Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Efekt Polskiego Ładu. Polacy idą po podwyżki

34
Podziel się:

Zmiany w systemie podatkowym, które przyniósł Polski Ład, oznaczają spadek wynagrodzenia netto zwłaszcza dla osób o wyższych kwalifikacjach. Do tego rekordowo wysoka inflacja, jakiej nie mieliśmy od dwóch dekad, spowodują, że presja na pracodawców będzie coraz większa. Polacy ruszają po podwyżki.

Efekt Polskiego Ładu. Polacy idą po podwyżki
Presja na podwyżki będzie się zwiększać (Adobe Stock, ©APchanel - stock.adobe.com)

Oczekiwaniom podwyżek na rynku pracy będzie sprzyjała wysoka inflacja i zmiany w systemie podatkowym - wskazało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Jak przekazało BIEC, Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w styczniu ponownie zmalał. Według ekspertów tempo spadku było nieco mniejsze niż przed miesiącem, ale utrwaliło się.

Zobacz także: Sikorski o Polskim Ładzie i podwyżkach cen. "Społeczeństwo dostało trzy ciosy"

Rynek pracownika

"W ciągu mijających dwunastu miesięcy wskaźnik jedynie w kwietniu i maju odnotował niewielkie wzrosty wartości, poza tym przez cały rok obserwujemy spadki, choć o różnej sile" - wskazano.

Zaznaczono, że wartość absolutna wskaźnika zrównała się z dotychczasowym minimum odnotowanym na początku 2020 r. Według BIEC, zmiany takie oznaczają "dalsze dryfowanie rynku pracy w kierunku rynku pracownika", co zapewne przełoży się na wzrost siły przetargowej pracowników i wzrost ich oczekiwań płacowych.

Podwyżki oczekiwane

"Oczekiwaniom podwyżek będzie sprzyjała wysoka inflacja oraz niezrozumiałe zmiany w systemie podatkowym, które dla wielu osób, zwłaszcza tych o wyższych kwalifikacjach, oznaczają spadek wynagrodzenia netto" - oceniło BIEC.

Wskazano, że dla pracodawców zmiany te oznaczają dalszy wzrost kosztów, wzrost niepewności co do uwarunkowań instytucjonalnych prowadzenia działalności gospodarczej, ale też trudności zapełnienia wakatów ze względu na brak odpowiednich pracowników na rynku.

Zobacz także: Zobacz też: Jak firmy telekomunikacyjne dostosowują swoją strategię i ofertę do zmieniającego się świata?

Przypomniano, że stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2021 r. nie zmieniła wartości w ujęciu miesięcznym i wyniosła 5,4 proc.; tyle samo wyniosła stopa bezrobocia po usunięciu czynników sezonowych. Dodano, że w grudniu ub. r. w porównaniu do listopada o 3 proc. wzrosła liczba osób bezrobotnych, które wyrejestrowały się z urzędów pracy, bo podjęły zatrudnienie.

Bezrobocie

Liczba nowych bezrobotnych rejestrujących się w urzędach pracy nie zmieniła się w ujęciu miesięcznym, a kolejny miesiąc z rzędu odnotowano istotny wzrost nowych ofert pracy.

Zdaniem BIEC "napływ i odpływ bezrobotnych oraz napływ wakatów" mogą wskazywać na trudności w znalezieniu pracowników i poszukiwanie pracowników za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy. "Dotychczasowe doświadczenia wskazują jednak, że wśród zarejestrowanych bezrobotnych niewielki odsetek osób spełnia wymagania stawiane przez pracodawców w ofertach pracy trafiających do PUP-ów" - dodano.

Zwrócono uwagę, że dane z badań koniunktury GUS wskazują na nieznaczną przewagę firm zamierzających w najbliższym czasie zredukować liczbę pracowników nad grupą tych, które planują zwiększyć zasoby kadrowe. "Prócz braku pracowników, dodatkowymi czynnikami utrudniającymi ich nabór jest utrzymująca się niepewność, pogarszająca się sytuacja finansowa firm i coraz bardziej pesymistyczne nastroje na temat sytuacji naszej gospodarki w najbliższej przyszłości" - podsumowano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
rynek pracy
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
RINO
2 lata temu
własnie obnizyłem pensje o 1000pln ,nikt sie nie chce zwolnic mam problem
RR578
2 lata temu
Co miesiąc sprawdzam jaka średnia wypłata w kraju. Mnożę ją przez stały współczynnik i stosownie podwyższam pensje pracownikom. Np. pensja wzrasta o 2% miesiąc do miesiąca no to pracownicy mają też 2% więcej. Oraz dodatkowo podwyższam stawki o 5% ... i to wszystko dla was kochane psiory.
111
2 lata temu
Ten spec przy tokarce , to chyba magister po uczelni > Bazar Różyckiego< . Zdjęcie pokazuje dokładnie * polski ład* . Fachowcy widzą o co chodzi
zcx
2 lata temu
Polski Ład ma za zadanie zapewnienie znacznie wyższych wpływów do budżetu, bo to jest zawarte w ustawie o nim a opowiadanie że Polacy na nim skorzystają jest kłamstwem, okradną wszystkich, by z części tych pieniędzy kupić odpowiednią grupę zawodową czy społeczną wg zapotrzebowania politycznego.
brsfdv
2 lata temu
Będziemy jeść, tylko nie łykać. Dziękujemy rządzącym za Polski ład.. Znowu trzeba się bronić przed ich super pomysłami. Jedno dali, drugie zabrali i wyszło na minus lub na zero. Wiedza finansowa może pomóc… gromadzenie majątku i inwestowanie. Przeczytajcie sobie ksiazkę Jacka Borowiaka pt. "Chcę być szczęścliwy i bogaty, a nie tylko szczęsliwy". Świetnie opisuje zasady działania inflacji, jak np. inwestować w obligacje skarbowe na 7-9%, podstawy tworzenia majątku i wolności finansowej, by nie musieć pracować do końca życia – na rzecz Państwa i nierobów
...
Następna strona