Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Elektrownia atomowa w Polsce. Szczegóły dopiero w przyszłym roku

21
Podziel się:

Po zapowiedzi Jacka Sasina, że w Polsce powstanie elektrownia atomowa, pojawiają się kolejne doniesienia na temat tego pomysłu. Minister klimatu zdradza, że do budowy daleka droga – dopiero w połowie 2022 roku znane będą szczegóły.

Elektrownia atomowa w Polsce. Szczegóły dopiero w przyszłym roku
Szczegóły dotyczące budowy elektrowni atomowej w Polsce znane będą w przyszłym roku (Pexels, Markus Distelrath)

- Jest taka intencja stron, została potwierdzona w postaci umowy międzynarodowej, która daje nam 18 miesięcy na pogłębioną pracę w obszarze finansowym i technicznym. To są bardzo złożone kwestie, wczoraj i przedwczoraj rozmawialiśmy długo z panią sekretarz Jennifer Granholm – powiedział w piątek minister klimatu Michał Kurtyka.

Kurtyka w Polsat News odpowiadał m.in. na pytania o wizytę w Polsce sekretarz energii USA Jennifer Granholm i o to, czy jej wizyta jest potwierdzeniem, że Polska i USA zbudują wspólnie elektrownię jądrową.

Elektrownia atomowa w Polsce. Na konkrety poczekamy

- Odnotowaliśmy postęp, ale to jest proces, który rządzi się swoim kalendarzem. W połowie przyszłego roku będziemy mieć konkrety – powiedział Michał Kurtyka.

Zobacz także: Zaskakująca posada dla Przemysława Czarnka. Robert Biedroń komentuje

W lutym br. weszła w życie wynegocjowana i podpisana umowa międzyrządowa z USA ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce. Na jej mocy przedstawiciele obu rządów, wspólnie z amerykańskimi instytucjami finansowymi, przygotują propozycje struktury finansowania programu energetyki jądrowej.

Elektrownia atomowa w Polsce. KGHM podpisał porozumienie

Na początku września KGHM informował, że chce jak najszybciej uruchomić mały reaktor atomowy i poszukuje partnerów do tego projektu. W czwartek państwowy gigant podpisał trójstronne porozumienie z firmami NuScale Power LLC i PBE Molecule. Firma zakłada, że uruchomi pierwszy reaktor w 2029 roku.

Końcowy raport koncepcyjno-wykonawczy stanowić będzie podstawę dla polskiego rządu do decyzji o wyborze technologii oraz strategicznego partnera przy realizacji 20-letniego programu budowy elektrowni jądrowych.

Na mocy umowy obie strony ustaliły, że w czasie 18 miesięcy od jej podpisania zostanie przygotowany raport dla polskiego rządu, nad którym obecnie pracują amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel.

W czwartek zakończyła się w Warszawie konferencja P-TECC, czyli Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej i Klimatycznej. Jak zadeklarowała Granholm, transformacja energetyczna powinna być postrzegana jako szansa, Stany Zjednoczone będą wspierać inne państwa na różne sposoby na ich ścieżkach transformacji.

- Administracja prezydenta Bidena uważa, że współpraca międzynarodowa, ponad granicami, jest skuteczną metodą walki z kryzysem klimatycznym, który dotyka już wszystkich - mówiła Granholm w czwartek na konferencji prasowej, zaznaczając, że amerykańskie władze będą pracować nad zacieśnieniem stosunków z partnerami.

Wskazała inicjatywę P-TECC, czyli Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej i Klimatycznej, jako jeden z przejawów tego zbliżenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Grabarz
rok temu
Żadnych amerykańskich bo oni za przekazanie technologi będą sobie liczyli jak za zboże. Powinniśmy wybrać Koreę Południową, która oferuje reaktory 3+ oraz transfer technologiczny.
Nics
rok temu
Jedyne do czego mam pretensje to to iz PiS zdecydowal sie na energie at.tak pozno.To powinna byc pierwsza decyzja po objeciu wladzy.Niemal 8 lat stracone.Teraz ponosimy tego konsekwencje.
Thors Hammer
2 lata temu
Czechosłowacja rozpoczęła budowę swojej pierwszej elektrowni jądrowej w 1958 r. i oddała ją do eksploatacji w 1973 r. W tym roku Czesi ogłosili przetarg na swoją trzecią elektrownię atomową, która ma zostać uruchomiona w 2036 r. W tym roku kończy się również płynne zakończenie wydobycia węgla. Czy nie widzieliście, jak z prasy zniknęły odezwy na temat lidera regionu?
Jan Berlin
2 lata temu
Kraść kraść tylko to PiSowi chodzi po głowie
Stefano
2 lata temu
Jak zajmie się tym Sasin, najlepiej z Horałą to jestem już spokojny o przyszłość polskiej energetyki jądrowej.
...
Następna strona