Notowania

Euromonitor: Do 2030 r. liczba jednoosobowych gospodarstw domowych wzrośnie o 23,4 proc

Gospodarstwa domowe składające się z par bez dzieci będą miały średnio najwyższe roczne wydatki do 2030 r. Rodzina z jednym rodzicem będzie wydawać najmniej ze względu na jedno źródło dochodu i wysokie koszty utrzymania - wynika z najnowszego raportu firmy Euromonitor, poświęconego rodzinom jako konsumentom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Gospodarstwa domowe bez dzieci mają najwięcej dochodu do dyspozycji

Najszybciej rosnącym rodzajem gospodarstw będą gospodarstwa jednoosobowe - w latach 2019-2030 ich liczba wzrośnie o 23,4 proc. Nie przełoży się to na wydatki. Samotne osoby będą co prawda wydawały więcej w badanym horyzoncie czasowym (o 9,8 proc.), ale będzie to stosunkowo wolny przyrost - wynika z raportu, który omawia sewrwis "Dla Handlu".

Jak wyjaśnić ten wolny przyrost? Jednoosobowe gospodarstwa domowe nie mają potencjału generowania wielu źródeł dochodów, nie mają też takiego samego dostępu do dotacji państwowych i programów socjalnych, jak gospodarstwa rodzicielskie – wyjaśniają eksperci Euromonitora.

Dominujący (i stale rosnący) odsetek jednoosobowych gospodarstw domowych na całym świecie będą tworzyły osoby w wieku 65+, żyjące głównie z emerytury lub oszczędności młodzi ludzie (studenci lub młodzi specjaliści), którzy mogą być obciążeni długiem i są dopiero na początku ich potencjału zarobkowego. Obie grupy mają ograniczone możliwości zwiększenia wydatków.

Obejrzyj: Pomysł na Biznes: Takapara to coś więcej, niż manufaktura skarpetek

Gwałtowny wzrost rozwodów zwiększa całkowitą wielkość wydatków tego typu gospodarstw domowych na tle ogólnego wzrostu liczby rodzin z jednym rodzicem. Regiony o najwyższych wskaźnikach rozwodów również będą widzieć największy wzrost wydatków ze strony samotnych rodziców.

W 2019 roku nastąpi ewentualna kumulacja problemów związanych z utratą państwowego dofinansowania do kredytu.
"Rodzina na swoim". Rekordowej liczbie beneficjentów kończą się dopłaty

Nie jest zaskoczeniem, że największy dochód maja do dyspozycji rodziny bez dzieci.

Drugi największy wzrost w wydatkach gospodarstw domowych na świecie w latach 2019–2030 zanotują gospodarstwa z małymi dziećmi. Będzie on na poziomie 23,4 proc. Dzieje się tak niezależnie od tego, że liczba taki gospodarstw w ogólnej puli spada.

Skąd więc ten wzrost? To głównie zasługa rynków wschodzących, na których rodzin z dziećmi jest więcej niż w krajach z zaawansowanymi gospodarkami. W miarę rozwoju tych rynków i wzrostu średnich dochodów, takie gospodarstwa będą wydawać więcej na dom czy swoje dzieci (ubrania, edukacja, zabawki, żywność itp.).

Rynki wschodzące stanowią ponad dwie trzecie gospodarstw domowych na świecie, wobec czego globalny ślad ich wydatków jest znaczny, pomimo niższej średniej na wydatki spośród wszystkich gospodarstw domowych.

Koszt wychowania jednego dziecka do 18. roku życia? Uzbierałoby się na kawalerkę
Koszt wychowania dziecka. Tyle co mieszkanie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse rodziny, rodzina, budżet domowy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-06-2019

Malinowy JoeLudzie wolą wygodę i nie ma się co dziwić... W takim państwie gdzie promowany jest LGBT, facet dawno utracił jaja, bo boi się kobiet, nie będzie nigdy … Czytaj całość

04-06-2019

a jak:)Zwykłe tchórze co się boją odpowiedzialności i dzieci. Na starośc będziecie sami w przytułku:)

04-06-2019

jjjplaneta jest przeludniona, jest nas ponad 8 miliardów i ciągle ta liczba rośnie.Nie ma co jojczyć,że jest mniej dzieci

Rozwiń komentarze (24)