Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Elon Musk martwi się o populację Włoch. Zwrócił się z nietypowym apelem

18
Podziel się:

Globalna populacja rośnie. W ciągu nieco ponad 60 lat liczba ludzi na świecie wzrosła z 3 mld do ponad 8 mld. Amerykański miliarder Elon Musk martwi się jednak o dzietność Włochów. W wywiadzie dla publicznej telewizji zaapelował do nich: "Miejcie dzieci!".

Elon Musk martwi się o populację Włoch. Zwrócił się z nietypowym apelem
Elon Musk podczas spotkania z premierką Włoch Giorgią Meloni (PAP, PAP/EPA/CHIGI PALACE PRESS OFFICE / HANDOUT)

Elon Musk, założyciel m.in. Tesli i SpaceX, znany jest ze swoich obaw o populację na ziemi. Wbrew jednak głosom, że ludzi jest za dużo, co ma negatywny wpływ na klimat, amerykański miliarder zachęca do rozmnażania się.

Kontrowersyjny biznesmen w czwartek spotkał się z włoską premierką Giorgią Meloni, a także udzielił wywiadu w głównym wydaniu serwisu informacyjnego w publicznej stacji TG1 (dawniej RAI 1). Jednym z tematów była dzietność Włochów.

- Miejcie dzieci! - zaapelował Musk w telewizji. Podczas rozmowy z premierką również wyraził obawy "o przyszłość Italii w związku z drastycznym spadkiem liczby urodzeń". - We Włoszech co roku prawie dwa razy więcej osób umiera, niż się rodzi. Przekonywałem panią premier, że trzeba wprowadzić ulgę podatkową dla tych, którzy mają dzieci oraz inne rozwiązania, które pozwolą podjąć decyzję o rodzicielstwie - powiedział miliarder.

Warto wspomnieć, że populacja na świecie dynamicznie rośnie. O ile w 1960 r. na ziemi żyło ok. 3 mld osób, o tyle w 2022 r. nasz gatunek przekroczył liczbę 8 mld osobników. A im więcej ludzi, tym większa produkcja i konsumpcja dóbr.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile będzie kosztować Izera? "Chcemy konkurować ceną"

Elon Musk ostrzega przez sztuczną inteligencją

Drugim tematem, który Musk poruszył w rozmowie z Meloni, była sztuczna inteligencja. Amerykański miliarder jest jednym z tych, którzy ostrzegają, że dynamicznie rozwijająca się AI w dłuższej może zdominować ludzkość.

Setki biznesmenów, inwestorów i ekspertów sztucznej inteligencji we wspólnym liście otwartym zaapelowało o tymczasowe wstrzymanie prac nad rozwojem AI.

Autorzy pisma - w tym właściciel Tesli i Twittera -  są zdania, że niekontrolowane podejście do rozwoju sztucznej inteligencji stwarza wiele zagrożeń dla ludzkości. Wymienili m.in. dezinformacje, masową automatyzację pracy, a nawet zastąpienie ludzi przez maszyny i "utratą kontroli nad cywilizacją".

Obawy przed niekontrolowalnym stosowaniem sztucznej inteligencji mają również Włosi. W kwietniu tego roku czasowo zakazali korzystania z chatbota ChatGPT, który na podstawie ogromnych (i stale aktualizowanych) zbiorów danych może m.in. generować odpowiedzi zadawane przez ludzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Robee
10 miesięcy temu
Znowu ten sam błąd, Elon Musk nie jest założycielem Tesli.
...
10 miesięcy temu
Włochów i pozostałych Europejczyków ubywa. Przeludnienie ziemi powstaje w Afryce i Azji. Może o to właśnie chodzi, że jeśli we Włoszech i w Europie będzie zastępowalność pokoleń, to nikt nie będzie drenować Afryki i Azji z najbardziej zaradnych ludzi i zamiast emigracji do Włoch rozwiną swoje kraje tak, że wyjdą z biedy i przestaną płodzić tyle dzieci.
Hixenimederiu...
10 miesięcy temu
Prawda jest taka że człowiek nie ma wpływu na ocieplenie klimatu a głównym winowajcą jest nasilająca się aktywność słoneczna która będzie jeszcze się nasilać . Od początku rejestrowania temperatury słonecznej i innych badań siła i moc naszej gwiazdy wzrosła o 11% to dość sporo bo około 2°C. .. A cyrkulacja węgla jest potrzebna. Wulkany nie mają już takiej aktywności więc roślinność musi bazować na naszych aktywnościach . W innym przypadku węgiel już by się w większości skumulował i uniemożliwił życie rośliną i całego ekosystemu . Europa jako jedyna się wyludnia . To prawie 90mln ludzi mniej . Reszta świata się powiększa. To samo dotyczy zanieczyszczeń . Wy dbacie i inni mają to gdzieś . Owszem warto zmniejszać wydobycie do optimum ale nie kosztem ludności.
Janusz.
10 miesięcy temu
Ludzi na świecie przybywa ale miejsca do życia na ziemi ubywa zmiany klimatu pożary,powodzie ,trzęsienia ziemi,susze i inne żywioły praktycznie uniemożliwią to aby ludzi tak przybywało stąd też różnego rodzaju pandemie co jakiś czas 😏rzekomo w 2050 roku na Ziemi ma żyć ok 12 miliardów ludzi ,nie ma szans aby Ziemia której powiększyć się raczej nie da pomieściła taką ilość ludzi,trzeba sobie powiedzieć wprost z roku na rok będzie tylko coraz gorzej przy takich zmianach klimatu no ale niestety ludzie sami do tego doprowadzili swoją działalnością i prędzej czy później wyginiemy jak niegdyś DINOZAURY 😏a rządy państw na świecie doskonałe o tym wiedzą lecz obowiązuje je zmowa milczenia na ten temat.
Paolo
10 miesięcy temu
Wiem, że mój komentarz nie dotyczy głównej treści artykułu ale chciałem zwrócić uwagę na małą nieścisłość w zdaniu "TG1 (dawniej RAI1)" TG oznacza po prostu telegiornale czyli dziennik telewizyjny, numer 1 to oznaczenie stacji czyli: TG1 to po prostu servis informacyjny stacji RAI 1 która istnieje i ma się dobrze. Pozdrawiam z deszczowych Włoch.