Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Finanse Polski. Kościński: wysoki deficyt, ale niskie bezrobocie

20
Podziel się

Zdaniem szefa resortu finansów Tadeusza Kościńskiego, Polska świetnie radzi sobie z pandemicznym kryzysem. Minister przyznaje, że będziemy mieli sporą dziurę w finansach publicznych, ale za to relatywnie niski spadek PKB i niskie bezrobocie.

Finanse Polski. Kościński: wysoki deficyt, ale niskie bezrobocie
Kościński o stanie polskich finansów. Chwali rząd za działania w czasie kryzysu (Getty Images, Thierry Monasse)
bDnYWTgB

Polska będzie miała relatywnie wysoki deficyt, ale jednocześnie jeden z najniższych w Europie spadków PKB i wzrost bezrobocia - informuje szef resortu finansów Tadeusz Kościński.

Kościński ocenił w komentarzu przekazanym PAP, że dyskusja o prognozowanym deficycie sektora finansów publicznych jest oderwana od realiów ekonomicznych.

bDnYWTgD

- Nasza pomoc była na poziomie bogatego Zachodu, bo nie chcieliśmy zostawić nikogo bez pomocy - stwierdził.

Zobacz także: Obejrzyj: Biznes liczy na wsparcie rządu. Nowa tarcza? "Z całą pewnością nie"

Minister zaznaczył, że prognozy przedstawione przez Ministerstwo Finansów są znacznie bardziej konserwatywne, niż wynika to z "konsensusu rynkowego".

bDnYWTgJ

- Taka jest rola MF-u, aby zakładać większe ryzyko w swoich prognozach. Według największych agencji ratingowych nasz deficyt nie powinien przekroczyć 10 proc. PKB - podkreślił Kościński.

- Zresztą widzimy to też po danych podatkowych, które są znacznie lepsze niż nam się wydawało jeszcze kilka miesięcy temu. Wpływy podatkowe, mimo najcięższego od stu lat załamania gospodarczego, są prawie na tym samym poziomie co rok temu - dodał.

- Polska będzie miała relatywnie wysoki deficyt, ale jednocześnie jeden z najniższych w Europie spadków PKB i wzrost bezrobocia. Te dodatkowe wydane pieniądze przynoszą wymierne efekty - uważa minister.

Jak dodał, według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, nasz pakiet fiskalny (mierzony jako proc. PKB) w odpowiedzi na kryzys był największym wśród krajów rozwijających się w Europie. Na świecie wyższe były jedynie w Chile, Brazylii i Tajlandii.

bDnYWTgK

- Ochrona miejsc pracy kosztuje, a sami pracodawcy by sobie z tym nie poradzili. Nie da się zjeść ciastka i mieć ciastka. By ochronić miejsca pracy ponieśliśmy koszt, ale stopa bezrobocia w Polsce jest kilkukrotnie niższa niż na zachodzie Europy - tłumaczy Kościński.

- Nasza polityka fiskalna, czy szerzej nasza polityka makroekonomiczna, spotyka się z uznaniem zagranicznych agencji ratingowych, które w ostatnim czasie podtrzymały nasze ratingi. Obserwujemy sytuację epidemiologiczną i jeżeli zajdzie taka potrzeba będziemy reagować także fiskalnie - podkreślił minister.

bDnYWThe
Źródło:
KOMENTARZE
(20)
Krzysztof
miesiąc temu
Bezrobocie niskie, ale tylko dlatego że młodzi ludzie pracują za granicą. Miejsca pracy w Polsce to głównie za kasą w supermarkecie albo w hotelu. U nas nie ma takiego sektoru high-tech jak w Niemczech czy w Anglii gdzie bierze się hurtowo absolwentów z licencjatem do specjalistycznej pracy, lub z magistrem do pracy naukowo badawczej. Ludzie pracują za granicą, przyjeżdżają do Polski i tu wykupują sobie pakiety zdrowotne i nie pracują, tylko czekają na lepsze czasy.
Ania345
miesiąc temu
A kto w obecnych czasach się rejestruje w urzędzie pracy?
Leo
miesiąc temu
Jak on się nie wstydzi takie głupoty opowiadać
bDnYWThf
Sifu
miesiąc temu
To mowilem ja, specjalista od inflacji I bezrobocia, za to moji kumple beda miec dobrze a wam ochlapy.
ZK590
miesiąc temu
jeżeli mamy bezrobocie to po co zatrudniać Ukrainki do obsługi szpitali polowych za 16 złotych netto. W Polsce co miesiąc wypłaca się dla ludzi nie pracujących miliardy złotych: więźniowie, bezrobotni, biedni klienci socjalu, kobiety z domów samotnych kobiet, młode emerytki z darmową emerytura mama+, znudzone wojsko bawiące się w wojnę, przerośnięta administracja, uprzywilejowani emeryci 40+. Ci ludzie powinni pracować na swoje utrzymanie a nie zyc na garbie ludzi ciężko pracujących.
...
Następna strona