Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Finowie krytykują nowe unijne regulacje. Uderzą w branże drzewną

123
Podziel się:

Finowie skrytykowali nowe unijne regulacje. Chodzi o taksonomię, czyli nowe prawo, według którego będzie prowadzona klasyfikacja działalności gospodarczej pod względem neutralności klimatycznej. Nowe prawo krytykują również Szwedzi. Mimo sprzeciwu państw członkowskich nowe regulacje nie zostały zawieszone.

Finowie krytykują nowe unijne regulacje. Uderzą w branże drzewną
Nowe prawo może udrzeć w prywatnych właścicieli lasów (Adobe Stock, ©Szymon - stock.adobe.com)

Finlandia obawia się wpływu unijnej polityki klimatycznej na fińską branżę drzewną. Taksonomia, czyli nowe prawo UE dotyczące klasyfikowania działalności gospodarczej jako zrównoważonej środowiskowo wywołała w Finlandii burzę. Władze w Helsinkach na forum UE sprzeciwiły się propozycji Komisji Europejskiej. W kwestii gospodarki leśnej Unię krytykują także Szwedzi.

Ponad 10 państw UE przeciwko nowemu rozporządzeniu

Na początku grudnia nowe prawo negatywnie zaopiniowało ponad 10 państw. Nie wystarczyło do odrzucenia rozporządzenia delegowanego KE 2021/2139. Dotyczy ono kwestii technicznych przy określaniu warunków, na jakich, daną działalność gospodarczą kwalifikuje się pod względem celów klimatycznych i środowiskowych. Akt wejdzie w życie z początkiem 2022 r.

Zobacz także: Firmy nie dostały odszkodowań. Premier nie odpowiada. "To się nie godzi!"

Część krajów była przeciwna taksonomii z powodu tego, że Komisja Europejska nie przedstawiła klasyfikacji dotyczącej wykorzystania energii jądrowej.

Zobacz także: Firmy nie dostały odszkodowań. Premier nie odpowiada. "To się nie godzi!"

Zdaniem krytyków nowego rozporządzenia uderzy ono także w prywatnych właścicieli lasów (w liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii są ich setki tysięcy). Zdaniem Fińskiej Federacji Przemysłu Leśnego nowe regulacje "nie biorą pod uwagę korzyści dla klimatu, jakie płyną z aktywnego i zrównoważonego leśnictwa".

Zdaniem fińskiej organizacji przyjęcie rozporządzenia grozi tym, że właściciele przyjmą postawę pasywną i inwestycje się zmniejszą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(123)
ANGLICY
2 lata temu
PRZEJRZELI NA OCZY I WYSZLI Z TEGO UNIJNEGO BAGNA
Aaa
2 lata temu
Niczego się nie dowiedziałam z tego artykułu. Po co go publikować? Dlaczego nie można go ocenić, jak to od jakiegoś czasu ma miejsce na WP?
Adams
2 lata temu
Polexit I to od zaraz ! Natychmiast !!!
Leszek
2 lata temu
Ta Unia że swoimi durnymi urzędasami to jakaś totalna paranoja
Anty ue
2 lata temu
Koniec bedzie jeden opuścimy szeregi UE i to w pośpiechu bo jeżeli tego nie zrobimy to lewactwo zajedzie nas swoimi eko pomysłami to już się dzieje
...
Następna strona