Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

ZUS prześwietli chorujących nauczycieli. Zakład dostanie nowe uprawnienia

413
Podziel się:

ZUS uzyska dostęp do danych znajdujących się w Systemie Informacji Oświatowej. Zakład ma je przeanalizować, a związkowcy już dziś sugerują, że wszystko to czynione jest po to, aby odebrać część przywilejów nauczycielom - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

ZUS prześwietli chorujących nauczycieli. Zakład dostanie nowe uprawnienia
Nauczyciele na chorobowym. ZUS przeanalizuje dane, które zapewni mu nowela ustawy oświatowej (zdj. ilustracyjne). (Unsplash.com)

Projekt nowelizacji prawa oświatowego zakłada, że minister edukacji przekaże informacje z bazy Systemu Informacji Oświatowej ZUS-owi. Zakład przeanalizuje przyczyny nieobecności nauczycieli w pracy, a skupi się na przyczynach absencji, skali oraz ich cykliczności.

- Co do zasady nie komentujemy projektów. Jesteśmy urzędem, czekamy na ostateczne rozstrzygnięcia w parlamencie - powiedział "DGP" Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. Dziennik poprosił go o komentarz do zaproponowanych przepisów.

Resort edukacji przygotowuje dwie nowelizacje przepisów. Pierwsza dotyczy Karty nauczyciela i ma m.in. podwyższyć pensum oraz wynagrodzenia. Druga z kolei - zwiększa uprawnienia kuratorów oświaty. To właśnie w niej znalazł się powyższy zapis przekazujący dane do ZUS-u.

Zobacz także: Zaskakująca propozycja "Solidarności". Ma zmobilizować pracowników handlu

- Gromadzenie tych danych wydaje mi się co najmniej dziwne. Nauczyciele powinni być traktowani jak każda inna grupa zawodowa. Jeżeli przebywają na zwolnieniu lekarskim, organ ubezpieczeniowy może ich przecież skontrolować, tak jak każdego innego pracownika - mówi "DGP" Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Prof. Antoni Jeżowski z Instytutu Badań w Oświacie, który jednocześnie jest dyrektorem szkoły i samorządowcem, sugeruje, że nowe przepisy posłużą władzy do pokazania, że nauczyciele - pomimo dużej liczby dni wolnych - i tak zwiększają sobie pulę wolnego poprzez zwolnienia chorobowe.

W jego ocenie gromadzenie takich danych może posłużyć argumentowi, że przez nieobecności tworzą się luki w grafikach, które muszą zapełniać nauczyciele nieprzebywający na zwolnieniu. A dzięki temu zasługują na wyższe pensum.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(413)
Polak z Polsk...
2 lata temu
Cóż za bzdury. Nauczyciel ma chorować podczas tzw. wakacji? A może że złamaną nogą chodzić w okresie zimy do pracy lub nie iść na operację, bo to nie tzw. wakacje. Wprowadźcie normalne urlopy, zabierzcie te wolne dni, a nauczyciele zaplanują sobie urlopy wypoczynkowe, gdy są niższe ceny, chorowanie, ... Głupotą jest mówienie, że nauczyciele nadużywają faktu zwolnień. Jeżeli znacie laserów, to ... z nimi róbcie porządek.
???
2 lata temu
"nauczyciele - pomimo dużej liczby dni wolnych - i tak zwiększają sobie pulę wolnego poprzez zwolnienia chorobowe" Czyli mam zaplanować chorobę na wakacje? Już i tak robię co mogę, żeby robić badania, na które żaden wolny dzień nie przysługuje, urlopu nie dostanę, a w wieku przedemerytalnym jednak trochę chorób wymaga systematycznych wizyt u lekarzy. Biorąc pod uwagę średnią wieku nauczycieli trudno się dziwić, że chorują. Ale znowu przedstawia się nauczycieli jako grupę zawodową wymagającą szczególnej kontroli. Przykre.
DziałHR
2 lata temu
Dział HR wnosi o obowiązkowe przebadanie przyjmowanych właśnie nauczycieli obowiązkowej etyki (przedmiot do wyboru z puli etyka/religia). Niedopuszczalne byłyby nieobecności nauczycieli tego przedmiotu. Reszta, jak popadnie.
Wynton
2 lata temu
Jestem nauczycielem, do niczego nie są mi potrzebne długie wakacje, nie stać mnie na wyjazd poza miejsce zamieszkania. Pieniądze na wakacje wydaliśmy na obóz dla dzieci.
Olo
2 lata temu
Żyją w demokracji a przepisy mają z komuny i ciągle mało i mało !!
...
Następna strona