Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Firmy planują podwyżki. Co druga chce podnieść pensje

13
Podziel się:

Co druga firma w Polsce planuje podwyżkę wynagrodzeń w roku 2022 - wynika z najnowszego badania Instytutu Badawczego Randstad i Gfk Polonia. Ponad połowa z nich chce podnieść pensje o 2 - 7 proc. Zaledwie co czwarta planuje podwyżki, które byłyby w stanie zrekompensować pracownikom wzrost cen, spowodowany inflacją.

Firmy planują podwyżki. Co druga chce podnieść pensje
Firmy planują podwyżki (Pixabay, pixabay)

Jak czytamy w najnowszym badaniu, głównym czynnikiem decydującym o wzroście wynagrodzeń jest inflacja, natomiast drugim elementem, który będzie kształtował politykę wynagrodzeń w przyszłym roku, są instrumenty wprowadzone w ramach Polskiego Ładu.

Niektórzy pracownicy skorzystają na tych rozwiązaniach np. poprzez podniesienie kwoty wolnej od podatku czy "ulgę dla klasy średniej", natomiast inni, głównie specjaliści i menedżerowie, będą mieli nieco zmniejszoną kwotę wynagrodzenia.

- Wiele firm obserwuje obecnie działania firm konkurencyjnych wstrzymując się z podwyżkami mającymi na celu "rekompensowanie" obniżenie kwoty płacy netto dla części pracowników. Trudno tu więc o decyzje dotyczące podwyżki wynagrodzeń takich samych dla wszystkich zatrudnionych u danego pracodawcy – wyjaśnia ekspertka rynku pracy Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk.
Zobacz także: Inflacja bije rekordy. Wina RPP i Glapińskiego? Kuczyński: Ekonomia to sztuka. Artystów poznaje się po latach

Jak dodaje, kolejnym czynnikiem, odgrywającym ważną rolę w polityce kształtowania wynagrodzeń, jest potrzeba ograniczenia rotacji w firmach oraz pozyskanie nowych pracowników.

Kto podniesie pensje

Jak czytamy w raporcie z badania, warunki finansowe pracowników poprawią się przede wszystkim w branży obsługującej nieruchomości, a także w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu.

Wśród firm planujących podwyżki są przedsiębiorstwa zajmujące się finansami oraz ubezpieczeniami, a także transportem, gospodarką magazynową i łącznością. Najczęściej podniesienia wynagrodzeń spodziewać się mogą pracujący na terenach wiejskich poza aglomeracjami, najrzadziej zaś - w największych miastach.

Firmy będą zatrudniać

Jak podają autorzy badania, po raz pierwszy od dwóch lat do ponad 30 proc. wzrósł odsetek przedsiębiorstw planujących zwiększenie liczby pracowników. Najczęściej są to firmy z sektora transportu i logistyki oraz przemysłu. W obu przypadkach ten odsetek sięga prawie 40 proc.

Z kolei redukcję zatrudnienia najczęściej planują firmy z branży finansowej i ubezpieczeniowej oraz zajmujące się obsługą nieruchomości i innych przedsiębiorstw.

- Mimo trudnego 2020 roku, firmy oceniają swoją kondycję jako zbliżoną do tej przed lockdownem. Odsetek przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia jest również zbliżony do tego w latach 2018-2019, a odsetek zakładających wzrost liczby pracowników jest blisko do rekordu, jeśli chodzi o listopadowe fale badania. Gdyby nie to, że pandemia się nie skończyła, można byłoby powiedzieć, że wróciliśmy do normy sprzed dwóch lat - skomentował wyniki badania specjalista ds. rynku pracy w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych Łukasz Komuda.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Euglena
2 lata temu
A w wojsku darmozjady dostaną średnio 677 zł podwyżki i to z wyrównaniem od stycznia. Błaszczak, okradasz naród.
pzdr
2 lata temu
szykujcie się raczej na zwolnienia a nie na podwyżki.
Polak
2 lata temu
Nie chce, tylko musi. Pamiętaj pracowniku, jezeli od nowego roku twój pracodawca nie zaoferuje Ci przyajmniej tych 25% podwyżki to rzucaj wypowiedzenie i się nawet nie zastanawiaj. Trzeba być niespełna rozumu żeby wierzyć że Inflacja wynosi 7% a o podwyżce to możemy mówić tylko jeżeli jest ona wyższa od realnej inflacji ( jakieś 15% ).
Bojkot
2 lata temu
Wyłączone komentarze pod art. o polisolokatach. Wolność słowa i gospodarki wg Money.pl. Nie ma problemu, bojkotuje od 3 lat wszystkie firmy z Warszawy i z siedzibą w mieście korupcji Warszawie: Wedel, Paribas, Bakalland, Delecta, Borygo, Mlekowita, Orlen - tankuje na BP, Sante, Pfizer i inne. AmplicoLife, teraz MetLife z Warszawy skroiła z mojej 20 000 zł 16 000 zł. Żadna złotówka z moich zakupów nie trafi do skorumpowanej Warszawy.
Maka
2 lata temu
Tak. Planują podwyżki na 3001 zł brutto ;)