Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Europejska płaca minimalna. Ważny postulat OPZZ dobrze przyjęty

96
Podziel się:

Europejskie Związki Zawodowe poparły postulat OPZZ dotyczący europejskiej płacy minimalnej. Nie powinna ona wynosić mniej niż 60 procent mediany i 50 procent płacy średniej w danym kraju.

Europejska płaca minimalna. Ważny postulat OPZZ dobrze przyjęty
Niemal 3,2 tys. zł. powinna wynosić minimalna płaca w Polsce po prowadzeniu przepisów unijnych. (money.pl, Rafał Parczewski)

- Od przyjęcia stanowiska w sprawie płacy minimalnej do dyrektywy jest jeszcze daleka droga. Jednak najważniejsza praca została wykonana i EKZZ pokazał swoje silne wsparcie dla naszej inicjatywy. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że Komisja przychyla się do stanowiska związkowego i przedstawi projekt dyrektywy - zaznaczył Adam Rogalewski dyrektor wydziału międzynarodowego OPZZ.

Ma też nadzieję, że polski rząd wyrazi swoje poparcie dla europejskiej godnej płacy, w ciągu dalszych prac legislacyjnych.

Europejskie Związki Zawodowe zgadzają się z polskimi związkowcami, co do wprowadzenia zapisów gwarantujących tzw. godne wynagrodzenie wynoszące nie mniej niż 60 procent mediany i 50 procent płacy średniej w danym kraju.

EKZZ zaproponowały również, żeby dyrektywa zawierała środki zachęcające państwa członkowskie do wspierania rokowań zbiorowych i układów zbiorowych pracy, których obowiązywanie powinno wynosić co najmniej 60 procent w poszczególnych branżach.

- Nasze działania, podobnie jak w przypadku rewizji dyrektywy o pracownikach delegowanych odniosły skutek.Potrafiliśmy również zmobilizować związki zawodowe z krajów Europy środkowej do poparcia europejskiej płacy minimalnej i to z naszej inicjatywy związki z tego kraju przyjęły wspólne stanowisko - skomentował Andrzej Radzikowski przewodniczący OPZZ.

Polska stawka minimalna wynosi w tym roku 2,6 tys. zł. To jest 49 proc. średniej. Europejska płaca minimalna w Polsce w momencie wprowadzenia takich przepisów powinna wynosić niemal 3,2 tys. zł.

Zobacz także: Europejska płaca minimalna. "Polska jest w dobrej pozycji"

Sprawiedliwa płaca minimalna to jeden z priorytetów obecnej Komisji Europejskiej, zadeklarowany już na początku kadencji przez Ursulę von der Leyen. Unia chce uregulowania rynku pracy w taki sposób, aby każdy Europejczyk miał zagwarantowane zarobki na co najmniej sprawiedliwym minimum. Bruksela zakłada jednak, że nie będzie narzucać stawek dla całej UE. Ta jednak powinna umożliwić godne życie, niezależnie od miejsca zatrudnienia.

Na początku czerwca rozpoczął się drugi etap konsultacji ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców na ten temat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
mimi
2 lata temu
oczywiście że płace i emerytury powinny być ustalane przez ue a nie przez lokalnych polityków którzy najchętniej sami sobie dają podwyżki tak jak ostatnio : dla polityków PIS podwyżka 50-100% a dla emeryta 70 zł ...... ha ha i do tego jeszcze nasz 1% prezydent ma największe zaufanie - ciekaw jestem kogo ?? chyba dościga we własnej promocji Lukaszenkę
ja
2 lata temu
aby dobrze radzić sobie w życiu w ogóle ale przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych i potem na emeryturze, nie popaść w kłopoty finansowe, mieć rezerwę finansową na różne awaryjne sytuacje, oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Pzreczytajcie książ ke pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna. Chodzi w niej o to, by ludzie mogli się dowiedzieć jak zbudować sobie finansowe bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków, wcześniej przejść na emeryturę i ustawić się na czas podeszłego wieku.
bxx
2 lata temu
A gdzie było OPZZ za Patologii Obywatelskie pytam się?
zyxyryxy
2 lata temu
SZybciej to wporowadzać dostanę POdwyżkę
@Berliner
2 lata temu
Ty to raczej w pispolitbiurze wynajmujesz mieszkanko, a Berlin widziałeś jak kwaczenko na obrazkach W Niemczech min pensja to 1600 euro, a min emerytura to 1060 euro, średnio za wynajem M3 zapłacisz 400-600 euro, a nikt nie ma prawa zarobić mniej niż 9,35 euro na godz, a tu przecietne stawki roboli emigrantów: Oto kilka „wyróżnionych” zawodów, które w Niemczech dość często wykonują także emigranci (godzinowe stawki minimalne obowiązujące w 2020 roku): Dekarz – 13,60 euro; Monter instalacji elektrycznych – 11,40 euro; Sprzątaczka/sprzątacz – 10,80 euro (w landach zachodnich) i 10,55 euro (w landach wschodnich); Pracownik opieki – 11,05 euro (w landach zachodnich) i 10,55 euro (w landach wschodnich); Pracownik budowlany – 12,55 euro; Wykwalifikowany pracownik budowlany – 15,40 euro i 15,25 euro (w Berlinie); Niewykwalifikowany malarz – 11,10 euro; Malarz wykwalifikowany – 13,50 euro;
...
Następna strona