Notowania

Finansowanie "trzynastek". Prezydent podpisał ustawę

Pakiet ustaw z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy, wśród nich m.in. ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Ten zmienia się w Fundusz Solidarnościowy, z którego finansowane będą m.in. trzynaste emerytury wraz z kosztami ich obsługi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRP)
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o SFWON (Fot: Igor Smirnow)

"Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę z 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i niektórych innych ustaw" - podaje kancelaria prezydenta w komunikacie.

Jak podaje PAP, zgodnie z nowelizacją Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) zmieni nazwę na Fundusz Solidarnościowy, a pieniądze z niego będą mogły być przeznaczane nie tylko na osoby niepełnosprawne, ale także na emerytów i rencistów. Z pieniędzy Funduszu będą mogły być finansowane tzw. trzynaste emerytury wraz z kosztami ich obsługi, a także renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną.

Ustawa przewiduje, że pieniądze na refundację tzw. trzynastych emerytur i rent z 2019 r., wypłaconych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, są kosztami Funduszu Solidarnościowego. Tym samym Fundusz przekaże do FUS pieniądze na refundację tego świadczenia. Minister finansów wpłaci do Funduszu Rezerwy Demograficznej pieniądze z budżetu państwa, zablokowane w części dotyczącej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Funduszowi z kolei zostanie udzielone do 9 mld zł pożyczki z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Źródłem przychodów SFWON jest przede wszystkim obowiązkowa składka stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy, a także danina solidarnościowa od dochodów osób fizycznych – w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy (suma dochodów będzie pomniejszana o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne). Pierwszy raz daninę najbogatsi podatnicy zapłacą w 2020 r. od dochodów uzyskanych w 2019 r.

Obejrzyj: Waloryzacja emerytur 2020. Wiemy, jak ma wyglądać

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-12-2019

prezNiech Mu podsuną wyrok na siebie ! Też podpisze

23-12-2019

MALINAZ czego on się cieszy,Przegrasz Przegrasz.

23-12-2019

PatricZawsze najlepiej jest zabrać tym którzy się nie będą mieli siły obronić.

Rozwiń komentarze (407)