Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Karol Skomorowski
|
aktualizacja

Emerytury dla matek z czwórką dzieci. Mama 4 Plus. Komu przysługuje nowy program?

8
Podziel się:

Emerytury dla matek zostały uchwalone przez rząd. Będzie on finansował program Mama 4 Plus. Celem nowej ustawy jest poprawa sytuacje finansowej matek posiadających dużą ilość dzieci.

Emerytury dla matek z czwórką dzieci. Mama 4 Plus. Komu przysługuje nowy program?
Emerytury dla matek z czwórką dzieci. Mama 4 Plus. Komu przysługuje nowy program? (East News)

Emerytury dla matek – Mama 4 Plus wejdzie już 1 marca

Emerytury dla matek miały zostać wprowadzone już 1 stycznia 2019 r. Ostatecznie termin się przesunął, program Mama 4 Plus zostanie wprowadzony 1 marca 2019 roku.

Emerytury dla matek – komu będzie przysługiwać matczyna emerytura?

Według projektu ustawy o matczynych emeryturach nowe świadczenia będą przysługiwać tym matkom, które urodziły i wychowywały co najmniej czwórkę dzieci. Oprócz tego muszę mieć one ukończone 60 lat.

Będą one przyznawane również ojcom, którzy samotnie wychowywali czwórkę dzieci. Dotyczy to sytuacji, w których matka nie żyje lub zdecydowała się porzucić rodzinę.

Emerytury dla matek – ile będą wynosić nowe świadczenia rodzinne?

Matczyna emerytura ma stanowić równowartość emerytury minimalnej – 1100 zł. Całość kwoty otrzymają matki nieposiadających żadnych innych świadczeń. Kobiety, które pracowały kilka lat, dostaną odpowiednie wyrównanie.

Emerytury dla matek – wyjątki od reguły

Istnieją okoliczności, w których emerytury dla matek nie będą przyznawane. Należy zaliczyć do nich sytuacje, w których sąd pozbawił lub ograniczył władzę rodzicielską i zapewnił dziecku opiekę zastępczą. Dotyczy to również sytuacji, w których rodzic przestał wychowywać małoletnie dzieci.

Zaprzestanie wypłacania emerytur dotyczy także osób, które przebywają w więzieniu lub placówkach odwykowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Krysia K
5 lata temu
A co gdy jedno z dzieci zmarlo gdy miało 2-3 latka. Czy tez taka mama moze ubiegać się o świadczenie?
triplex222
5 lata temu
A co z głęboką patologią ??
lll
5 lata temu
nie piszemy "ilość dzieci", tylko "liczba"
Agata
5 lata temu
Matkom które mają tyle dzieci należą się te pieniądze. my naprawdę wkładamy w nią dużo serca i czasu żeby tylko te dzieci na kogoś wyszły. one przecież później będą policjantami, politykami itp więc wychowujemy Polskę.
pieseł
5 lata temu
Nie spodziewałem się takiego projektu, ale podoba mi się. Bycie to najbardziej wymagające i odpowiedzialne zajęcie na świecie i powinniśmy docenić pracę tych kobiet, które poświęciły na to tak dużą część swojego życia.