Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

"Nie myślimy o obniżkach stóp". Ważny głos z USA

9
Podziel się:

Fed nie myśli o obniżeniu stóp procentowych, dopóki inflacja nie nabierze wyraźnego kursu na 2-procentowy poziom. Tak można streścić środowe wypowiedzi Jerome'a Powella, prezesa amerykańskiego banku centralnego. Organ utrzymał stopy na tym samym poziomie.

"Nie myślimy o obniżkach stóp". Ważny głos z USA
Stopy procentowe w USA pozostaną na tym samym poziomie. Jerome Powell wysłał wyraźny sygnał (PAP, PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

W środę Rezerwa Federalna (Fed) podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na tym samym poziomie mieszczącym się w przedziale 5,25-5,50 proc. To decyzja zgodna z oczekiwaniami rynku. Pozostają one zatem na poziomie najwyższym od 22 lat. Analitycy z macronext.com przewidują, że Fed prawdopodobnie zakończył już cykl zaostrzania polityki monetarnej.

Powell: nie myślimy o obniżce stóp

Pojawiły się zatem sugestie, że być może czas na stopniowe obniżanie stóp procentowych. Uciąć w zarodku postanowił je prezes Fed.

Komitet w ogóle nie myśli obecnie o obniżkach stóp procentowych. Nie mówimy o obniżkach stóp procentowych. Nadal bardzo koncentrujemy się na pierwszym pytaniu, czyli czy osiągnęliśmy wystarczająco restrykcyjne stanowisko w polityce pieniężnej, aby z czasem trwale obniżyć inflację do 2 proc. (czyli do celu inflacyjnego – przyp. red.)? – stwierdził Jerome Powell.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skuteczna walka z inflacją? "Rząd przeszkadza"

Tym samym przy okazji zasugerował, że być może dojdzie jeszcze do podwyżki stóp procentowych, jeżeli prognozy dotyczące wskaźnika wzrostu cen nie będą jasno wskazywać, że wkrótce obniży się on i utrwali na poziomie celu. Przypomnijmy, że inflacja CPI, czyli konsumencka, obecnie wynosi w USA 3,7 proc.

Następne pytanie będzie dotyczyć tego, jak długo będziemy utrzymywać wysokie stopy proc.? Powiedzieliśmy, że będziemy utrzymywać restrykcyjną politykę, dopóki nie będziemy pewni, że inflacja utrzymuje się na trwałej ścieżce do 2 proc. Ale szczerze mówiąc, w tej chwili jesteśmy mocno skupieni na pierwszym pytaniu. Nie pojawia się kwestia obniżek stóp procentowych, ponieważ bardzo ważne jest, aby odpowiedzieć na to pierwsze pytanie możliwie jak najbliżej prawdy – doprecyzował Jerome Powell.

Fed monitoruje obligacje

Inną kwestią poruszoną na konferencji przez prezesa Fed była rentowność amerykańskich obligacji. W ostatnim czasie doszło do ich znaczącego wzrostu.

– W ostatnich miesiącach warunki finansowe znacznie się zaostrzyły, między innymi na skutek wyższych rentowności obligacji długoterminowych. Ponieważ utrzymujące się zmiany warunków finansowych mogą mieć wpływ na ścieżkę polityki pieniężnej, uważnie monitorujemy rozwój sytuacji na rynku finansowym – zapewnił.

Bardziej rygorystyczne warunki finansowe, jakie widzimy po wyższych rentownościach obligacji długoterminowych, a także z innych źródeł, takich jak silniejszy dolarniższe wyceny akcji, mogą mieć znaczenie dla przyszłych decyzji w sprawie stóp procentowych – dodał Jerome Powell.

Jednak nadchodzą obniżki?

Te ostatnie słowa analitycy Pekao odczytali jako zapowiedź możliwej obniżki stóp procentowych już w 2024 r. W ich ocenie najpierw na ten krok zdecyduje się Europejski Bank Centralny, a potem właśnie Fed. Amerykański bank centralny w ten sposób odpowie na rosnącą rentowność obligacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
logiczny
7 miesięcy temu
Tylko tego 🕎 pokazują?🤔 🕎 "Yelleni" pewnie kolejny raz zapewnia Chińczyków, że Świata wystarczy przecież i dla 🌈🕎 i dla Chińczyków 🧐☝️🤷‍♀️
logiczny
7 miesięcy temu
Usuwają wszystko co napiszecie o "ich" korespondencyjnej koloni zza Wielkiej wody 🧐☝️
logiczny
7 miesięcy temu
Mogliby spłacić te ponad 33 biliony 🇺🇸 szekli a nie "dotować" 300 tyś armię mordujaca dzieci,kobiety i niedoleznych starców podczas szukania około 5 tyś bojowników walczących o to aby kolejne zamknięte kibuce nie powstawały w państwie tych bojowników !☝️🤷‍♀️
amen
7 miesięcy temu
a normalni turlaja sie ze smiechu z ogloszen bankruta
Roziu
7 miesięcy temu
Energia ma zdrożeć? Niby jak panie Tusk lub panie Kaczyński? Węgiel tani, tańszy o 200% - także ten dla energetyki - 7 mln węgla leży i nikt go nie chce. To jest oszustwo. URE musi należeć do Społeczeństwa, nie do Państwa.