Notowania

Koszt wychowania dziecka. Tyle co mieszkanie

Od 200 do 225 tys. złotych wynosi według Centrum im. Adama Smitha koszt wychowania jednego dziecka w Polsce. Koszt wychowania dwójki mieści się w przedziale 370-400 tys. złotych. Dużo? Tak, twierdzą Polacy. Ale ta wiedza ich nie zniechęca. - Dzieci są wartością uniwersalną - mówi Anna Gołębicka z CAS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Koszt wychowania jednego dziecka do 18. roku życia? Uzbierałoby się na kawalerkę

W roku 2018 koszty te odpowiednio wynosiły od 190 do 210 tys. złotych i od 350 do 385 tys. złotych.

Koszty wychowania dzieci, mierzone jako stopień pogorszenia standardu życia wynikający z wychowywania i utrzymania dziecka, są stosunkowo wysokie i sięgają od 15 do 30 proc. budżetu rodziny, wyliczają eksperci z Centrum im. A. Smitha. Koszty te zmieniają się w zależności od liczby dzieci, ich wieku i etapu edukacji.

Choć Polacy przebadani na zlecenie CAS postrzegają koszty wychowania dziecka w Polsce jako wysokie, to uważają, że wiedząc o nich przed poczęciem dziecka, też by się na nie zdecydowali. Tak odpowiedziało 86 proc. badanych.

Obejrzyj: Robot na Dzień Dziecka. "Rodzice chcą, by zabawa łączyła się z edukacją"

- Dzieci są wartością uniwersalną. Niezależnie od tego, czy respondenci są rodzicami czy nie, i czyimi są wyborcami, wychowanie dzieci jest oceniane jako wysoki koszt dla rodziców. Polacy bardzo racjonalnie szacują koszty wychowania dzieci. W percepcji wszystkich badanych koszt wychowania dziecka jest bardzo zbliżony do kosztów, jakie wylicza Centrum im. Adama Smitha - mówi Anna Gołębicka, ekspert CAS.

(Ariadna)
(Fot: badanie Ariadny na zlecenie CAS)

Wydatki związane z utrzymaniem dzieci w rodzinach zwiększały się w wyniku wzrostu kosztów życia jako takich. Były też rezultatem przekazywanych pieniędzy z programu Rodzina 500 plus.

- Program 500 plus stał się tym samym, co usługa cash-back, czyli zwrotem części wcześniej wydanych przez rodziców pieniędzy - uważają eksperci Centrum im. A. Smitha. Jak dodają, wydatki w ramach programu 500 plus w ubiegłym roku wyniosły ok. 21 mld złotych. Natomiast roczna kwota podatku VAT płacona przy okazji wydatków na wszystkie dzieci w Polsce wynosi według szacunków Centrum im. Adama Smitha ok. 10,5 mld zł.

Podatek VAT od wydatków poniesionych na dzieci zabiera ok. 50 proc. wartości 500 plus, jeszcze przed uwzględnieniem oczekiwanego skokowego wzrostu jego wartości w 2019 roku, czyli objęciem nim wszystkich dzieci.

210 tys. zł - tyle kosztuje wychowanie jednego dziecka w Polsce. Koszt "na głowę" spada z każdym kolejnym potomkiem
Kawalerka dla rodziców za wychowanie. Tyle musiałbyś oddać, gdyby policzyli wszystkie lata wyrzeczeń

Rodzina z trójką dzieci (pięć osób) w ramach zakupów zwraca rządowi w zapłaconym podatku VAT jeden z dwóch otrzymywanych co miesiąc od tego rządu przelewów z programu 500 plus. W rodzinie z dwójką dzieci (cztery osoby), w której 500 złotych dostaje się tylko na jedno z dwójki dzieci i gdzie średnie wydatki na osobę są nieco wyższe, podatek VAT pochłania całość comiesięcznego świadczenia z programu 500 plus, wyliczają ekonomiści CAS.

500 plus jest mimo wszystko największą do tej pory w Polsce powszechną sensu stricto obniżką opodatkowania rodzin od 1989 roku i po prostu zryczałtowanym zwrotem podatku, uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

I dodaje: - Najlepszą polityką rodzinną jest powszechnie dostępna i dobrze płatna praca. Polityka rodzinna może być realizowana równie skutecznie w Polsce poprzez redukcję opodatkowania pracy rodzin oraz ich konsumpcji, a dzięki zaoszczędzonym pieniądzom i czasie na administrację jeszcze bardziej efektywna.

Program 500+ bez wątpienia przysparza partii rządzącej wielu wyborców
500+ a wyniki wyborów. Program ułatwił wygraną PiS-owi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-05-2019

azBez 500+, bez urlopów wychowawczych i rocznych urlopów macierzyńskich wychowaliśmy dzieci, nie otrzymywaliśmy żadnych profitów, a rodziliśmy je z … Czytaj całość

30-05-2019

ZK590czyli do 2017 roku dzieci można było hodować jak stonkę na ziemniakach. Potem uświadomiono Polaków, że dzieci są biedne, głodne, … Czytaj całość

30-05-2019

Przyjdzie POi wyrówna - znwu będzie 2,5 mln ludzi zyło poniżej progu ubustwa

Rozwiń komentarze (13)