Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Polski Ład zachęca firmy do zmian prawnych i podatkowych. Uciekną za granicę?

63
Podziel się:

Polski Ład to rewolucja dla wielu firm. Choć pracodawcy narzekają na dodatkowe koszty i obowiązki, mogą zoptymalizować swoją działalność. Eksperci radzą im przeliczyć, czy nie warto zmienić formy prawnej spółki lub sposób jej opodatkowania. Niektórzy mogą też ostatecznie wybrać ucieczkę za granicę, choć to nie musi być takie proste.

Polski Ład zachęca firmy do zmian prawnych i podatkowych. Uciekną za granicę?
Dostosowanie się firm do Polskiego Ładu oznacza dla nich poważne zmiany (Flickr, Kancelaria Premiera)
bFfDvjPF

Biura rachunkowe i doradcy podatkowi mają na koniec roku wyjątkowo dużo roboty. Polscy przedsiębiorcy stoją w obliczu poważnych zmian wynikających z Polskiego Ładu i zastanawiają się, czy dla ich działalności nie lepiej byłoby zmienić formę prawną firmy lub sposób opodatkowania.

- Na pewno wiele osób, które są na samozatrudnieniu u swoich pracodawców i płacąca 19 proc. PIT, będzie zastanawiać nad przejściem na skalę 17 proc. i 32 proc., ponieważ próg dla 32 proc. opodatkowania zostanie przesunięty z 86 tys. zł brutto do 120 tys. zł brutto - wskazuje w rozmowie z MarketNews24 Maciej Oniszczuk, partner zarządzający w kancelarii Oniszczuk&Associates.

bFfDvjPH

- Jeżeli pracownicy będą chcieli takiej zmiany w umowie, to wzrośnie koszt pracy dla pracodawców, a ci będą zastanawiać się nad zmianą formuły prawnej swej działalności - dodaje.

Zobacz także: Money. To się liczy

Ekspert zauważa, że firmy zastanawiają się nad tym, czy zamykać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i przechodzić na działalność opartą o ryczałt. Wskazuje, że rozważania często dotyczą zmiany formuły prawnej na spółkę komandytowo-akcyjną albo na spółkę komandytową, która będzie objęta korzystniejszym, tzw. estońskim CIT.

bFfDvjPN

Oniszczuk ostrzega jednak, że nagła zmiana formy prowadzenia biznesu może zostać potraktowana przez urząd skarbowy jako próba unikania opodatkowania. To właśnie z tego powodu wiele firm zastanawia się, czy i jak założyć spółkę na przykład w Czechach.

Polski Ład. Ucieczka za granicę?

- Wolę uciec z firmą tam, gdzie coś odłożę. Nie uśmiecha mi się ciężka praca na utrzymanie naszego rządu - mówił jeszcze kilka miesięcy temu jeden z naszych rozmówców. Wielu, którzy woleli pozostać anonimowi, tłumaczyło, że "teraz się takie rzeczy dzieją, że lepiej z polską skarbówką nie zadzierać."

bFfDvjPO

W załatwianiu formalności po czeskiej stronie granicy od kilku lat zajmują się wyspecjalizowane firmy. W ostatnim czasie pojawiają się nowe. Widać jest popyt na ich usługi. Potwierdza to Marta Czapla z firmy "Dva Kraje - Biznes w Czechach", zajmująca się tematem od lat.

- Co jakiś czas jest boom na nasze usługi, ale teraz, porównując do innych zmian podatkowych, to mamy 10 razy więcej zainteresowanych niż wcześniej. Po pierwszych zapowiedziach Polskiego Ładu rozdzwonił się telefon - przyznaje Czapla.

Czechy nie dla wszystkich

Warto jednak pamiętać, że nie wszystko jest takie proste, jak się wydaje. Nie wszyscy mogą z dnia na dzień zostać np. czeskim przedsiębiorcom.

bFfDvjPP

- Jeżeli w Polsce jest zlokalizowana cała nasza firma, tutaj mamy biuro, tutaj mamy też klientów i jesteśmy też rezydentami podatkowymi, to założenie firmy poza granicami kraju nic nam nie da, bo cały dochód i tak będzie opodatkowany w Polsce - wyjaśnia Maciej Oniszczuk.

Zmienić to może dopiero założenie spółki prawa handlowego w innym kraju i jeżeli choć część kontraktów realizujemy poza Polską.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfDvjQi
gospodarka
podatki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
Qwerty
2 miesiące temu
Ja już się przeniosłem do Czech jak PiS doszedł do władzy. Tyle, że nie mam firmy jedno osobowej, zatrudniam kilkadziesiąt osób, a głównie sprzedaje produkty na zachód. Przeniosłem całą siedzibę firmy, całą halę produkcyjną. W przyszłym roku sprzedaje wszystkie nieruchomości w Polsce, kupuje tam dom i tyle. Nie chce mieć nic wspólnego z tym krajem już. Po 20 latach prowadzenia tu działalności, byłem dla rządu tylko owcą do strzeżenia. Każde kolejne pomysły, rozdawnictwo, zero restrykcji przy pandemii, tylko napędzają moją frustrację.
JaRaZ
2 miesiące temu
Bravo Panie Morawiecki zycze reelekcji naprawde winszuje 😍
PIS=kraść jak...
2 miesiące temu
PIS zawsze musi okraść najlepszych płatników i ich zniszczyć.To samo robiła komuna w PRL. Czemu PIS zawsze musi kraść i niszczyć ,mogli by choć jedną ustawę tak dla przykładu zrobić aby nie była przeciwko Polakom i podatnikom,choć jedną ale nie ! Muszą kraść i niszczyć !!! Co to za ludzie,skąd przyszli, to nie mogą być Polacy to muszą być zdrajcy,agenci i komuniści sterowani Kremlem bo inaczej to nie możliwe !!!
bFfDvjQj
maras
2 miesiące temu
Wiele firm wyjedzie za granicę i Morawiecki będzie miał figę z makiem a nie podatki. Jak się przygotowuje skok na kasę przedsiębiorców to tak się kończy. A tutaj zostaną zgliszcza i bezrobotni.
Lucky
2 miesiące temu
Ten kto wymyślił ten polski ład powinien dostać dożywocie za niszczenie Polski.
...
Następna strona