Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Składki ZUS po nowemu. Najmocniej uderzą w przedsiębiorców

W 2020 roku wzrośnie średnie wynagrodzenie Polaków, na podstawie którego jest wyliczana składka ZUS. Najmocniej podwyżkę odczują przedsiębiorcy, którzy oddadzą Zakładowi nawet o ok. 10 proc. więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Składki ZUS dla przedsiębiorców wzrosną nawet o ok. 10 proc.

O 10-proc. podwyżce składek na ZUS dla przedsiębiorców informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To efekt ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która rzuca osobom prowadzącym działalność gospodarczą obowiązek zadeklarowania konkretnej kwoty na ubezpieczenia emerytalne oraz rentowe.

Nie może być jednak ona niższa, niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego – a te w przyszłym roku wzrośnie. W 2019 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4765 złotych, a w przyszłym wyniesie 5227 złotych. Wynika to m.in. z podwyżki pensji minimalnej, która została zaplanowana na przyszły rok.

Co to oznacza dla przedsiębiorców? Podwyżkę składki na ZUS – o 9,7 proc. W przeliczeniu na złotówki składka wzrośnie z 975 złotych do 1069 złotych. A to kwota bez składek zdrowotnych, których wysokość będzie znana dopiero w styczniu 2020 roku.

Obejrzyj: Jakubas o ratowaniu CD Projektu: poprosili o 14,5 mln w dwa dni

Wysokość poszczególnych składek na ZUS w przypadku osób zatrudnionych na umowie o pracę jest wyliczana na podstawie średniego wynagrodzenia w danym roku. Składki na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 proc. podstawy, rentowe – 8 proc., a chorobowe – 2,54 proc. Natomiast wysokość ubezpieczenia wypadkowe jest zmienne w zależności od wykonywanego zawodu.

Jadwiga Emilewicz zapowiada szereg nowych programów rządowych.
Jadwiga Emilewicz zapowiada pakiet prezentów dla przedsiębiorców i samorządów

Rząd jednak przygotował prezent dla małych firm. 320 tys. mniejszych przedsiębiorców skorzysta z tzw. małego ZUS-u, czyli niższych składek. Warunkiem są przychody nieprzekraczające 120 tys. złotych i dochody nieprzekraczające 72 tys. złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, składki zus, przedsiębiorcy, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-12-2019

PiotrBogaty przedsiębiorca to największa wartość dla gospodarki. To znaczy, że ma nosa do biznesu i potrafi ten biznes rozwinąć. Tym samym da zatrudnienie … Czytaj całość

02-12-2019

kirkIle można tak podnosić te składki i jeszcze mówić że przedsiębiorcy i tak płacą mniej niż etatowcy. Ale zapomnieliście o jednym (a właściwie o dwóch) … Czytaj całość

02-12-2019

twardyPogadamy za kilka miesięcy jak drobni będa zamykac wszelkiego rodzaju szwalnie , i tp, male biznesy , gdzie zarobki sa niskie bo po prostu więcej sie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (170)