Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Frankowicze triumfują. Kolejny ważny wyrok na ich korzyść

26
Podziel się:

W wydanym w czwartek wyroku, który dotyczy sprawy kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich, Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sąd nadzorujący postępowanie egzekucyjne może z urzędu badać potencjalnie nieuczciwy zapis w umowie.

Frankowicze triumfują. Kolejny ważny wyrok na ich korzyść
Kolejny wyrok TSUE korzystny dla "frankowiczów" (Adobe Stock)

"Poszanowanie praw przyznanych przez dyrektywę 93/13 (w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich) nie jest możliwe bez skutecznego badania potencjalnie nieuczciwego charakteru warunków umowy. W konsekwencji krajowe regulacje dotyczące wydawania nakazów zapłaty i postępowania egzekucyjnego nie byłyby zgodne z zasadą skuteczności, gdyby nie przewidywały możliwości dokonania takiej oceny przez sąd z urzędu" - podkreślił TSUE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mieszkanie na wynajem za 1,5 zł miesięcznie. "Są pomysły z komuny, z których warto czerpać"

W praktyce dla konsumentów wyrok ten oznacza, że przeprowadzanie postępowania sądowego przeciwko bankom stosującym nieuczciwe klauzule w umowach będzie prostsze i krótsze.

Sądy puchną od spraw frankowych

Według statystyk, od początku 2023 roku do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE.

- Należy zwrócić uwagę na to, że w wielu sądach okręgowych wzrosty liczby spraw frankowych rok do roku są trzycyfrowe. Patrząc na dane procentowe, najwyższy z nich odnotowano w Sądzie Okręgowym w Zamościu – bo aż o blisko 193 proc. Drugi w tym zestawieniu jest SO w Krośnie – ponad 171 proc. W czołówce widać też SO Warszawa-Praga w Warszawie – niespełna 171 proc., a także SO w Opolu – blisko 160 proc. - wyliczał pod koniec ubiegłego roku Adrian Goska, ekspert ds. problemów frankowych, radca prawny w Kancelarii SubiGo.

Przypomnijmy, że do walki w sądach frankowiczów skłoniły trudności w spłacie kredytów. W skrócie chodzi o to, że gdy klienci zaciągali kredyty walutowe, frank szwajcarski kosztował ok. 2 zł. Wskutek osłabienia złotego wobec szwajcarskiej waluty raty kredytów, a także kwota kapitału do spłaty drastycznie wzrosły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
jadkre
4 miesiące temu
Dla mnie sprawa frankowiczów jest abstrakcyjna i nie wiem jak doszło do tego, że sądy w ogóle te wnioski rozpatrują. Wnioski powinny zostać oddalone. Osoby je składające same potwierdzają, że cechują się co najmniej niskim poziomem inteligencji nie posiadając wiedzy, że kurs waluty zmienia się itd. Analogicznie osoby posiadające kredyty oparte o WIBOR również powinny zgłaszać się do sądów, bo też nie posiadały wiedzy, że wibor posiada taką zmienność??? (obecnie w wielu przypadkach odsetki w racie kredytowej sięgają nawet 90% raty). Problemem jakiemu należałoby się przyjrzeć są koszty kredytów, bo podchodzi to pod lichwę (jednak tutaj za wielu interesariuszy musiałoby by stracić/zarobić mniej, żeby zwykły kowalski był sprawiedliwie traktowany).
smirch_przez_...
4 miesiące temu
dla wszytkkich hejterow - poczytajcie na czym polega przekręt bankowy - w skopicie historia tegoż zachla się w AUSTRALI w latach 80 tych jak dobrze pamietam - przekręt wędrował przez cały zachodni świat i dotarł do polski 0 zakładam ze pójdzie dalej na wschód - poczytajcie naprawdę :-) nic wam nie szkodzi
Riki
4 miesiące temu
Nie,nie chodzi o to że kiedyś frank był po 2 złote a teraz jest po 4,60. Chodzi o to że w umowach były zakazane klauzule. PO za tym żaden z frankowiczów nie dostał kredytu we frankach.Ja już spłacam 18 lat a franka na oczy nie widziałem(takiego fizycznego)
Oniryczny
4 miesiące temu
To już kolejny raz w ostanim czasie gdy TSUE staje po stronie Frankowiczów. Jeszcze niedawno eksperci frankowi pisali, że szansa na wygraną sprawę frankową wynosi 95% (dane za Kancelaria Frankowicza), ciekawa jestem jak to obecnie wygląda. Frankowicze mogą w ogóle jeszcze przegrać proces sądowy? Chyba nie...
Bor
4 miesiące temu
Kredytobiorcy frankowi nic nie dostali żadnej pomocy prawnej i finansowej od nikogo . A złotówkowi jak do tej pory wiele . Mieszkanie 2% , mieszkania dla młodych, wakacje kredytowe itp. A frankowicze płacą dużo większe raty i co najważniejsze mają ponad dwa razy większe saldo zadłużenie niż w dniu podpisania umowy kredytowej mimo że przez kilkanascie lat regularnie spłacają raty kredytu. I To jest sprawiedliwe ?
...
Następna strona