Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Firmy planują podnoszenie wynagrodzeń. Skorzystają najmniej zarabiający. Ale nie wszystko wygląda pięknie

Na początku przyszłego roku wynagrodzenia planuje podnieść 48 proc. firm w Polsce. To o 4 pkt. proc. badanych więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. - wynika z najnowszego badania Randstad. Równocześnie o 15 pkt. proc. spadł odsetek firm deklarujących chęć zwiększenia zatrudnienia w nadchodzącym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
W połowie września rząd przyjął rozporządzenie, w którym proponuje ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 2600 zł brutto (Fot: baranq)

- Aż 48 proc. firm planuje podnieść wynagrodzenie swoim pracownikom na początku przyszłego roku. To najwyższy odsetek w całej historii badania. Jest to pochodna podniesienia płacy minimalnej od stycznia 2020 r. oraz sezonowości zmian - firmy z reguły przyznają podwyżki w pierwszym kwartale - czytamy w komentarzu do badania.

Jak wynika z badania, wynagrodzenia zostaną podniesione przede wszystkim w przedsiębiorstwach z regionu wschodniego (57 proc.). Obszar ten obejmuje województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie. W pozostałych regionach kraju odsetek firm, które planują podwyżki, waha się od 45 proc. w woj. zachodniopomorskim i pomorskim do 49 proc. w woj. lubuskim, wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim.

Składki ZUS dla przedsiębiorców wzrosną nawet o ok. 10 proc.
Składki ZUS po nowemu. Najmocniej uderzą w przedsiębiorców

W połowie września rząd przyjął rozporządzenie, w którym proponuje ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 2600 zł brutto, co oznacza wzrost w stosunku do wysokości obowiązującej w roku bieżącym o 15,6 proc. oraz minimalnej stawki godzinowej na poziomie 17 zł.

Obejrzyj: Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Grudziądzu

- Zdaniem pracodawców konsekwencją podniesienia płacy minimalnej od stycznia 2020 r. będzie przede wszystkim wzrost cen produktów lub usług oferowanych przez firmy. Deklaruje tak 42 proc. przedsiębiorstw, które zatrudniają w oparciu o płacę minimalną. Prawie 1/3 organizacji ograniczy inwestycje – uważają eksperci Randstad.

Uważają, że taki sam odsetek wstrzyma podwyżki pracownikom o wyższych pensjach. 26 proc. nie będzie rekrutować nowych pracowników, a 18 proc. zredukuje zatrudnienie. 20 proc. pracodawców deklaruje, że podniesienie płacy minimalnej nie wpłynie na firmę.

Pracodawcy nie chcą ustawowego zakazu bezpłatnych praktyk
Branża HR o bezpłatnych praktykach: Nie trzeba tego regulować. Rynek sam wymusza likwidację

Według danych Randstad, odsetek firm, które deklarują chęć zwiększenia zatrudnienia, spadła w ostatnim roku o 15 pkt. proc. do 24 proc. Natomiast 62 proc. pracodawców chce utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie (wzrost o 9 pkt. proc. wobec 2018 r.).

Badanie przeprowadzono w dniach 8 października - 7 listopada 2019 r. na próbie 1000 osób odpowiadających w firmach bezpośrednio za zarządzanie kadrami i rekrutację nowych pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wynagrodzenie, pensja, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-12-2019

MarekTyle nam da podniesienie kwoty minimalnej że za absolutnie wszystko zapłacimy duzo więcej i najwięcej zyskają najbogatsi bo podwyżka kwoty o 200 zł … Czytaj całość

03-12-2019

xxzprzez 25 lat się nabrali teraz trzeba sie podzielic z pracownikiem

03-12-2019

ArtBardzo dobrze przedsiębiorcy też chcą godnie żyć zrównać cen usług i produktów z cenami na zachodzie

Rozwiń komentarze (9)