Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Działalność nierejestrowana. Duże zmiany w przepisach. "Mogą stać się pułapką"

59
Podziel się:

32 tys. osób prowadziło przed rokiem działalność nierejestrowaną. Ta grupa po zmianie przepisów będzie jeszcze rosnąć - podaje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Działalność nierejestrowana. Duże zmiany w przepisach. "Mogą stać się pułapką"
Od 1 lipca zmieni się limit przychodów, które wolno legalnie uzyskać bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej (Adobe Stock)

Jak pisze czwartkowy "DGP", od 1 lipca limit przychodów może miesięcznie wynieść 2,7 tys. zł, które wolno legalnie uzyskać bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i zapłaty składek do ZUS.

Próg przychodów w górę

Tak wynika z tzw. ustawy deregulacyjnej, którą co prawda Senat odrzucił, ale posłowie zapewne ocalą. Wówczas zmieni się art. 5 Prawa Przedsiębiorców dotyczący działalności nierejestrowanej i wzrośnie próg przychodów, poniżej którego nie trzeba jej rejestrować i opłacać składek do ZUS i NFZ - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

Z ostatnich dostępnych danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2021 r. taką działalność prowadziło już 32 tys. mikroprzedsiębiorców. Teraz ma ich być więcej - zauważa dziennik.

Według gazety regulacja może łatwo stać się pułapką. Choć ZUS sygnalizował to już kilka lat temu, przepisy nie zostały zracjonalizowane - podkreśla "DGP".

Odpowiedź Ministerstwa Rozwoju na pytania "DGP" potwierdza: osoby świadczące usługi w ramach działalności nierejestrowanej powinny być ubezpieczone jako zleceniobiorcy. A każdy korzystający z takich usług musi zarejestrować się jako płatnik składek, zgłosić wykonawcę usługi do ubezpieczeń i opłacić za niego składki do ZUS i NFZ - podaje.

Usługa traktowana jak oskładkowane zlecenie

W świetle interpretacji Ministerstwa Rozwoju, gdy każda usługa jest traktowana jak oskładkowane zlecenie, w trudnej sytuacji stawia się osoby fizyczne i przedsiębiorców zlecających usługi prowadzącym działalność nierejestrowaną.

A po podniesieniu limitów przychodów, jakie mogą być osiągane w ramach takiej działalności, należy zakładać, że znacząco wzrośnie zarówno liczba takich osób, jak i ryzyko wykrycia nieprawidłowości przez ZUS w czasie kontroli – komentuje w rozmowie z "DGP" główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(59)
Ania
rok temu
Wiedza i Praktyka to wydawnictwo, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich czytelników. Dużo tam czytałam na ten temat. Warto zajrzeć do nich jak ktoś siedzi w tym na codzień.
Danuta
rok temu
Polecam portal finansowo księgowy dla wszystkich ktorzy pracuja w ksiegowosci. Duzo wiedzy, kalkulatorów i newsów. Kupowałam go przez strone wiedzy i praktyki i jak na taki zasób wiedzy cena super.
Marian
rok temu
Do tej kwoty jestem zwolniony z pobierania emerytury, albo inaczej: naskładam na zerową emeryturę.
Łukasz
rok temu
W Polsce tylko kreatywność Bielanków i Czarneków jest wspaniała i nie podlega kontroli. Reszta to oszukańcy i wykożystywacze państwa.
KLK55
rok temu
Nie kradnij. Rząd i ZUS nie znosi konkurencji. Np. rejestrujesz firmę jako emeryt bo chcesz sobie dorobić. I musisz płacić składkę zdrowotną jak nawet w danym miesiącu nie masz dochodu. Jak to nazwać? A już płacisz jedną składkę od wysokości emerytury.
...
Następna strona