Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

PiS zamieni las na spalarnię śmieci? Leśnicy załamują ręce

251
Podziel się:

Rząd PiS forsuje ustawę, która umożliwi na terenie lasu budowę farm fotowoltaicznych, spalarni śmieci czy dróg. Przeciw projektowi protestują nie tylko organizacje ekologiczne, ale i polityczna młodzieżówka PiS.

PiS zamieni las na spalarnię śmieci? Leśnicy załamują ręce
Ekolodzy przestrzegają przed zmianami w prawie dotyczącymi lasów. (WP, Katarzyna Łapczyńska)

Forsowana przez rząd PiS zmiana prawa umożliwi budowę na terenie lasów jakiejkolwiek inwestycji, która zostanie zinterpretowana jako przedsięwzięcie energetyczne, transportowe lub służące poprawie jakości powietrza – informuje "Gazeta Wyborcza". W zasadzie może być to dowolne przedsięwzięcie wpisane do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

Zobacz także: Leśne M3 dla miłośników przyrody. Cena? Jak za używany samochód

Może być to więc farma fotowoltaiczna, ale również droga albo spalarnia śmieci. I – co ważne – nie musi być to inwestycja publiczna, może też być prywatna.

Do tej pory część z tych inwestycji zlokalizowanych na terenach leśnych nie mogła powstać, bo Lasy Państwowe nie zgadzały się na tak drastyczne wylesienia.

- Po zmianie prawa nie będzie już z tym żadnego problemu - wystarczy prosta zamiana gruntów i to bez obowiązku wyrównania skarbowi państwa strat finansowych - zauważa Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot cytowany przez "Wyborczą".

O przeznaczeniu lasów na różne inwestycje będą decydować politycy, bez udziału leśników, samorządów i innych podmiotów, również bez kontroli sądowej.

Projekt (poselski) wpłynął do Sejmu w kwietniu, jest już po pierwszym czytaniu Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Przewiduje przejmowanie lasów i terenów cennych przyrodniczo, w zamian za tereny bez większej wartości, np. tereny pofabryczne czy zdegradowane.

Jak pisze "Wyborcza", przy zamianie terenów leśnych pod inne projekty, pod uwagę ma być brana jedynie powierzchnia gruntu, nie zaś jego faktyczna wartość. Leśnicy boją się więc, że za kawał lasu dostaną do Skarbu Państwa na przykład stare wysypisko śmieci.

Proponowane zmiany negatywnie ocenia nawet Ekologiczne Forum Młodzieży. To powstała w 2017 roku, w czasach ministra środowiska Jana Szyszki (PiS), młodzieżówka z jego politycznym błogosławieństwem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(251)
FX13
rok temu
Nie dość że LP są dojone przez PiS na utopijne programy "społeczne" to teraz jeszcze chcą tę dojną krowę dorżnąć "inwestycjami" . Widać sporo działaczy PiS ma plany i interesy w lasach i przemyśle drzewnym.
WRRR
rok temu
No tak, w końcu w lesie trzeba poprawić jakość powietrza...
WRRR
rok temu
No tak, w końcu w lesie trzeba poprawić jakość powietrza....
durniu - w le...
rok temu
"lub służące poprawie jakości powietrza " ;-))))))))))))))))))))))))
ZZZZ
rok temu
tak niedawno PO chciało sprzedać lasy w prywatne ręce [ Niemcy , Francuzi , Rosjanie itd. ] a PiS robi źle pozostawiając lasy w kraju ? uważacie że ; prywatne ręce ; zbierały by tylko szyszki ???
...
Następna strona