Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Epidemia koronawirusa. GIF odpowiada na apel aptekarzy

Główny Inspektor Farmaceutyczny zezwolił aptekom na rozlewanie płynu do dezynfekcji do mniejszych pojemników. Apelowali o to farmaceuci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
W razie wybuchu epidemii farmaceuci mogą sami wytwarzać i wydawać brakujący płyn do odkażania.

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, choć aptekarze potrafią w krótkim czasie wytworzyć proste preparaty dezynfekujące, prawo nie pozwala wydać ich pacjentom. Potrzeba do tego recepty.

Problem był także w tym, że farmaceuci nie mogli rozlewać ich z dużego zbiorczego pojemnika do mniejszych, które mogłyby służyć pacjentom do indywidualnego użytku. W razie wybuchu epidemii farmaceuci mogliby sami wytwarzać i wydawać brakujący płyn do odkażania – informuje dziennik.

– Epidemia koronawirusa uwypukliła potrzebę uruchamiania niestandardowych procedur kryzysowych - mówi Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) i były prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej, z którym rozmawiał dziennikarz „Rzeczpospolitej”.

We wtorek Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat w sprawie sprzedaży w aptekach środków dezynfekujących do ciała oraz służących do dezynfekcji sprzętów codziennego użytku.

„Wobec zagrożenia epidemiologicznego oraz ze względu na możliwe braki opakowań o małej pojemności, GIF informuje, że apteki posiadające izby recepturowe (pomieszczenia, w których wytwarza się leki), mogą wydawać środki dezynfekujące w opakowaniach własnych lub dostarczonych przez pacjenta” – czytamy w komunikacie.

GIF szczegółowo opisał procedurę rozlewania środków do mniejszych opakowań.

Tymczasem z aptek znikają nie tylko płyny dezynfekujące, także zapasy leków stosowanych w łagodzeniu objawów grypy i przeziębienia, środki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. W sieci krąży rachunek z jednej z aptek, gdzie klienta wykupiła leki na kwotę 1,8 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: epidemia koronawirusa, apteki, koronawirus, farmaceuci, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-03-2020

lexiA co sie stało z obowiązkowymi kiedyś szybami w aptekach? Za chwilę bedziemy mieli pozamykane apteki z powodu chorób farmaceutów. Wprowadzają durne … Czytaj całość

11-03-2020

HunterA gdzie sprzedają mózgi dla społeczeństwa, bo to najbardziej by się ludziom przydało! Mydło na wirusa! Szczepionki na wirusa? Izolacja na wirusa? … Czytaj całość

11-03-2020

mikeTakich bakteriobójczych płynów powinno być na każdym kroku za 0,50 zł litr to jedyna obrona a nie głupie gadanie i czekanie co będzie dalej !!

Rozwiń komentarze (53)