Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
03.05.2020 09:50

Europa czeka na Ukraińców. Kijów ma swoje oczekiwania

Jeśli pracownicy z Ukrainy nie przyjadą, wiele krajów może sobie nie poradzić. Władze kilku państw zwróciły się do władz w Kijowie w sprawie zorganizowanych wyjazdów ukraińskich pracowników sezonowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FORUM)
Gdy w połowie marca sytuacja w Europie zrobiła się niepewna, wielu Ukraińców w popłochu wróciło do domu

- Na tym etapie już zwróciło się do nas kilka rządów w sprawie tego, że oczekiwane są zorganizowane zaplanowane grupy Ukraińców. Na przykład wczoraj rozmawiałem z austriackim ministrem spraw zagranicznych, mowa o 802 naszych pracownikach, oczekiwanych przez 44 firmy" - powiedział w piątek wicepremier Ukrainy Wadym Prystajko, o czym informuje serwis "Forsal".

Z prośbą o sprowadzenie pracowników wystąpiły władze Austrii, Izraela i Finlandii. Ukraina spodziewa się, że wkrótce rozmowy na ten temat podejmą Polska Niemcy i Czechy.

Ukraińcy chcą wracać do pracy w Polsce.
Ukraińcy chcą wracać do Polski

Władze w Kijowie mają jednak swoje oczekiwania wobec krajów, które zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników. Chce, by Ukraińcy mieli gwarancję oficjalnego zatrudnienia na okres co najmniej trzech miesięcy, otrzymali pakiet ubezpieczeniowy, przede wszystkim ubezpieczenie medyczne, oraz "godne" warunki mieszkaniowe i płacowe.

- Obserwacja, testy i inne konieczne działania związane z bezpieczeństwem medycznym będą zagwarantowane zarówno w krajach, do których przyjeżdżają nasi pracownicy, jak i po ich powrocie na Ukrainę - wskazał Prystajko.

Pierwsze transporty miałyby się odbyć drogą lotniczą. Niektóre linie lotnicze są już gotowe do organizacji lotów czarterowych.

Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki w Polsce. Rzecznik rządu o otwarciu galerii. "Obowiązuje podwójny limit"

Przed wybuchem pandemii co miesiąc do Polski przejeżdżało ok. 160 tys. pracowników z Ukrainy
Tarcza 3.0 z propozycjami dla Ukraińców pracujących w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: praca, koronawirus, gospodarka, wiadomości, ukraińcy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-05-2020

AlexDlaczego Polska ma sobie nie poradzić ? Wystarczy przyzwoicie zapłacić a Polacy będą pracować - to nie jest problem , że Ukraińcy wyjechali , … Czytaj całość

03-05-2020

antydemokrataPo co Polsce pracownicy zza wschodniej granicy kiedy niedługo będzie taki kryzys ,że dla polskich obywateli nie będzie pracy?

03-05-2020

angelaTak na pewno wszyscy dzwonią na Ukraine po pracowników. A oni przebierają w ofertach gdzie mają jechać. Kto pisze takie bzdety. Mam nieodparte … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (188)