Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
10.10.2019 09:01

Fiskus nie może karać za dochodzenie zwrotu podatku

Fiskus nie może karać za składanie korekty deklaracji podatkowej czy wniosku o zwrot podatku. Takie wniosek wypływa z wyroku warszawskiego Sądu Okręgowego, który uniewinnił oskarżoną o uszczuplenie należności Skarbu Państwa z tego powodu, że wykazała nadpłatę podatku przez jej klienta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Fiskus zarzucił uszczuplenie należności Skarbu Państwa doradcy, który działa w imieniu swojego klienta.

Sprawa dotyczy Magdaleny Kucharskiej, która - jako doradca podatkowy - złożyła w imieniu swojej klientki korektę deklaracji podatkowej PIT-38. Wykazała w niej nadpłatę i wniosła o zwrot.

11 proc. badanych przyznało, że w ogóle o niej nie myśli o emeryturze.
Zerowy PIT do 26 roku życia. Młodzi nie mają pieniędzy, by odkładać na przyszłość

Klientka domagała się zwrotu zapłaconych zaliczek od dochodu, którego realnie nie uzyskała, zainwestowała bowiem w waluty obce za pośrednictwem firmy InterBrok Investment, która okazała się piramidą finansową i de facto nic nie zarabiała dla swoich klientów - opisuje "Rzeczpospolita". Klientka dzięki syndykowi odzyskała wpłacony depozyt, natomiast dochodu po prostu nie było. Podatek od dochodu z tej „inwestycji" była zatem nienależny, co potwierdziło postępowanie podatkowe i wyroki sądów administracyjnych.

Fiskus (urząd skarbowy na warszawskim Ursynowie) wszczął jednak postępowanie karne skarbowe przeciwko doradcy Magdalenie Kucharskiej, zarzucając jej uszczuplenie należności podatkowych Skarbu Państwa.

Zobacz: Biała lista podatników. "Warto sprawdzić dane na rachunku"

Stanowisko fiskusa nie obroniło się przed sądami - zarówno I, jak i II instancji. Oba uniewinniły Magdalenę Kucharską.

- Działała jako doradca podatkowy i składając korektę zeznania, przedstawiła organowi skarbowemu swoją interpretację pewnych faktów. Nie sposób uznać, że w ten sposób chciała oszukać Skarb Państwa – mówił sędzia Krzysztof Michał Chmielewski, uzasadniając wyrok Sądu Okręgowego.

Izabela Leszczyna uważa, że PiS miał jedną ręką zmniejszać podatki, a drugą dokładać nowe daniny.
40 nowych danin PiS-u? "Mówienie, że obniżacie podatki jest śmieszne" – grzmi posłanka

Zdaniem sędziego, cytowanego przez "Rz", ewentualne skazanie Kucharskiej stworzyłoby niebezpieczny precedens pozwalający na skazywanie np. adwokatów za przedstawianie sądom w imieniu swoich klientów opisu faktów i swojego poglądu na nie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, spory sądowe, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-10-2019

uiopPIS traktuje ludzie jak przestępców, ale sam rwie miliony !!! Nie głosuje na nich !!!

10-10-2019

EeeehhhhMoralne dno. To jest poziom urzędników tego państwa.

10-10-2019

opoTo nie Państwo PIS-owskie jest winne tylko ludzie ( urzędnicy, prokuratorzy, sędziowie itd), którzy się zeszmacili za parę srebrników.

Rozwiń komentarze (60)