Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Wstrząs w polskiej armii. Generałowie rezygnują. Oto ich zarobki

467
Podziel się:

Trzęsienie ziemi w armii – Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i Dowódca Operacyjny gen. Tomasz Piotrowski podali się do dymisji. Wojskowi tym samym rezygnują ze sporych jak na polskie warunki wynagrodzeń, które zapewniały im dotychczasowe stanowiska.

Wstrząs w polskiej armii. Generałowie rezygnują. Oto ich zarobki
Od lewej: Szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak i Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasz Piotrowski (East News, Gerard/Reporter)

O rezygnacji dwóch ważnych generałów poinformowała jako pierwsza "Rzeczpospolita". Z ustaleń dziennika wynika, że "doszło do kumulacji działań, których oficerowie od pewnego czasu nie akceptowali". Nieporozumienia z władzą cywilną miały doprowadzić do odejść gen. Rajmunda Andrzejczaka i gen. Tomasza Piotrowskiego.

Dymisje dwóch generałów WP. Oto pensje, z których rezygnują

Wypowiedzenia trafiły już na biurko prezydenta. W odpowiedzi na pytania "Rz" ppłk. Jacek Goryszewski, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego, potwierdził, że gen. Tomasz Piotrowski złożył rezygnację, lecz odmówił komentarza. Z kolei płk Joanna Klejszmit potwierdziła Polskiej Agencji Prasowej, że "gen. Rajmund Andrzejczak zrezygnował w poniedziałek ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego".

Tym samym dwaj generałowie rezygnują z wysokich pensji, które gwarantowały im piastowane stanowiska. Zgodnie z rozporządzeniem szefa MON z dnia 27 marca w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych generałowie WP mogą liczyć na pensję od 11,8 tys. zł do 18 tys. 150 zł brutto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Tego żaden budżet nie udźwignie". Prawda o obietnicach wyborczych opozycji

Wysokość wynagrodzenia jest zależna od stopnia generalskiego żołnierza. Pierwsza ze wspomnianych kwot dotyczy żołnierzy w pierwszym generalskim stopniu, a druga – generałów i admirałów.

To spore kwoty jak na polskie warunki. Przypomnijmy, że z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w drugim kwartale 2023 r. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 7005,76 zł brutto.

Sporo dodatków do pensji

Wynagrodzenie zasadnicze to jednak tylko część uposażeń, na jakie mogą liczyć wojskowi. Do tego dochodzą jeszcze inne świadczenia jak m.in. dodatki stażowe, specjalne, kompensacyjne i służbowe. Ponadto otrzymują też m.in. trzynastą pensję, nagrody uznaniowe czy jubileuszowe (przyznawane po 20 i więcej latach służby) wynoszące od 75 do 300 proc. miesięcznego wynagrodzenia wraz ze stałymi dodatkami – wskazał serwis bankier.pl.

Trzeba jeszcze wspomnieć o świadczeniach motywacyjnych dla wojskowych pełniących służbę najdłużej. Żołnierze mogący pochwalić się stażem od 25 do 28 lat i 6 miesięcy mogą liczyć z tego tytułu na 1,5 tys. zł, a ci, którzy przepracowali jeszcze więcej – na dodatkowe 2,5 tys. zł.

Osobną kwestią jest dodatek za rozłąkę wypłacany mundurowym, którzy musieli wyjechać poza miejsce zamieszkania. W 2022 r. wynosił on 540 zł miesięcznie. Wojsko w ten sposób zwraca im koszty przejazdu do rodziny.

Trzęsienie ziemi w polskim wojsku

Dlaczego dwaj najważniejsi generałowie złożyli rezygnację? Z ustaleń "Rz" wynika, że wszystko miało rozpocząć się w maju, gdy Mariusz Błaszczak publicznie oskarżył gen. Tomasza Piotrowskiego o "zaniedbania" związane z rosyjską rakietą, która naruszyła w grudniu 2022 r. polską przestrzeń powietrzną.

Polityk chciał odwołania generała ze stanowiska, lecz sprzeciwił się temu prezydent Andrzej Duda, który jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP. W sporze z szefem MON Dowódca Operacyjny miał wsparcie Szefa Sztabu Generalnego WP gen. Rajmunda Andrzejczaka.

"Z naszych informacji wynika, że marginalizowana była rola Dowództwa Operacyjnego. Minister omijał tę strukturę funkcjonowania Sił Zbrojnych i kierował zadania bezpośrednio do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych" – podała we wtorek "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(467)
Felek
4 miesiące temu
Lepiej że zwiali przed wyborami niż później w przypadku ewentualnej W.
Marek rezerwi...
8 miesięcy temu
Wojsko to nie praca, tylko służba. Tak samo jak policja, SŁUŻBA ZDROWIA czy Urzędy państwowe. A takie odejście w takim czasie to DEZERCJA
Dziwny89
9 miesięcy temu
Dostałem Zapewnienie że to nie generałowie Ale Urzęndasy którzy rzadko do walki z bronią pochodzili ( potrafią oceniać pole bitwy z daleka w sztabie) i nic nie potrafią tylko wysługiwać się ludźmi zrezygnowali. Takie Pismo dostałem... Więc To nie Generalicja! Generałowie Przebywają z ludźmi na froncie w Polsce na Granicach czy Za Granicami, Tak napisano!
Zuzka
9 miesięcy temu
Generalnie generałów stać na demonstracje polityczne ponieważ w stan spoczynku przechodzą że 100 ,procentową wartością ostatniego uposażenia
Logik
9 miesięcy temu
Pismak artykułu,napewno skończył szkołe podstawowo.Ta wiedza pozwala mu na cytowanie biura propagandowego pisu bez angażowanie własnego umysłu. A posiadany własny umysł,potrafi ocenić,czy co pisze i mówi, zgodne jest faktami i zdrowym rozsądkiem.Czy autor potrafi myśleć?Jego artykuł dowodzi że nie.W artykule dowodzi,że dowódcy wojska polskiego,mają wysokie uposarzenia od 8 tysięcy miesięcznie do 11 tysięcym,plus dodatki..Jak te wynagrodzenia maja się do tysięcy pisowców,nieudolnych ale wiernych,którzy miesięcznie inkasują od 60 tysięcy do ponad 100 tysięcy złotych miesięcznie..Jesli autor nie wierzy,niech spyta ile inkasuje miesięcznie pan obajtek,redaktorzy naczelni,licznych dzienników medialnych,radia, telewizji TVP.Ci ludzie okłamują rodaków,a ci dowódcy wojskowi,mają chronić polskę i polaków,często płacąc życiem.
...
Następna strona