Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|
aktualizacja

Przedsiębiorcy boją się Polskiego Ładu. Wzięli kalkulatory do ręki i liczą. Żeby przetrwać

29
Podziel się:

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, przebadani przez firmę inFakt, są pełni obaw, co ich czeka od stycznia, kiedy to zaczną obowiązywać regulacje podatkowe wprowadzane w ramach Polskiego Ładu. Dość powiedzieć, że tylko 1 proc. badanych takich obaw nie ma.

Przedsiębiorcy boją się Polskiego Ładu. Wzięli kalkulatory do ręki i liczą. Żeby przetrwać
Mikrofirmy boją się zmian idących wraz z Polskim Ładem (Flickr, Motaz Altahir)

Z ankiety inFakt, której szczegółowe wyniki opublikował pod koniec listopada dziennik "Puls Biznesu", wynika, że badanym przedsiębiorcom najbardziej sen z powiek spędzają wyższe podatki oraz składki. 44 proc. badanych obawia się, że ich koszty działalności wzrosną, a przez to będą musieli podnieść ceny. "18 proc. bierze pod uwagę nawet zamknięcie działalności gospodarczej, a 11 proc. jej ewentualne zawieszenie" – czytamy w "PB".

Przedsiębiorcy zastanawiają się już nad sposobami na obniżenie podatków. Co trzeci ankietowany zamierza zmienić formę opodatkowania, przy czym większość – a zwłaszcza ci rozliczający się teraz liniowo - zainteresowana jest przejściem na ryczałt ewidencjonowany. Nie brak też głosów o przeniesieniu swoich działalności do innego państwa UE, rozważa to jedna trzecia badanych przez inFakt. Tu trzeba jednak zaznaczyć: nie jest to jednak takie proste i wcale nie musi oznaczać, że nie będziemy musieli już płacić w Polsce podatków.

Jacy przedsiębiorcy stracą na zmianach podatkowych?

Tyle ankieta. Jaka forma opodatkowania jest najkorzystniejsza dla przedsiębiorców - to teraz bardzo ważne pytanie. - Na pewno wiele osób, które są na samozatrudnieniu u swoich pracodawców i płacą 19 proc. PIT, będzie zastanawiać nad przejściem na skalę 17 proc. i 32 proc., ponieważ próg dla 32 proc. opodatkowania zostanie przesunięty z 86 tys. zł brutto do 120 tys. zł brutto - wskazywał w rozmowie z MarketNews24 Maciej Oniszczuk, partner zarządzający w kancelarii Oniszczuk&Associates.

Zobacz także: MTSL rozmowa z prof. Januszem Kockim, przewodniczącym Rady Naukowej Fundacji NEURON +

Zgodnie z kalkulacjami CRIDO, o których pisaliśmy w money.pl, przedsiębiorca z 15 tys. zł przychodu brutto i więcej straci na Polskim Ładzie. Na straty muszą się szykować też przedsiębiorcy rozliczający się według 19-procentowej liniowej stawki PIT, a także ci, którzy wybrali ryczałt. CRIDO przeanalizowało scenariusze, w ramach których prowadzący własną działalność mają co najmniej 5 tys. zł brutto przychodu. Przy takich i wyższych wpływach na zmianach podatkowych szykowanych przez PiS w tej grupie nie skorzysta nikt. Tabele ze szczegółowymi wyliczeniami TUTAJ >>

Co zmieni Polski Ład dla przedsiębiorców?

Jak pisaliśmy w money.pl, podstawowe założenia podatkowej części Polskiego Ładu to m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zlikwidowanie możliwości odliczenia 7,75 proc. składki zdrowotnej, która wynosi 9 proc. dochodu. Przedsiębiorcy na podatku liniowym zapłacą składkę w wysokości 4,9 proc. dochodów. Inaczej będzie w przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem zryczałtowanym.

Ci o rocznych przychodach do 60 tys. zł będą płacić składkę w wysokości 9 proc. od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ale już ci o przychodach między 60 tys. zł - 300 tys. zł - od 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Do tego dochodzi ulga dla klasy średniej i podniesienie 32-procentowego progu podatkowego do 120 tys. zł rocznie. To, jak zmieni się opodatkowanie poszczególnych pracowników i przedsiębiorców, będzie zależało nie tylko od przychodów, ale też od tego, jak dany przedsiębiorca się rozlicza - czy według skali podatkowej, czy ryczałtowo, czy liniowo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
II sort
2 lata temu
Podniesiemy ceny na wyroby , a sporo zamknie działalność . Lepiej działać na dziko i żyć z tego Polskiego Ładu :) Zapomogi , dopłaty MOPSy i tym podobne . Nauczymy się kłamać - oszukiwać i kraść od rządu .
Tomek
2 lata temu
Wprowadziłbym egzamin dla polityków z znajomości prawa, które wymyślają.
Olo
2 lata temu
Zamknąłem firmę po 30 latach działalności. W szarej strefie mam spokój i pieniądze. Jak by były proste zasady podatkowe, dalej bym działał i nie likwidował przedsiębiorstwa.
JDG
2 lata temu
W obecnych przepisach zazwyczaj sobie przeciwstawnych ZAWSZE POPEŁNIASZ JAKIEŚ PRZESTĘPSTWO. Prowadząc działalność jesteś zatem PRZESTĘPCĄ - to że nikt nie złapał, to nei jest ważne. Jakby nie było dość ... za rok, trzy ktoś może zmienić INTERPRETACJĘ i wtedy ZROBI Z CIEBIE PRZESTĘPCE WSTECZ. Więc ludzie, stuknijcie się w głowę, gdyż KRAŚĆ TO MILIONY - wtedy jest się przestępca ALE BOGATYM (i stać na prawników), a Wy z tą dłubaniną za kilka czy kilkanaście tysięcy ... JESTESCIE PRZESTĘPCAMI I SIĘ NIE DOROBILIŚCIE - tak nalezy rozumieć też słowa małe pokurcza
JDG
2 lata temu
Ja już szykuje papiery do zamknięcia firmy... CHCETA TO PŁAĆTA, GŁUPICH NIE SIEJĄ, SAMI SIĘ RODZĄ
...
Następna strona