Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ursula von der leyen
08.11.2020 15:10

Europejska płaca minimalna. Pracodawcy nie chcą dyrektywy

Konfederacja Lewiatan nie sprzeciwia się niektórym wytycznym, jakie zaproponowała KE, ale powinny one być przyjęte w formie zalecenia, rekomendacji Rady, a nie dyrektywy - podkreślają pracodawcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Komisja Europejska)
Ursula von der Leyen. (Fot: Komisja Europejska)

Europejska płaca minimalna, czyli sprawiedliwe wynagradzanie pracowników w UE, które powinno umożliwić godne życie, niezależnie od miejsca zatrudnienia - tak o projekcie Komisji Europejskiej mówiła jej przewodnicząca Ursula von der Leyen.

Projekt dyrektywy UE mającej zapewnić jednolite standardy ustalania płacy minimalnej w unijnych krajach budzi wiele wątpliwości - uważa Konfederacja Lewiatan.

Niemal 3,2 tys. zł. powinna wynosić minimalna płaca w Polsce po prowadzeniu przepisów unijnych.
Europejska płaca minimalna. Ważny postulat OPZZ dobrze przyjęty

Według pracodawców dopuszcza bowiem daleko idącą ingerencję ustawodawcy unijnego w rozwiązania przyjmowane w poszczególnych krajach oraz ogranicza w tym zakresie autonomię partnerów społecznych.

- Inicjatywa Komisji Europejskiej ignoruje zdecydowany sprzeciw europejskiego środowiska biznesowego, w tym BusinessEurope, której członkiem jest Konferencja Lewiatan, wobec prawnej ingerencji w autonomię partnerów społecznych i swobodę negocjacji umów zbiorowych dotyczących wynagrodzeń - mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Zastrzeżenia pracodawców budzi wykorzystanie do regulowania płacy minimalnej na poziomie UE instrumentu prawnego, jakim jest dyrektywa, wiążąca państwa członkowskie.

Waloryzacja emerytur 2021. Świetne wieści dla seniorów

Konfederacja Lewiatan nie sprzeciwia się niektórym wytycznym, jakie zaproponowała KE, ale uważa, że powinny one być przyjęte w formie zalecenia, rekomendacji Rady, a nie dyrektywy.

- Opowiadamy się za przeprowadzeniem dyskusji na temat skutecznych mechanizmów ustalania wysokości płacy minimalnej oraz wzmocnieniem roli partnerów społecznych. Nie godzimy się jednak, aby te sprawy regulować w unijnej dyrektywie - dodaje Robert Lisicki.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Europejska płaca minimalna. KE określa jej minimalną wysokość

Co oznacza dyrektywa dla pracowników w Polsce? Oczywiście kolejny wzrost płacy minimalnej. Nasza gospodarka jednak będzie miała mniej powodów do zadowolenia, ponieważ oznacza to jednocześnie wzrost kosztów pracowniczych, a więc mniej pieniędzy na rozwój firm, które napędzają PKB. Poza tym może to również wiązać się z mniejszą konkurencyjnością polskich przedsiębiorstw wynikającą z niższych płac.

Rozwiązania KE mają jednak, poza ochroną pracowników i walką z ubóstwem w biedniejszych regionach UE, zniwelować dumping w zakresie płac na europejskim rynku pracy. Zwłaszcza zamożne kraje podkreślają, że część krajów osiąga przewagę w różnych branżach na wspólnym rynku właśnie przez wykorzystywanie tańszej siły roboczej. Z drugiej jednak strony, obawiają się jednocześnie, że ustalenie europejskiej płacy minimalnej może doprowadzić do obniżenia poziomu płac w ich państwach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-11-2020

MarcelJeśli ma być jeden rynek i taki sam poziom życia w całej Unii Europejskiej to musi być taka sama wypłata nie ma innego wyjścia .

08-11-2020

PstrykDrodzy pracownicy-ja pracodawca pracuje po 16 godzin 7 dni w tygodniu. Mam kredyty, hipoteki i inne obciążenia. Nie wiecie jak to jest zarobić na … Czytaj całość

08-11-2020

OloJak się Lewiatan nie podoba zwijać Majdan i przenieść się do Białorusi lub jeszcze dalej gdzie za miesiąc płacą 1$.

Rozwiń komentarze (484)