ważną ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o prawach konsumenta i innych ustaw, która ma w większym stopniu chronić Polaków na zakupach (PAP, Rafa� Guz)

Nowela wprowadza zmiany w ustawie o informowaniu o cenach towarów i usług. Doprecyzowano sposób uwidaczniania cen w przypadku zastosowania ich obniżek oraz uzupełniono przesłanki, które należy uwzględnić przy nakładaniu kary na przedsiębiorcę naruszającego przepisy dotyczące uwidaczniania cen.

Podpisana przez prezydenta ustawa rozszerza także definicję umowy zawieranej poza lokalem przedsiębiorstwa. Obejmuje ona także umowy zawierane podczas pokazu zorganizowanego przez przedsiębiorcę, w którym uczestniczy zaproszona bezpośrednio lub pośrednio określona liczba konsumentów, w którego trakcie ma miejsce promocja, składanie ofert sprzedaży lub sprzedaż towarów lub usług.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zbijają majątki na cudzym nieszczęściu. UOKiK ostrzega

Nowela wprowadza także przepisy mające na celu zapewnienie konsumentom większej przejrzystości w przypadku umów zawieranych online, w szczególności za pośrednictwem internetowych platform handlowych. W ustawie definiuje się pojęcie "internetowa platforma handlowa" oraz pojęcie "dostawca internetowej platformy handlowej", na którego nałożono szereg obowiązków.

Obowiązkiem dostawcy internetowej platformy handlowej będzie m.in. poinformowanie konsumenta o podziale obowiązków związanych z umową, która jest zawierana przez konsumenta na internetowej platformie handlowej, między osobę trzecią oferującą towary, usługi lub treści cyfrowe, a dostawcę internetowej platformy handlowej.

Zmiany przepisów przewidują, że konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta albo wycieczki zorganizowanej przez przedsiębiorcę, której celem lub skutkiem jest promocja oraz zawieranie umów z konsumentami, może w terminie 30 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów (powyższe uzupełniać będzie obecne regulacje upk o 14 dniowym terminie odstąpienia od umowy, liczonym od dnia jej zawarcia).

"Obydwa terminy będą przy tym wydłużane do maksymalnie 12 miesięcy – w przypadku gdy przedsiębiorca nie poinformuje konsumenta o przysługującym mu prawie odstąpienia od umowy" - wyjaśniono.

Oświadczenie konsumenta. Przedsiębiorca będzie musiał zażądać

Ustawa wprowadza także nowy obowiązek przedsiębiorcy w związku z wcześniejszym (przed upływem terminu na odstąpienie od umowy) rozpoczęciem, na żądanie konsumenta, wykonywania usługi albo dostarczania wody, gazu, energii elektrycznej lub energii cieplnej, w przypadku gdy nie są one dostarczane w ograniczonej objętości lub w ustalonej ilości.

"Oprócz dotychczasowego obowiązku uzyskania od konsumenta takiego wyraźnego żądania, przedsiębiorca będzie obowiązany zażądać od konsumenta oświadczenia o przyjęciu do wiadomości informacji o utracie prawa do odstąpienia od umowy z chwilą jej pełnego wykonania przez przedsiębiorcę" - poinformowano.

Zmodyfikowano także zakres stosowania przepisów ustawy do umów dotyczących usług zdrowotnych. "Ustawa rozszerza także zakres zastosowania przepisów do umów, których przedmiotem są usługi finansowe - w szczególności wprowadzając zakaz zawierania takich umów podczas pokazu lub wycieczki (naruszenie tego zakazu skutkować będzie nieważnością umowy)" - wyjaśniono.

Nowy rodzaj wprowadzania w błąd

W odniesieniu do Prawa telekomunikacyjnego nowelizacja przewiduje, że przesyłanie niezamówionej informacji handlowej przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych lub automatycznych systemów wywołujących, bez uprzedniej zgody użytkownika końcowego, stanowić będzie czyn nieuczciwej konkurencji.

Ponadto, wprowadzono zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów, precyzując przepisy dotyczące wymiaru sankcji administracyjnych nakładanych na jej podstawie, a także w ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Dodano nowy rodzaj wprowadzania w błąd.

"Będzie nim każdy rodzaj wprowadzenia towaru na rynek w co najmniej jednym państwie członkowskim jako identycznego z towarem wprowadzonym na rynki w innych państwach członkowskich, w sytuacji gdy towar ten w sposób istotny będzie różnić się składem lub właściwościami, chyba że przemawiają za tym uzasadnione i obiektywne czynniki" - wskazano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(166)
saasasas
2 lata temu
bzdety, bzdety i jeszcze raz bzdety, żeby tłuszcza się cieszyła i myślała że jest też prezydentem Polaków. Po co te ustawy wystarczyłoby porządne prawo na oszustów a tak kolejną ustawę będzie można obejść.
realia
2 lata temu
Odnośnie garów, dziadków i 15 tys kredytu po pokazie - Jakim cudem udają że to regulują, jeżeli ten co oszukuje, wymusza u tych ludzi których nabiera nie jest ścigany i sądzony? przecież właśnie przyznają że to oszustwo, właśnie dlatego nie mogę zrozumieć dlaczego właściwie oszukujący jest całkowicie bezkarny, wręcz nie mówi się o jego winie, mówi się tylko o oszukanych.
Dghjkkjh
2 lata temu
A jak przychodzi co do czego to nie ma jak zglisci sklepow oszukujacych, wszystkue inspekcje, rzecznicy, pihy i uokiki mnoza problemy i zrzucaja na innych
Krzysztof
2 lata temu
On dokumenty.podpisuje z prędkością światła . Jego córka umie zrobić kopię dokumentu żona nie rozumie języka polskiego dlatego milczy rozmawia po niemiecku z ludźmi z czarnego lądu . I co z nimi później zrobić ? Przecież to nie nadaje się do jazdy na rowerze . Ostry cień mgły to oni maja we łbach . Co za ludzie .
emeryT
2 lata temu
A nadal nie pochylił się nad ceną "LUPOWĄ"🤢 Nadal cena za opakowanie widoczna z kilometra a cena jednostkowa (ZA KG ALBO LITR) widoczna pod lupą. Przecież to też wprowadzanie w błąd czyli usiłowanie oszustwa🤢🤢🤢
...
Następna strona