Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Eurostat: bezrobocie w Polsce bez zmian. Pozostajemy na podium rankingu

6
Podziel się:

Nie zawsze wypadamy korzystnie w unijnych statystykach, ale pod względem bezrobocia jesteśmy w ścisłej czołówce. W przeciwieństwie do danych GUS, Eurostat odnotował nawet poprawę między listopadem a grudniem.

Eurostat: bezrobocie w Polsce bez zmian. Pozostajemy na podium rankingu
Polski rynek pracy na tle innych krajów w statystykach Eurostatu prezentuje się wyjątkowo dobrze. (Unsplash.com)

Stopa bezrobocia w Polsce utrzymała się w grudniu na poziomie z listopada i wynosi 3,3 proc. - wynika z najnowszych danych europejskiego urzędu statystycznego. Eurostat oszacował liczbę bezrobotnych na 551 tys., co oznacza nawet niewielki spadek miesiąc do miesiąca - o 17 tys.

Ten, kto uważnie śledzi doniesienia z polskiej gospodarki, wie, że kilka dni temu Główny Urząd Statystyczny w Polsce informował o lekkim wzroście bezrobocia (o 0,1 pkt. proc.), które jest niemal dwukrotnie wyższe niż wynika z unijnych tabel - wynosi 6,2 proc. Odnotował też grubo ponad milion bezrobotnych.

Trzeba podkreślić, że żadna z tych instytucji nie przekłamuje statystyk. A duże różnice wynikają z metodologii obliczeń, w związku z czym mówią coś innego.

Upraszczając, można wskazać, że Eurostat do swoich wyliczeń bierze osoby, które nie pracują, a mogą i chcą znaleźć pracę. GUS podaje za to po prostu liczbę osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Część z nich jest w bazie, a nie chce żadnego zajęcia lub np. pracuje na czarno.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

Zaletą statystyk Eurostatu jest porównywalność z innymi krajami. Według tej samej metodologii w Unii Europejskiej lepsze statystyki mają tylko Czesi. Tam bezrobocie szacuje się na 3,1 proc. A warto dodać, że w porównaniu z poprzednimi statystykami wzrosło ono u naszych południowych sąsiadów o 0,2 pkt. proc. Poniżej granicy 4 proc. jeszcze jeszcze tylko Holandia (3,9 proc.).

Kraje, które Polacy często obierają za kierunek emigracji zarobkowej, wypadają w tych statystykach gorzej. Np. w Niemczech bezrobocie wynosi 4,6 proc., po wzrośnie o 0,1 pkt. proc.

W czołowych gospodarkach UE takich jak Włochy i Francja jest w okolicach 9 proc., a w Hiszpanii przekracza nawet 16 proc. I to najgorszy wynik odnotowany w grudniu przez Eurostat.

Podobnymi statystykami co Hiszpania charakteryzowała się Grecja, ale w raportach za ostatnie dwa miesiące brakuje danych z tego kraju.

W sumie w całej Unii Europejskiej na koniec roku było 16 mln bezrobotnych. Średnie bezrobocie to 7,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
takjest
2 lata temu
we wielu firmach pracownicy dostali propozycję od dyrekcji: że owszem nie będziemy zwalniać no ale w związku ze sytuacjom covidokryzysu wstrzymujemy wypłacanie premii,,,,,
do
2 lata temu
Kryzys i bezrobocie a oni wpuszczaja Ukraińców
KONFEDERACJA.
2 lata temu
Ciekawe jakby statystyki bezrobocia wyglądały jakby 3 miliony Polaków wróciło ze zmywaków z Zachodu!!!???Najpierw ludzi zmusili do emigracji,a teraz trąbią sukces jakie to w Polsce niskie bezrobocie.
Benek...
2 lata temu
Wyjechałem z Polski bo było złe. A tu widze ze czy COVID czy Recesja, czy PiS czy PO - Polska liderem. Praca dobrze płatna jest, rozpasany socjal, demokratyczne rządy. Czy ja cos przegapiłem? Czy wracać?
He he
2 lata temu
To niewygodny news dla tvn i wyborczej