Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraińcy chcą wracać do Polski

- Polska zastanawia się, co zrobić, by ukraińscy migranci zarobkowi wrócili z kraju, a Ukraińcy, którzy wyjechali, zaczynają myśleć o tym, jak wrócić do Polski - pisze ukraińska agencja informacyjna Ukrinform.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FORUM)
Ukraińcy chcą wracać do pracy w Polsce.

Jak informuje agencja Ukrinform, w ciągu miesiąca obowiązywania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa z Polski wyjechało ok. 175 tys. Ukraińców.

Choć liczba wyjazdów już się zmniejszyła, nadal Polskę opuszcza 400-600 osób na dobę.

"Świadczy to o tym, że polskim władzom udało się zapobiec negatywnemu dla siebie scenariuszowi odpływu ukraińskich migrantów zarobkowych" - pisze korespondent Ukrinformu w Warszawie Jurij Banachewycz.

Oglądaj też: Odmrażanie gospodarki. Belka: jestem zaniepokojony tym, co mówi rząd

Wielu pracowników z Ukrainy zastanawia się teraz, jak wrócić do Polski i jak przedłużyć okres pobytu w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego. Potwierdza to Swietłana Krysa, szefowa działu konsularnego ambasady Ukrainy w Polsce, która odbiera coraz więcej takich zapytań od ukraińskich migrantów.

"O wyjeździe do Polski myślą Ukraińcy, którzy niedawno powrócili z Polski do ojczyzny, oraz ci, którzy tradycyjnie przyjeżdżali do Polski do pracy sezonowej" - pisze Banachewycz. "Bez migrantów zarobkowych z zagranicy ciężko sobie wyobrazić gospodarki krajów UE, a gospodarkę Polski - bez pracowników z Ukrainy".

Zdaniem Ukrinform, Polska stara się teraz o stworzenie odpowiednich warunków i uniknięcie dalszego odpływu ukraińskich imigrantów zarobkowych z kraju. Trwa też walka o umożliwienie pracownikom sezonowym z Ukrainy wjazdu do Polski.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, ukraińcy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-04-2020

BravikBanychewycz , a może już nie potrzebujemy banderowców, bo rośnie bezrobocie?

22-04-2020

ArtO spoko to mi się podoba im więcej pracowników na rynku tym będę miał większy wybór w zatrudnieniu ktoś kto co roku zmieniał pracę może iść do parku … Czytaj całość

22-04-2020

ObywatelA może zacząć zatrudniać Polaków którzy stracili pracę A nie obcokrajowców

Rozwiń komentarze (210)