Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Frankowicze wygrywają w sądach. Kolejny bank szacuje skutki wyroku TSUE

23
Podziel się:

357 mln zł rezerw na ryzyko prawne będące konsekwencją korzystnego dla frankowiczów wyroku TSUE. Taki margines bezpieczeństwa postanowił stworzyć Santander Bank Polska.

Santander bank powoła rezerwy na ryzyko prawne.
Santander bank powoła rezerwy na ryzyko prawne. (Shutterstock.com)

Santander postanowił przygotować się na ewentualne koszty związane ze sprawami klientów zadłużonych we frankach. Zawiąże 357 mln zł rezerw na ryzyko prawne - donosi "Puls Biznesu". Mają one obciążyć wynik przed opodatkowaniem za IV kwartał 2019 r.

Jak wylicza dziennik, 173 mln zł ma zabezpieczać ryzyko związane z portfelem walutowych kredytów hipotecznych obciążające pozostałe koszty operacyjne. Kolejne 184 mln zł będzie mogło być wykorzystane na zwroty części prowizji za udzielenie kredytów konsumpcyjnych spłaconych przed terminem.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 11 września orzekł bowiem, że przy spłacie kredytu lub pożyczki przed terminem określonym w umowie bank musi klientom oddać proporcjonalnie wszystkie koszty, które ponieśli w związku np. z prowizjami, opłatami i ubezpieczeniami.

Alior Bank oszacował jeszcze w październiku, że zastosowanie się do tego wyroku będzie go kosztować około 100 mln zł (odsetki). Przekładając to na zyski wychodzi 83 mln zł. O tyle będzie niższy zysk netto w trzecim kwartale.

Również październikowy wyroku TSUE dał frankowiczom, ale i innym kredytobiorcom z Polski silny argument w sporach z bankami.

Jak pisaliśmy w money.pl,wątpliwe klauzule znajdują się również w umowach kredytów waloryzowanych kursem euro, funta brytyjskiego i dolara amerykańskiego. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) zakwestionował także niektóre elementy umów kredytów hipotecznych w złotym (bez waloryzacji).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
czytelnik
11 miesięcy temu
Jak oszukiwali to niech teraz cierpią ,ludzi w bankach oszukiwali na nieuczciwe umowy od 1990 lat i firmy pożyczkowe również. Czas ich pryncypałów za to rozliczyć.
qaz
3 lata temu
Wydoić banksterów !!!! Niech zapłacą za totalne chamskie i brutalne bezprawne działania !!!!!
wkurzony
3 lata temu
Za PO by nie wygrali z bankiem...Dobrze że jest PiS. Banki oszukały - Banki za to zapłacą !
moj nick
3 lata temu
a nie mowilem....
Dgk
3 lata temu
Ale rozumiecie że to dotyczy też kredytów w złotówkach?
...
Następna strona