Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Fiskus nie może karać za dochodzenie zwrotu podatku

60
Podziel się:

Fiskus nie może karać za składanie korekty deklaracji podatkowej czy wniosku o zwrot podatku. Takie wniosek wypływa z wyroku warszawskiego Sądu Okręgowego, który uniewinnił oskarżoną o uszczuplenie należności Skarbu Państwa z tego powodu, że wykazała nadpłatę podatku przez jej klienta.

Fiskus zarzucił uszczuplenie należności Skarbu Państwa doradcy, który działa w imieniu swojego klienta.
Fiskus zarzucił uszczuplenie należności Skarbu Państwa doradcy, który działa w imieniu swojego klienta. (East News)

Sprawa dotyczy Magdaleny Kucharskiej, która - jako doradca podatkowy - złożyła w imieniu swojej klientki korektę deklaracji podatkowej PIT-38. Wykazała w niej nadpłatę i wniosła o zwrot.

Klientka domagała się zwrotu zapłaconych zaliczek od dochodu, którego realnie nie uzyskała, zainwestowała bowiem w waluty obce za pośrednictwem firmy InterBrok Investment, która okazała się piramidą finansową i de facto nic nie zarabiała dla swoich klientów - opisuje "Rzeczpospolita". Klientka dzięki syndykowi odzyskała wpłacony depozyt, natomiast dochodu po prostu nie było. Podatek od dochodu z tej „inwestycji" była zatem nienależny, co potwierdziło postępowanie podatkowe i wyroki sądów administracyjnych.

Fiskus (urząd skarbowy na warszawskim Ursynowie) wszczął jednak postępowanie karne skarbowe przeciwko doradcy Magdalenie Kucharskiej, zarzucając jej uszczuplenie należności podatkowych Skarbu Państwa.

Zobacz: Biała lista podatników. "Warto sprawdzić dane na rachunku"

Stanowisko fiskusa nie obroniło się przed sądami - zarówno I, jak i II instancji. Oba uniewinniły Magdalenę Kucharską.

- Działała jako doradca podatkowy i składając korektę zeznania, przedstawiła organowi skarbowemu swoją interpretację pewnych faktów. Nie sposób uznać, że w ten sposób chciała oszukać Skarb Państwa – mówił sędzia Krzysztof Michał Chmielewski, uzasadniając wyrok Sądu Okręgowego.

Zdaniem sędziego, cytowanego przez "Rz", ewentualne skazanie Kucharskiej stworzyłoby niebezpieczny precedens pozwalający na skazywanie np. adwokatów za przedstawianie sądom w imieniu swoich klientów opisu faktów i swojego poglądu na nie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(60)
Ula
4 lata temu
Nie zeszmacili się, tylko wykonują polecenia swoich przełożonych
stefcio
4 lata temu
To się nazywa uszczelnianie VAT według premiera Morawieckiego. Okraść Polaka i zgubić nagrania.
Majkel
4 lata temu
Po wyborach PiS zmieni szybko prawo i urząd skarbowy będzie mógł karać za dziurę w skarpetce prezesa dowolnej firmy. W końcu potrzebują coraz więcej kasy na rozdawnictwo.
chiny
4 lata temu
kara śmierci za błąd w PIT-cie
Polski Twardz...
4 lata temu
Na szczęście po wyborach rząd ostatecznie skończy z samowolą sędziów i takie sytuacje już nie będą się powtarzały.
...
Następna strona