Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Finlandia chce do NATO. Fiński prezydent do Putina: "sami do tego doprowadziliście"

Podziel się:

Finlandia potwierdziła chęć przystąpienia do NATO. O tym fakcie poinformowali o tym prezydent tego kraju Sauli Niinisto i premierka Sanna Marin. Po wspólnej deklaracji najważniejszych fińskich polityków proces wejścia Finlandii do NATO ma zostać przyspieszony. W najbliższych dniach rząd formalnie zdecyduje o ubieganiu się o członkostwo, a parlament ma się tym zająć w przyszłym tygodniu.

Finlandia chce do NATO. Fiński prezydent do Putina: "sami do tego doprowadziliście"
Premierka Sanna Marin razem z prezydentem poinformowała chęci przystąpienia Finlandii do NATO (Thierry Monasse)

Finlandia zdecydowała o chęci wejścia w struktury NATO. "Finlandia powinna ubiegać się o członkostwo w NATO możliwie jak najszybciej. Oczekujemy, że kroki na szczeblu krajowym wymagane do podjęcia tego rozwiązania zostaną podjęte energicznie w najbliższych dniach" – czytamy we wspólnym oświadczeniu prezydenta Sauli Niinisto i premierki Sanny Marin.

Jest to duża zmiana w podejściu do spraw obronności. Dotąd, choć Finlandia współdziałała z NATO, to pozostawała poza strukturami Sojuszu i utrzymywała pewną formę neutralności. Jednak rosyjska agresja na Ukrainę całkowicie przemodelowała podejście fińskiego społeczeństwa i polityków do kwestii bezpieczeństwa związanego z sąsiedztwem Rosji.

Po deklaracji prezydenta i premier proces wejścia Finlandii do NATO ma zostać przyspieszony. Prawdopodobnie w niedzielę rząd formalnie zdecyduje o ubieganiu się o członkostwo, a parlament ma się tym zająć w poniedziałek.

To co zdarzyło się 24 lutego, to co trwa dalej, potworna wojna na Ukrainie, zmienia obraz zdecydowanie. Rosja jest gotowa zaatakować kraj sąsiedni. Kiedy pytacie, jak Rosja będzie postrzegać przyłączenie się Finlandii do NATO, odpowiedziałbym: sami do tego doprowadziliście. Spójrzcie w lustro – mówił fiński prezydent w dzień przed ogłoszeniem decyzji podczas wspólnej konferencji z premierem Borisem Johnsonem w Helsinkach.

Kraje NATO i Ukraina zadowolone z decyzji Finów

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Finlandia to jeden z najbliższych partnerów Sojuszu Północnoatlantyckiego, dojrzała demokracja, członek Unii Europejskiej i ważny współtwórca euroatlantyckiego bezpieczeństwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyspecjalizowali się w rewitalizacji zabytków. "Nie patrzymy, jak sprzedać, ale ile do tego dołożymy"

Stoltenberg dodał, że dołączenie Helsinek wzmocniłoby zarówno zachodnią koalicję wojskową, jak i Finlandię.

"Gdyby Finlandia zdecydowała się złożyć wniosek o dołączenie, byłaby mile widziana w NATO, a proces akcesyjny przebiegłby gładko i szybko" - zapewnił szef NATO.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto pochwalił w czwartek gotowość tego kraju do ubiegania się o członkostwo w NATO.

Dyskutowaliśmy także (kwestie związane z) integracją europejską Ukrainy i współdziałanie wojskowe – napisał Zełenski na Twitterze po zakończeniu rozmowy.

Na decyzję Finlandii zareagowała także Litwa. Minister obrony narodowej Arvydas Anuszauskas stwierdził, że przystąpienie Finlandii do NATO kardynalnie zmieniłoby sytuację bezpieczeństwa w regionie bałtyckim.

Natomiast prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto pochwalił w czwartek gotowość tego kraju do ubiegania się o członkostwo w NATO.

"Dyskutowaliśmy także (kwestie związane z) integracją europejską Ukrainy i współdziałanie wojskowe" – napisał Zełenski na Twitterze po zakończeniu rozmowy.

Co ze Szwecją?

W piątek rząd Szwecji ma przedstawić konsultowany z opozycją raport dotyczący ewentualnego członkostwa w Sojuszu.

"Przez cały czas ściśle współpracowaliśmy z Finlandią na wszystkich poziomach. Stanowisko Finlandii ma również wpływ na naszą analizę, bierzemy je pod uwagę w naszych rozważaniach" - oświadczyła Linde.

Szefowa szwedzkiej dyplomacji dodała, że ma jasny pogląd, jak będzie wyglądać decyzja Szwecji w sprawie NATO, ale nie będzie go ujawniać przed zakończeniem demokratycznego procesu, jaki trwa w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP