Notowania

"Fikcyjnego pracownika zatrudnię". Skutek uboczny likwidacji PIT dla młodych

Likwidacja PIT dla młodych, którzy nie ukończyli 26. roku życia, ma się przyczynić do większej aktywności zawodowej tych osób. Kreatywni przedsiębiorcy będą tu mieli pole do nadużyć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Forum)
Zwolniony z podatku będzie przychód nie tylko z pracy, ale i zleceń

Można się spodziewać ogłoszeń w rodzaju "zatrudnię młodego do 26. roku życia", którego celem wcale nie będzie oferta pracy, lecz korzyści podatkowe. Firma będzie mogła odliczyć od swojego przychodu do opodatkowania wypłacone wynagrodzenie. Zyska też młody, który taką fikcyjną umowę zawrze – będzie mógł liczyć na jakąś "prowizję" za udostępnienie swoich danych - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Zerowy PIT dla młodych, czyli ile konkretnie pieniędzy w kieszeni?
Zerowy PIT dla młodych. Najlepiej zarabiający zyskają blisko 7 tys. zł

Takie fikcyjne koszty mogą generować przede wszystkim młodzi członkowie rodziny. Będzie to tym prostsze, że nie ma żadnego wymogu, by pensja była osobie młodej wypłacana na rachunek bankowy. Może to być płatność w gotówce, a więc tak naprawdę poza kontrolą.

Eksperci spodziewają się również rozwoju fikcyjnego rynku zatrudnienia osób do 26. roku życia. Według jakiego scenariusza może to przebiegać?

Obejrzyj: Obniżka PIT do 17 proc. jednak dla wszystkich? Minister finansów odpowiada

- Za niewielką gratyfikacją mogą być podpisywane fikcyjne umowy ze znajomymi studentami bądź własnym dzieckiem, a pensja zostanie wypłacona starszemu pracownikowi, który faktycznie wykona zadanie – powiedział w rozmowie z "DGP" Daniel Więckowski, doradca podatkowy.

Zgadza się w nim Łukasz Warmiński, doradca podatkowy w WTA Tax Attorneys.

Zerowy PIT dla młodych, niższa stawka dla wszystkich. Rząd przyspiesza przed wyborami
Wybory coraz bliżej. Rząd przyspiesza obniżenie podatku

- Można wyobrazić sobie sytuację, w której pracodawca, np. z firmy budowlanej, podpisze umowę ze studentem na wykonanie danej pracy, a faktycznie wykona ja doświadczony pracownik. Szef zaoszczędzi w ten sposób na kosztach pracy, a student otrzyma umówioną część ustalonej pensji – wyjaśnił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zerowy pit, zerowy pit dla młodych, podatki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-06-2019

alibabaNie wiem jak to wygląda obecnie Ale za czasów mej młodości szło się do biura zatrudnienia My żeśmy mówili na Oborę były dwa pomieszczanie na ścianie … Czytaj całość

17-06-2019

a,aPiS miał uprościć PIT a robi wszystko żeby kolesi w urzędach zatrudnić

17-06-2019

lolekTo mały problem, znacznie większy problem - to otwiera szereg furtek pralniom pieniędzy.

Rozwiń komentarze (37)