Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL,DSZ
|
aktualizacja

Najnowsze dane o wynagrodzeniach w Polsce

Podziel się:

Przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2023 r. wyniosło 7005,76 zł - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). To wzrost o 13,8 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Najnowsze dane o wynagrodzeniach w Polsce
GUS opublikował dane kwartalne o wynagrodzeniach w Polsce (Adobe Stock)

W stosunku do poprzedniego kwartału tego roku to spadek o 1,7 proc. Dla przypomnienia, przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2023 r. wyniosło 7124,26 zł. Wtedy był to wzrost o 14,3 proc. wobec tego samego okresu z 2022 r. Niemniej, pensje w Polsce są mocno dotknięte inflacją i w ostatnich kwartałach płace nad Wisłą nie wyprzedzały wzrostu cen, co oznacza, że realnie zbiednieliśmy.

Najnowsze dane GUS o wynagrodzeniach skomentowali ekonomiści mBanku. "To realnie na plus 0,6 proc. rok do roku, bo inflacja była niższa. Projekcja NBP jest po raz kolejny zaniżona w kwestii wynagrodzeń (12,9 proc. na II kwartał)" - napisali na Twitterze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wzrost pensji o 700 zł. Ostrzega przed skutkami decyzji rządu

Przeciętne wynagrodzenie. Tak liczy to GUS

Czytając dane o średniej krajowej, trzeba pamiętać, że komunikaty GUS odnoszą się do sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących większej niż 9. Sam wynik jest też zawyżany przez nadreprezentowane w tej statystyce ciężkie przemysły i górnictwo, gdzie pensje rosną szybciej niż gdzie indziej.

Ekonomiści są zdania, że o wiele lepiej nasze zarobki oddaje mediana wynagrodzenia, którą GUS publikuje co dwa lata. Ostatnie dostępne dane dotyczą 2020 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl