Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Fed mniej jastrzębi, ale na jak długo? Wszystko zależy od odpowiedzi na dwa pytania

7
Podziel się:

Amerykański bank centralny zdecydował o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Czy kolejnym ruchem będzie podniesienie stóp, czy też dłuższe utrzymanie ich na wysokim poziomie? "To zależy od odpowiedzi na dwa pytania" - podkreślają analitycy ING. Jakie?

Fed mniej jastrzębi, ale na jak długo? Wszystko zależy od odpowiedzi na dwa pytania
Amerykański Bank Centralny utrzymał stopy na dotychczasowym poziomie (PAP, PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

W środę Rezerwa Federalna (Fed) podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na tym samym poziomie mieszczącym się w przedziale 5,25-5,50 proc. To decyzja zgodna z oczekiwaniami rynku. Pozostają one zatem na poziomie najwyższym od 22 lat. Co sądzą o niej eksperci?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Grozi nam fala bankructw w 2024 r. "Koszty silnie dociskają gastronomię"

Fed nie zmienił stóp procentowych

Bartosz Wałecki, analityk Michael (Ström Dom Maklerski) podkreśla, że środowe posiedzenie było kolejnym z kolei, na którym stopa pozostaje na niezmienionym poziomie. Stało się tak, pomimo że prezes Powell nie wskazał na ostateczne zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych. Kolejny ruch w górę jest jednak coraz mniej prawdopodobny. Powodem takiej decyzji mogą być m.in. wysokie rentowności obligacji długoterminowych.

To czy to koniec cyklu, czy czeka nas jeszcze jedna podwyżka o 25pb wydaje się mieć jednak coraz mniejsze znaczenie. Ważniejsze jest to, czy scenariusz "wyżej na dłużej" będzie realizowany, czyli jak długo stopy procentowe pozostaną na wysokim poziomie. Dalsze decyzje Fedu muszą być z pewnością wyważone. O ile dane wskazują na względnie dobrą kondycję gospodarki, to należy pamiętać m.in. o opóźnieniu z jakim zmiany stóp procentowych wpływają na realną gospodarkę i inflację - podkreśla analityk.

Eksperci ING podkreślają, że amerykański bank centralny wciąż pozostaje czujny. "Fed zakomunikował, że ew. dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej w obecnym cyklu będzie zależało od danych, w tym z rynku pracy, inflacji i oczekiwań inflacyjnych, oraz sytuacji finansowej i międzynarodowej" - czytamy w raporcie banku.

Co ze stopami w USA? Dwa pytania

Bankierzy podkreślają , że podczas konferencji po posiedzeniu, prezes Fed J. Powell podkreślił, że proces obniżania inflacji do celu 2 proc. jest długotrwały. "O uporczywości inflacji świadczą m.in. podwyższone oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych, firm i wyceny rynków finansowych" - stwierdził szef amerykańskiego banku centralnego.

Czy zatem Fed jest bardziej skłonny dalej podnosić stopy, czy też dłużej utrzymywać je na wysokim poziomie? To zależy od odpowiedzi na dwa pytania. Powel jak na razie koncentruje się na pierwszym pytaniu. O to, czy polityka pieniężna jest wystarczająco restrykcyjna, aby trwale obniżyć inflację do celu 2 proc.

Dopiero drugie pytanie będzie dotyczyć długości utrzymywania wysokich stóp procentowych, a ewentualne pytanie o obniżki jest dopiero następce w kolejce. "Póki co Komitet skupia się wciąż na pierwszym pytaniu" - podkreślają eksperci ING.

Eksperci Santandera znajdują podstawy dla mało "jastrzębiego" nastawienia Fed. Są nim słabe dane o koniunkturze w przemyśle i rynku pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Emeryt
7 miesięcy temu
Jaszcząb to jest tylko jeden u nas reszta to bażanty i gołębie! Nie może być jaszczombów więcej!
PRAWDA
7 miesięcy temu
STOP✋ kosmicznym represyjnym czynszom STOP✋ kamienicznikom czynszojadom śpiewajoncym sobie žeby im uiszczać czynsz w wysokości pensji minimalnej regulacja czynszu najmu lokalu mieszkalnego musi nastompić TYLKO Czynsze regulowane maksymalne musimy budować mieszkania socjalne opiekuńcze z recepciom,jadłodajnie,łaźnie dla potrzebujoncych,pralnie,mieszkania komunalne, STOP✋buržuazji,bałorstwu imperializmowi STOP✋ strzelaninie,płatnej słužbie zdrowia i płatnym lykom lyki i słužba zdrowia powinna być bezpłatna!!!
fast
7 miesięcy temu
Znacznie ciekawsza jest sytuacja z amerykańską pomocą dla obu państw w stanie woj-y. Kongres zablokował całkowicie wszelka pomoc dla bliższego geograficznie, ale... pare tygodni potem zaczęło sie dziać dalej od nas, wiec teraz maja głosować pomoc dla obu, w pakiecie. W Polsce nic sie nie mowi o tak ważnych sprawach. W dodatku contr-offennnnssywa bliżej nas lezy, nic sie tam nie zmienia na fon-ie. Wyzwolili prostokąt 10x20km, przez pol roku, za kilkadziesiąt miliardów dolarów i euro. Dlaczego nikt o tym nie informuje w Polsce, gdy piszą wszystkie media, we wszystkich krajach?? Gdzie my żyjemy? Otwoz portal czeski, niemiecki, francuski, wloski, angielski - wszedzie o tym pisza, a w Polsce nic.
Prawda
7 miesięcy temu
Nie obniżki ale podwyżki w niedalekiej przyszłości
logiczny
7 miesięcy temu
Giełda w 🌈🕎 korespondencyjnej koloni szybuje zabijanie dobrze idzie!🧐☝️🤷‍♀️